Scyntygrafia nerek: na czym polega badanie, jak się przygotować

Scyntygrafia nerek jest badaniem obrazowym służącym do określenia położenia, wyglądu oraz funkcji wydzielniczej i wydalniczej nerek. Jest przydatna w diagnostyce oraz leczeniu tego organu. Metoda jest bezpieczna, bezinwazyjna i bardzo skuteczna.

Scyntygrafia nerek - czym jest i do czego służy?

Scyntygrafia nerek to metoda obrazowania nerek za pomocą dożylnego wstrzyknięcia związku promieniotwórczego (znacznika radioaktywnego). Izotop wytwarza promieniowanie, które zostaje zmierzone, co pozwala zbadać narząd i ocenić jego funkcjonowanie. Dzięki uwidocznieniu nerki można ocenić jej położenie, wielkość, kształt narządu.

Scyntygrafia nerek - rodzaje badania

Są trzy rodzaje scyntygrafii nerek:

  1. dynamiczna (renoscyntygrafia)
  2. renografia izotopowa
  3. scyntygrafia statyczna

Scyntygrafia statyczna służy do oceniania położenia i wyglądu nerek na podstawie uzyskanego obrazu narządu. Dzięki temu badaniu można wykryć torbiele, blizny, guzy oraz nieprawidłowości w budowie nerki. Renografia izotopowa jest badaniem wykorzystywanym do oceniania ukrwienia nerki, jej czynności oraz odpływania z niej moczu. Natomiast scyntygrafia dynamiczna łączy obydwa wcześniej wymienione badania. Służy do oceny wyglądu i położenia nerek, ich ukrwienia, czynności i odpływu moczu. O prawidłowym wyniku renoscyntygrafii świadczy szybkie narastanie radioaktywności w obydwu nerkach podczas oceny ukrwienia nerek i szybkie jej zanikanie w trakcie oceny wydalania moczu z nerek.

Zobacz wideo Anatomia człowieka: nerki

Scyntygrafia nerek - jak przebiega badanie?

Scyntygrafia nerek nie jest badaniem wymagającym hospitalizacji, badanie wykonuje się ambulatoryjnie. Nie wymaga też bycia na czczo, ani całkowitego rozebrania się. Przed zgłoszeniem się na badanie należy przyjąć dużo płynów (około jeden litr), aby organizm wytwarzał jak najwięcej moczu w trakcie badania. Trwa ono około 20 minut. Pacjent przyjmuje pozycję leżącą. Wstrzykuje mu się porcję znacznika. Najczęściej jest to etylenodicysteina (EC) znakowana izotopem technetu-99m (Tc99m). Uzyskane dzięki temu obrazowanie pozwala dokładnie ocenić stan nerek w sposób bezinwazyjny.

Scyntygrafia nerek jest bezpieczna, ponieważ znacznik nie uczula. Napromieniowanie, któremu poddawany jest pacjent, jest niewielkie. Badanie można przeprowadzać w każdym wieku i może być wykonywane wielokrotnie u jednego pacjenta. Nie wykonuje się go jedynie u kobiet w ciąży. Po badaniu należy przyjmować więcej płynów, aby jak najszybciej pozbyć się znacznika z organizmu.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: