Torbiele są to patologiczne zmiany, które mogą występować w obrębie całego organizmu. Jest to workowaty twór, składający się jednej lub większej ilości komór, przestrzeni, wypełnionych galaretowatą substancją lub płynem.
Nie wszystkie torbiele są szkodliwe i nie wszystkie kwalifikują się do usunięcia. Obecność torbieli najczęściej nie objawia się żadnymi dolegliwościami i zwykle wykrywane są one przypadkowo, podczas jednego z badań, zaliczanych do diagnostyki obrazowej (np. badania ultrasonograficznego, rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej).
Wyróżnia się wiele rodzajów torbieli. Klasyfikacja tych zmian w obrębie organizmu, zależna jest od różnorodnych cech torbieli. Ze względu na budowę histologiczną otoczki wokół przestrzeni torbieli, wyróżnia się dwa rodzaje tych guzów:
Inny podział torbieli uwzględnia kryterium pochodzenia tych zmian. Według tego podziału wyróżnia się torbiele:
Jednym z rodzajów torbieli jest tzw. torbiel krwotoczna. Jest to torbiel, występująca w obrębie podbrzusza, której obecność nie objawia się żadnymi dolegliwościami do momentu, aż osiągnie ona duże rozmiary. Torbiel krwotoczna jest to niepęknięty pęcherzyk Graafa. Zmiana ta nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.
Ze względu na obszar występowania, wyróżnia się następujące rodzaje torbieli:
Większość torbieli to niegroźne i występujące bezobjawowo w obrębie organizmu zmiany. Takie torbiele nie podlegają usunięciu i nie jest wymagają zabiegu chirurgicznego. Część tego rodzaju guzów objawia się bardzo uciążliwymi dolegliwościami i wówczas należy je usunąć. Jest tak w przypadku torbieli, zlokalizowanych w obrębie kręgosłupa. Torebki, wypełnione płynem uciskają na nerwy i powodują bardzo silny ból, często uniemożliwiający normalne funkcjonowanie.
Niektóre torbiele mogą być również złośliwe i ich obecność może przekształcić się w nowotwór. Zdarza się to w przypadku torbieli jajników, które mogą być niegroźne (czynnościowe) lub patologiczne, wiążące się z powstaniem zmian nowotworowych. Po zdiagnozowaniu tego drugiego rodzaju zmian, należy je usunąć.
Torbiele usuwa się również, gdy osiągają duże rozmiary. O ile małe guzy mogą się wchłonąć, tak duże nie znikną bez ingerencji chirurgicznej. Im większy jest guz, tym dolegliwości są poważniejsze, a także zwiększa się ryzyko wystąpienia nowotworu.