Retinoidy. Pochodne witaminy A, które wspomagają leczenie trądziku i nie tylko

Retinoidy to substancje, które pomagają w leczeniu dolegliwości na skórze. Znaleźć je można w składzie wielu renomowanych kosmetyków o potwierdzonej skuteczności. Co jeszcze warto wiedzieć o retinoidach?

Retinoidy: co to jest?

Retinoidy to związki chemiczne, których działanie można porównać do witaminy A. Mają one zastosowanie w leczeniu wielu różnych dolegliwości, między innymi trądziku. Istnieją trzy różne rodzaje tej substancji. Wybór odpowiedniego powinien być oparty o aktualne potrzeby organizmu, ale można go też zweryfikować, konsultując się z odpowiednimi specjalistami.

Oprócz tego retinoidy znalazły swoje zastosowanie w leczeniu chorób nowotworowych, głównie za sprawą oddziaływania na regulację podziału komórek. Mimo tej roli, ich głównym przeznaczeniem jest leczenie chorób dermatologicznych. Potrafią być niesamowicie skuteczne na poparzenia czy odmrożenia, głównie za sprawą swoich regenerujących właściwości. Jak więc widać, odpowiedź na pytanie co to są retinoidy jest bardzo szeroka. Może to być jednocześnie skuteczne lekarstwo, jak i dobry kosmetyk.

Retinoidy na trądzik to świetny wybór

Zostało wspomniane wcześniej, że retinoidy znajdują zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości skórnych. Można ich użyć, chociażby w celu zwalczenia trądziku. Retinoidy na trądzik działają bardzo dobrze, głównie za sprawą wspomagania łuszczenia się martwego naskórka, a także jego regeneracji. Co ciekawe, jeśli chodzi o retinoidy, efekty lecznicze pojawiają się zarówno przy używaniu ich punktowo, jak i ogólnie. Dzięki nim skóra produkuje mniej łoju, przez co staje się czystsza, a to wszystko korzystnie wpływa na zaniknięcie stanu zapalnego. Retinoidy - efekty, które wywołują, bardzo często są stałym elementem wielu terapii, mających na celu rozwiązać liczne problemy ze skórą.

Zobacz wideo Na czym polega proces starzenia skóry? Wyjaśnia lekarz

Okazuje się, że retinoidy można zastosować także na inne problemy skórne, głównie za sprawą ich regeneracyjnych właściwości. Na zmarszczki będą działać równie sprawnie co na trądzik. Wszystko za sprawą właściwości uelastyczniających skórę. Z tego, a także z istnienia regeneracyjnych możliwości wynika, że używanie retinoidów na twarz może być bardzo korzystne dla zdrowia naszej skóry.

Ciekawostką może być używanie retinoidów, jako suplementów diety. To właśnie dzięki temu możemy dostarczyć naszemu organizmowi wiele cennych witamin i minerałów. Jest to świetny sposób na uzupełnienie naszej diety. 

Retinoidy: czy są skutki uboczne?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, zdecydowanie najpierw poruszyć temat samych przeciwwskazań. Mimo tego, że retinoidy na zmarszczki, a także na wiele innych dolegliwości przynoszą raczej pozytywne efekty, istnieją pewne sytuacje, gdy nie jest wskazane korzystanie ze wskazanej substancji. Przede wszystkim, nie należy korzystać z retinoidów w trakcie trwania ciąży i karmienia piersią. Może to doprowadzić do uszkodzeń płodu, a w konsekwencji jego upośledzenie. Dodatkowo należy unikać silnego słońca, ponieważ mogą one doprowadzić do uszkodzeń skóry.

Skutkiem ubocznym retinoidów może być także:

  • ogólne osłabienie włosów i paznokci,
  • wysuszenie skóry,
  • nadmierna wrażliwość i jej zaczerwienienie,
  • problemy z błoną śluzową. 

Jeśli stosujemy retinoidy na twarz, to mogą wyniknąć z tego problemy związane z samymi oczami, takie jak ich suchość, pieczenie i łzawienie.

Oprócz tego mogą wyniknąć różne problemy z kośćmi i jelitami. Jeśli zażyjemy za dużą dawkę retinoidów to istnieje szansa pojawienia się zapalenia trzustki. Może dojść do zaburzeń wątroby i układu pokarmowego, czego efektem może być krwawienie. Jeśli chodzi o kości, to mogą pojawić się ich rozległe bóle. Dlatego tak ważne jest przyjmowanie retinoidów pod kontrolą lekarza, ściśle w zgodzie z jego wytycznymi. Jeśli skonsultujemy używanie retinoidów ze specjalistą, z całą pewnością uda nam się uniknąć tych nieprzyjemnych powikłań.

Zobacz też: Kwas salicylowy. Jakie są efekty jego stosowania? Z czym nie łączyć kwasu salicylowego?

Więcej o: