Dołącz do Zdrowia na Facebooku!
Ta szczególna postać choroby nerek może rozwinąć się z różnych przyczyn. Zazwyczaj spowodowana jest urazem i towarzyszącym mu dużym krwawieniem. Znaczny spadek ciśnienia krwi sprawia, że do narządu nie trafia wystarczająca ilość krwi przez co przestaje on prawidłowo funkcjonować. Nerka wstrząsowa może pojawić się przy utracie dużej ilości wody oraz soli mineralnych np. wskutek biegunki , wymiotów. Czasem jest konsekwencję zakażenia krwi, choroby krwi lub mięśni prowadzących do zatykania naczyń krwionośnych nerek.
Uszkodzenie nerek niejednokrotnie towarzyszy udarom, oparzeniom, niedrożności jelit, niewydolności wątroby oraz ostremu zakażeniu trzustki .
Nerka wstrząsowa, niezależnie od wywołującego ją czynnika, daje niemal identyczne objawy. W pierwszej fazie choroby uszkodzenie organu przez chorobę podstawową prowadzi do zmniejszenia lub całkowitego zatrzymania moczu w organizmie ( bezmocz ). Taki stan utrzymuje się ok. 10 dni. Następnie, znaczne zwiększenie objętości moczu sprawia, że zaczyna być usuwany z organizmu. W ciągu dnia pacjent wydala ponad półtora litra moczu. Stan ten może utrzymywać się nawet 20 dni. Dodatkowo w moczu chorego pojawia się białko oraz krew.
Podstawą stawiania rozpoznania jest wywiad z pacjentem i analiza objawów. Dodatkowo sprawdza się ilość przyjmowanych płynów oraz wydalanego moczu. Dodatkowo zleca się badanie krwi i określa wartość OB. , poziom wapnia, mocznika, kreatyniny oraz glukozę. Aby dokładnie obejrzeć i ocenić ewentualne zmiany w nerkach wykonuje się USG i tomografię komputerową .
Jednym ze sposobów leczenia a także niedopuszczenia do wystąpienia nerki wstrząsowej jest kontrola i uzupełnianie płynów (szczególnie istotne u pacjentów pooperacyjnych). Jeśli nie przynoszą one efektu konieczne są dializy. Należy pamiętać, że schorzenie jest trudne w leczeniu i mimo jego szybkiego wprowadzenia blisko 2/3 pacjentów nie udaje się uratować.