Zapłodnienie z biologicznego punktu widzenia to proces, w którym dochodzi do połączenia dwóch komórek rozrodczych (gamet), w wyniku czego powstaje nowa komórka zwana zygotą. Jak wygląda zapłodnienie? W trakcie zapłodnienia dochodzi do połączenia zawartości komórek rozrodczych (w tym czasie dochodzi również do zlewania się jąder komórkowych z cytoplazmą). Ta definicja jest ogólna i dotyczy organizmów rozmnażających się płciowo.
Zapłodnienie wewnętrzne u człowieka polega na połączeniu się plemnika z komórką jajową, czyli gamety męskiej i żeńskiej. Co ważne, męskie nasienie musi być odpowiedniej jakości, aby mogło do niego dojść. Upośledzone plemniki (np. posiadające nieruchomą wić) nie będą w stanie poruszać się w pochwie kobiety i dotrzeć do komórki jajowej. Na skuteczność zapłodnienia mają również wpływ inne czynniki jak np. choroby, które upośledzają płodność (przykładem jest azoospermia, która powoduje brak plemników w nasieniu).
Aby doszło do zapłodnienia, męskie nasienie musi znaleźć się w pochwie kobiety. Ważne jest, żeby znalazło się ono tam we właściwym okresie cyklu menstruacyjnego (tzw. dni płodne), co może być skomplikowane z wielu powodów, np. ze względu na nieregularne cykle.
Wiele osób może zastanawiać się, ile trwa zapłodnienie. Odpowiedź na to nurtujące pytanie nie jest jednoznaczna. Nie da się stwierdzić ile dokładnie trwa zapłodnienie, zakłada się jednak, że może ono zajmować od 24 do 48 godzin. Warto jednak obserwować swoje ciało - wiele kobiet wskazuje, że w ich przypadku kłucie jajnika oznaczało zapłodnienie. Niemniej jednak nie jest to potwierdzona metoda, na której można polegać.
Problem niepłodności w Polsce i na świecie dotyczy stosunkowo dużej liczby osób. Takie osoby nie powinny jednak popadać w zniechęcenie, ponieważ możliwości medycyny znacząco się rozwinęły i one także mogą doczekać się własnego potomstwa. W ich przypadku sposobem może być np. zapłodnienie in vitro. Jest to jedna z metod zapłodnienia sztucznego, polegającego na umieszczeniu plemnika w komórce jajowej w warunkach laboratoryjnych - jest to zapłodnienie zewnętrzne. Taki sposób prokreacji staje się bardzo popularny na świecie, a to wszystko przez fakt, że pozwala parom dotkniętym bezpłodnościom posiadać potomstwo biologiczne.
To jak wygląda zapłodnienie in vitro pokazuje jak długą drogę muszą przejść osoby starające się o dziecko w ten sposób. Procedura in vitro wyglada następująco:
W większości przypadków nie występują żadne charakterystyczne objawy zapłodnienia. Kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości, które pojawiają się na początku ciąży. Niektóre panie wskazują, że odczuwały kłucie w jajniku, aczkolwiek trudno jednoznacznie stwierdzić, że jest to objaw zapłodnienia. Jakie objawy występują na początku ciąży? Do wczesnych objawów ciąży możemy zaliczyć poranne nudności, wymioty, zgagę i zaparcia. Wystąpić może także wzrost ogólnej temperatury ciała.
Zobacz też: Czy w okres można zajść w ciążę, czyli kiedy przypadają dni płodne w cyklu miesiączkowym?