Zapłodnienie, czyli pierwszy krok na drodze do ciąży. Jak przebiega ten proces?

Zapłodnienie jest to proces połączenia dwóch gamet, w wyniku czego powstaje zygota. Efektem dalszych podziałów komórkowych i skomplikowanych procesów jest rozwijająca się ciąża, która u ludzi trwa umowne dziewięć miesięcy. Jak dokładnie przebiega zapłodnienie naturalne, a jak to wygląda w przypadku in vitro?

Czym jest zapłodnienie?

Zapłodnienie z biologicznego punktu widzenia to proces, w którym dochodzi do połączenia dwóch komórek rozrodczych (gamet), w wyniku czego powstaje nowa komórka zwana zygotą. Jak wygląda zapłodnienie? W trakcie zapłodnienia dochodzi do połączenia zawartości komórek rozrodczych (w tym czasie dochodzi również do zlewania się jąder komórkowych z cytoplazmą). Ta definicja jest ogólna i dotyczy organizmów rozmnażających się płciowo.

Plemniki są bardzo żywotne, jednak przy tym bardzo wrażliwe - poza organizmem giną szybko.Naukowcy znaleźli sposób na pokonanie męskiej niepłodności

Jak wygląda zapłodnienie u człowieka?

Zapłodnienie wewnętrzne u człowieka polega na połączeniu się plemnika z komórką jajową, czyli gamety męskiej i żeńskiej. Co ważne, męskie nasienie musi być odpowiedniej jakości, aby mogło do niego dojść. Upośledzone plemniki (np. posiadające nieruchomą wić) nie będą w stanie poruszać się w pochwie kobiety i dotrzeć do komórki jajowej. Na skuteczność zapłodnienia mają również wpływ inne czynniki jak np. choroby, które upośledzają płodność (przykładem jest azoospermia, która powoduje brak plemników w nasieniu). 

Aby doszło do zapłodnienia, męskie nasienie musi znaleźć się w pochwie kobiety. Ważne jest, żeby znalazło się ono tam we właściwym okresie cyklu menstruacyjnego (tzw. dni płodne), co może być skomplikowane z wielu powodów, np. ze względu na nieregularne cykle. 

Zobacz wideo Co warto wiedzieć o okresie ciąży? Na częste pytania odpowiada położna

Ile trwa zapłodnienie?

Wiele osób może zastanawiać się, ile trwa zapłodnienie. Odpowiedź na to nurtujące pytanie nie jest jednoznaczna. Nie da się stwierdzić ile dokładnie trwa zapłodnienie, zakłada się jednak, że może ono zajmować od 24 do 48 godzin. Warto jednak obserwować swoje ciało - wiele kobiet wskazuje, że w ich przypadku kłucie jajnika oznaczało zapłodnienie. Niemniej jednak nie jest to potwierdzona metoda, na której można polegać. 

Zapłodnienie in vitro. Co to takiego?

Problem niepłodności w Polsce i na świecie dotyczy stosunkowo dużej liczby osób. Takie osoby nie powinny jednak popadać w zniechęcenie, ponieważ możliwości medycyny znacząco się rozwinęły i one także mogą doczekać się własnego potomstwa. W ich przypadku sposobem może być np. zapłodnienie in vitro. Jest to jedna z metod zapłodnienia sztucznego, polegającego na umieszczeniu plemnika w komórce jajowej w warunkach laboratoryjnych - jest to zapłodnienie zewnętrzne. Taki sposób prokreacji staje się bardzo popularny na świecie, a to wszystko przez fakt, że pozwala parom dotkniętym bezpłodnościom posiadać potomstwo biologiczne.

Jak wygląda zapłodnienie zewnętrzne? Procedury

To jak wygląda zapłodnienie in vitro pokazuje jak długą drogę muszą przejść osoby starające się o dziecko w ten sposób. Procedura in vitro wyglada następująco: 

  1. Pierwszym krokiem jest zastosowanie stymulacji hormonalnej mającej na celu uzyskanie większej ilości komórek jajowych;
  2. Następnie te z nich, które są dojrzałe, pobiera się do dalszej części procesu;
  3. Trzecim krokiem jest sam akt zapłodnienia pozaustrojowego;
  4. Końcowym etapem jest przeniesienie zapłodnionej komórki do macicy przyszłej matki. 

Zapłodnienie in vitro to zapłodnienie pozaustrojowe, polegające na łączeniu męskich oraz żeńskich komórek rozrodczych w warunkach laboratoryjnych, poza kobiecym organizmem. Zdjęcie ilustracyjneZapłodnienie in vitro. Na czym polega procedura i jak się do niej przygotować?

Zapłodnienie: charakterystyczne objawy

W większości przypadków nie występują żadne charakterystyczne objawy zapłodnienia. Kobieta nie odczuwa żadnych dolegliwości, które pojawiają się na początku ciąży. Niektóre panie wskazują, że odczuwały kłucie w jajniku, aczkolwiek trudno jednoznacznie stwierdzić, że jest to objaw zapłodnienia.  Jakie objawy występują na początku ciąży? Do wczesnych objawów ciąży możemy zaliczyć poranne nudności, wymioty, zgagę i zaparcia. Wystąpić może także wzrost ogólnej temperatury ciała.

Zobacz też: Czy w okres można zajść w ciążę, czyli kiedy przypadają dni płodne w cyklu miesiączkowym?

Więcej o: