Łożysko przodujące może stanowić zagrożenie dla zdrowia matki i dziecka. Jak przebiega ciąża w takim przypadku?

Łożysko przodujące stanowi poważny stan dla kobiety w ciąży. Jego pojawienie się można odczytywać jako zagrożenia życia i zdrowia dla matki i dziecka. Kiedy pojawia się łożysko przodujące i jak wygląda postępowanie medyczne w takim przypadku?

Czym jest łożysko przodujące?

Łożysko przodujące - aby poprawnie zgłębić temat, najpierw należy się przyjrzeć, czym jest łożysko i jakie pełni funkcje. Łożysko jest narządem płodowym tworzącym się na ścianach macicy. Zaczyna być tworzone, już w momencie zagnieżdżenia się zarodka w macicy, ale o w pełni wykształconym łożysku możemy mówić dopiero między 18. a 20. tygodniem ciąży. Jako że jest to bardzo złożony narząd, możemy wyróżnić wiele funkcji łożyska. Jednak uogólniając, można powiedzieć, że łożysko wspiera rozwój dziecka, poprzez odżywianie rozwijającego się płodu i umożliwianie mu oddychania. Łożysko rozwija się zazwyczaj na przedniej i tylnej ścianie macicy. W wyjątkowych przypadkach może jednak dojść do jego nieprawidłowego ułożenia.

Zaparcia w ciąży mogą pojawić się na jej każdym etapie, ale najczęściej występują w II i III trymestrze.Zaparcia w ciąży. Jak poradzić sobie z uporczywym problemem?

Łożysko przodujące występuje w sytuacji, kiedy narząd umiejscowi się w dolnym odcinku macicy, w okolicy ujścia wewnętrznego jej szyjki. Łożysko przodujące jest jedną z najczęściej występujących wad łożyska. Jest szczególnie niebezpieczne z powodu zagrożenia, które związane jest ze znaczną utratą krwi przed i podczas porodu. Rozróżnia się różne rodzaje łożyska przodującego ze względu na jego umiejscowienie. Możemy wyróżnić:

  • łożysko brzeżnie przodujące,
  • łożysko centralnie przodujące,
  • łożysko częściowo przodujące
  • łożysko bocznie przodujące.

Łożysko brzeżnie przodujące: kiedy cesarka?

Łożysko brzeżnie przodujące występuje, kiedy łożysko jest połączone z ujściem szyjki macicy tylko brzegiem. Ze względu na to, że każdy rodzaj łożyska przodującego jest niebezpieczny dla życia i zdrowia matki oraz dziecka, większość lekarzy proponuje pacjentkom rozwiązanie ciąży za pomocą cesarskiego cięcia. Zdania są jednak podzielone, czy dotyczy to każdego przypadku. Łożysko brzeżnie przodujące, kiedy cesarka wydaje się jedynym rozwiązaniem to zazwyczaj przypadki, w których brzeg łożyska zasłania ujście wewnętrzne szyjki macicy.

Zobacz wideo Czy karmienie piersią zabezpiecza przed ciążą?

Łożysko centralnie przodujące. Co to znaczy?

O łożysku centralnie przodującym mówimy w przypadku, kiedy łożysko w całości przylega do szyjki macicy. Jest to sytuacja, w której szyjka macicy jest całkowicie zasłonięta. Grozi to obfitym krwawieniem, które może doprowadzić do naprawdę poważnych powikłań, zarówno w trakcie ciąży, jak i podczas porodu. Jest to szczególnie trudna sytuacja. Wymaga, aby kobieta, u której stwierdzono łożysko centralnie przodujące pozostała w łóżku do momentu, kiedy dziecko będzie gotowe do życia poza ciałem matki.

Łożysko przodujące: objawy

Pierwsze objawy łożyska przodującego mogą pojawić się nawet w pierwszym trymestrze ciąży. Krwawienie jest podstawowym wyznacznikiem, który może pomóc lekarzowi zdiagnozować łożysko przodujące. Objawy, które powinny zwrócić uwagę pacjentki i lekarza to również ból w okolicy podbrzusza. Nie występują jednak bóle porodowe. Początkowo zauważyć można krwawienia anonsujące, które powinny skutkować natychmiastową reakcją ze strony ciężarnej i jej lekarza prowadzącego, gdyż w przypadku łożyska przodującego prowadzą one do późniejszych obfitych krwawień. Przyszłe mamy powinny zatem zwracać uwagę na nawet niewielkie zmiany w kolorze śluzu z pochwy.

Łożysko przodujące: czy może się podnieść?

Diagnoza łożyska przodującego w pierwszym trymestrze ciąży nie jest jednak wyrokiem skazującym kobietę na poród za pomocą cesarskiego cięcia. W pewnych sytuacjach może ustąpić samo. Łożysko przodujące może przemieszczać się, w miarę jak rozciąga się i rośnie dolna część macicy. Nieprawidłowe umiejscowienie łożyska przed 20. tygodniem ciąży występuje u około 30% kobiet. Zazwyczaj ustępuje samoistnie, przesuwając się w górę, w stronę trzonu macicy. Zatem odpowiedź na pytanie: "czy łożysko przodujące może się podnieść?" jest twierdząca.

Wiele kobiet nie odczuwa wczesnych objawów ciąży, dlatego dla pewności lepiej wykonać test ciążowy.Ciąża. Objawy, które mogą pojawić się już na wczesnym etapie, tuż po zapłodnieniu

Łożysko przodujące a wady płodu

W przypadku łożyska przodującego nawet niewielkie skurcze macicy, które przy normalnym przebiegu ciąży nie mają żadnych negatywnych skutków, mogą doprowadzić do niezwykle poważnych powikłań. Wśród nich mogą znaleźć się niedotlenienie płodu, krwotok, sepsa, a nawet śmierć matki i dziecka. Dlatego niezwykle ważne jest, aby kobiety ze zdiagnozowanym łożyskiem przodującym stosowały się do zaleceń lekarza, a w razie konieczności pozostawały w szpitalu, jeśli to konieczne.

Zobacz też: Hiperprolaktynemia: czym jest i jak ją leczyć?

Więcej o: