Scyntografia nerek (badanie izotopowe)

Scyntografia nerek jest to obrazowe badanie budowy i czynności nerek z wykorzystaniem środków promieniotwórczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Wskazaniem do przeprowadzenia badania jest nadciśnienie tętnicze, wady wrodzone nerek, gruźlica nerek, wielotorbielowatość, zwyrodnienia nerek, zwężona tętnica nerkowa czy przy ocenie stanu nerki przeszczepionej.

Przebieg i rodzaje badań izotopowych

- Statystyczna scyngrafia nerek ma na celu przeanalizowanie wielkości, kształtu, położenia i ruchomości znacznika w miąższu nerek. Analiza przeprowadzana jest, w zależności od podanego izotopu, od godziny do czterech od podania znacznika. Badanie trwa ok. 10 minut.

- Renografia izotopowa analizuje czynności nerek tj. ukrwienie nerek, filtrację kłębkową, wydzielanie kanalikowe, wydalanie moczu. Pomiar rozpoczyna się już w trakcie podania znacznika i trwa do 30 min.

- Renoscyntygrafia izotopowa to połączenie obu powyższych badań. Dodatkowo ocenia się za jego pomocą wielkość przepływu osocza lub filtracji kłębkowej dla każdej z nerek osobno. Przebieg badania jest taki sam jak renografii izotopowej.

We wszystkich rodzajach badań podaje się dożylnie izotop przez wenflon. Natomiast po badaniu pacjent musi wypić ok. litra płynów, aby przyspieszyć wypłukanie znacznika z organizmu.

Przygotowanie do badania

Przygotowanie do badania obejmuje wywiad z lekarzem i przedstawienie wyników koniecznych badań. Do badania trzeba być na czczo.

Wynik

Wynik otrzymuje się w formie opisu oraz wydruku przedstawiającego nerki. Niekiedy dołączone są dane liczbowe i wykresy pokazujące zachowanie poszczególnych wskaźników.

Powikłania

Badanie jest bezpieczne. Nie mogą go wykonywać jedynie kobiety w ciąży oraz karmiące.

Zobacz wideo

Czytaj także:

Torbielowatość nerek

Kręgosłup czy nerki? Co mnie boli?

Nie lekceważ infekcji dróg moczowych

Nefrolog

Moczówka prosta

Więcej o: