Trądzik różowaty jest dermatozą o charakterze przewlekłym, której objawy są widoczne przede wszystkim na nosie, podbródku, policzkach i czole. Pierwsze symptomy schorzenia mogą pojawić się już w okresie dojrzewania, jednak należy podkreślić, że pełnoobjawowa postać trądziku różowatego jest charakterystyczna wyłącznie dla osób w wieku dorosłym. Największe nasilenie można zaobserwować u chorych po 35. roku życia.
Trudno jest wskazać na jedną przyczynę występowania tej choroby. Wielu specjalistów wyraża przekonanie, że u jej podłoża leżą czynniki genetyczne. Warto podkreślić, że znacznym czynnikiem ryzyka jest jasna karnacja. Do wystąpienia trądziku różowatego mogą też przyczynić się niektóre schorzenia układu pokarmowego, w tym choroba wrzodowa żołądka. Dolegliwość może też rozwinąć się u osób z nadciśnieniem tętniczym i alergiami.
Inne możliwe przyczyny choroby to:
Dermatolodzy rozróżniają cztery postaci choroby, a każda z nich charakteryzuje się występowaniem innych objawów:
Terapia trądziku różowatego zawsze ma charakter indywidualny - specjalista dobiera leki stosownie do nasilenia symptomów i fazy schorzenia. W ramach leczenia farmakologicznego, najczęściej przepisywane są antybiotyki do stosowania miejscowego - maści i kremy na trądzik różowaty zawierające:
W niektórych przypadkach, wdrażane jest leczenie ogólnoustrojowe. Należy zdać sobie sprawę z faktu, że leczenie tej choroby to proces długotrwały, wymagający cierpliwości.
Rozległe zmiany mogą być usunięte laserowo. Zabieg z użyciem lasera doprowadza do obkurczenia, zamknięcia i uszczelnienia naczynek, co sprawia, że zaczerwienienie znika.
Leczenie trądziku różowatego wymaga także wprowadzenia pewnych zmian w diecie. Z jadłospisu powinny zniknąć wszelkie dania i napoje, które doprowadzają do zaostrzenia objawów choroby: fast-foody, żywność przetworzona, czekolada, ostre przyprawy, smażone i tłuste potrawy oraz mocna kawa. Nie powinno za to zabraknąć składników, które obfitują w witaminy A, C i E. W diecie powinien znaleźć się także cynk, selen i beta-karoten.
Zobacz też: Retinoidy. Pochodne witaminy A, które wspomagają leczenie trądziku i nie tylko