Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest nadciśnienie tętnicze, wady wrodzone nerek, gruźlica nerek, wielotorbielowatość, zwyrodnienia nerek, zwężona tętnica nerkowa czy przy ocenie stanu nerki przeszczepionej.
- Statystyczna scyngrafia nerek ma na celu przeanalizowanie wielkości, kształtu, położenia i ruchomości znacznika w miąższu nerek. Analiza przeprowadzana jest, w zależności od podanego izotopu, od godziny do czterech od podania znacznika. Badanie trwa ok. 10 minut.
- Renografia izotopowa analizuje czynności nerek tj. ukrwienie nerek, filtrację kłębkową, wydzielanie kanalikowe, wydalanie moczu. Pomiar rozpoczyna się już w trakcie podania znacznika i trwa do 30 min.
- Renoscyntygrafia izotopowa to połączenie obu powyższych badań. Dodatkowo ocenia się za jego pomocą wielkość przepływu osocza lub filtracji kłębkowej dla każdej z nerek osobno. Przebieg badania jest taki sam jak renografii izotopowej.
We wszystkich rodzajach badań podaje się dożylnie izotop przez wenflon. Natomiast po badaniu pacjent musi wypić ok. litra płynów, aby przyspieszyć wypłukanie znacznika z organizmu.
Przygotowanie do badania obejmuje wywiad z lekarzem i przedstawienie wyników koniecznych badań. Do badania trzeba być na czczo.
Wynik otrzymuje się w formie opisu oraz wydruku przedstawiającego nerki. Niekiedy dołączone są dane liczbowe i wykresy pokazujące zachowanie poszczególnych wskaźników.
Badanie jest bezpieczne. Nie mogą go wykonywać jedynie kobiety w ciąży oraz karmiące.
Kręgosłup czy nerki? Co mnie boli?