Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny, objawy i leczenie

Zapalenie mieszków włosowych zdarza się po goleniu lub depilacji włosów. Ale może do niego dojść także w wyniku zakażeń bakteryjnych, podrażnień substancjami chemicznymi lub w efekcie chorób skórnych, prowadzących do całkowitego zniszczenia mieszków. Schorzenie częściej dotyka mężczyzn. W zależności od rodzaju i przyczyny zapalenia stosuje się leczenie antybiotykami w postaci maści oraz przemywanie środkami dezynfekującymi skórę. Po wyleczeniu zapalenia na skórze zazwyczaj nie pozostaje żaden ślad.

Zapalenie mieszków włosowych - rodzaje zapaleń oraz najczęstsze przyczyny

Włosy mają swój początek w mieszku włosowym. Jest to kanalik, którego dno wyściełają naczynia krwionośne oraz komórki nerwowe. Tam znajduje się brodawka włosowa, która produkuje komórki tworzące włos. Ponadto znajduje się tam także ujście gruczołów łojowych, natłuszczających włos i skórę w okolicy mieszka.

Do zapalenia mieszków włosowych dochodzi w wyniku mechanicznego uszkodzenia, ale może być także wywołane innymi czynnikami, takimi jak zakażenie bakteryjne lub podrażnienie środkami chemicznymi.

Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny:

  • infekcja - to bakteryjne lub grzybiczne zapalenie mieszków włosowych spowodowane wniknięciem patogenów do mieszka włosowego
  • przyczyny mechaniczne - do zapalenia dochodzi w wyniku podrażnienia skóry, na przykład podczas golenia lub depilacji włosów, a także w efekcie długotrwałego pocierania skóry ubraniem lub tzw. maceracji skóry, czyli wystawienia na działanie wilgoci przez dłuższy czas (np. przy nadmiernym poceniu się)
  • przyczyny chemiczne - zapalenia mieszków włosowych spowodowane kontaktem z substancjami, znajdującymi się kosmetykach, olejach czy w maściach kortykosteroidowych. Zdarza się ponadto w wyniku nadmiernego opalania się na słońcu.
  • choroba skóry - gdy do zniszczenia mieszków włosowych prowadzi inna choroba skóry

Zapalenie mieszków włosowych - objawy

Na skórze pojawiają się drobne pęcherzyki, wypełnione ropą lub płynem surowiczym. Wokół krosty widzimy charakterystyczną czerwoną obwódkę. Najczęściej z mieszka włosowego wystaje wtedy pojedynczy włos. Zapalenie mieszków włosowych dotyczy twarzy, owłosionej skóry głowy, pośladów, okolic bikini i genitaliów. Czasem do zapalenia mieszków włosowych dochodzi także pod pachami.

U osób z chorobami obniżającymi ogólną odporność organizmu, zapalenie mieszków włosowych może przebiegać z gorączką, osłabieniem lub innymi dodatkowymi symptomami infekcji.

Zobacz wideo

Bakteryjne zapalenie mieszków włosowych

To najczęściej spotykany rodzaj zapalenia mieszków włosowych. Za schorzenie odpowiedzialne są różne rodzaje bakterii. Wyróżnia się dwa główne rodzaje tego typu zapalenia: powierzchniowe zapalenie mieszków włosowych oraz zwykłe zapalenie mieszków.

  • Powierzchniowe zapalenie mieszków włosowych powoduje gronkowiec złocisty lub paciorkowiec ropny. Inne przyczyny to: długotrwały kontakt z wilgocią lub niedrożność naczynia krwionośnego. Objawy tego typu zapalenia to pojawiająca się krostka z pojedynczym, wyrastającym z niej włosem. Czasem włoski są niewidoczne, jasne i bardzo krótkie. Choroba obejmuje większą powierzchnię ciała, najczęściej pojawia się na twarzy, szyi i pod pachami. Krostki wypełnia ropa. Gdy pękają, na skórze tworzą się strupy.
  • Zwykle oraz głębokie zapalenie mieszków włosowych także wywołuje gronkowiec złocisty, a w połączeniu z zaniedbaniami higienicznymi, może objawić się u członków rodziny, czy u osób mieszkających wspólnie. Przenosi się bowiem łatwo od osoby zakażonej na zdrową. Zakażeniu sprzyjają także choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca, atopowe zapalenie skóry, czy też czyraki na ciele. Schorzenie częściej dotyczy mężczyzn, a pojawia się głównie na skórze głowy, na brodzie (tzw. figówka), a nawet w nosie. Objawy to: krostki wypełnione ropą, czasem ból i swędzenie skóry. Figówka może mieć cięższy przebieg, objawiać się nawet guzami skórnymi. Jest też trudniejsza do wyleczenia i może pozostawić trwały ślad na skórze.

Zapalenie mieszków włosowych spowodowane zakażeniem bakteryjnym - leczenie

W przypadku bakteryjnego zapalenia mieszków włosowych leczenie polega na kuracji antybiotykowej w celu zwalczenia gronkowca złocistego. Najczęściej są to maści stosowane miejscowo oraz substancje do dezynfekcji skóry. Aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się gronkowca trzeba dbać o higienę i używać antybakteryjnych mydeł, czy innych tego typu środków myjących. Pomocne jest też dezynfekowanie maszynek go golenia, używanie odpowiednich, dostosowanych do skóry, płynów po goleniu.

Zapalenie mieszków włosowych spowodowane urazami mechanicznymi

Do tego typu zapalenia dochodzi najczęściej w wyniku depilacji lub golenia okolic bikini. Dodatkowo, możemy pogorszyć objawy, próbując samodzielnie zwalczyć ropne wykwity, na przykład poprzez wyciskanie. Leczenie polega na smarowaniu zmienionych miejsc odpowiednią maścią przeciwbakteryjną. Aby zapobiegać tego typu zapaleniom najlepiej stosować po depilacji lub goleniu odpowiednie balsamy czy żele, zawierające mocznik, który zmiękcza skórę oraz łagodzący podrażnienia panthenol czy alantolinę. Pomocne jest także stosowanie, kilka dni po goleniu bikini, łagodnych środków złuszczających naskórek, aby pomóc wyrastającym włoskom przebić się przez skórę.

O infekcjach skórnych przeczytasz więcej tutaj:

Więcej o: