Ból brzucha w ciąży? Nie lekceważ sygnałów, które wysyła ci twoje ciało!

Ból brzucha w ciąży może wywoływać silny niepokój, jednak często okazuje się, że nie jest objawem stanu chorobowego, a fizjologicznych procesów zachodzących w organizmie przyszłej mamy. Nie znaczy to jednak, że dolegliwości bólowe można bagatelizować. Kiedy należy udać się do lekarza?

Kłujący ból brzucha w ciąży. Najczęstsze przyczyny

Ból brzucha w ciąży, a zwłaszcza w jej pierwszych tygodniach, jest objawem o podłożu fizjologicznym. Niedługo po zapłodnieniu, w organizmie kobiety trwa burza hormonalna. Gdy zarodek zagnieździ się w błonie śluzowej jamy macicy, zaczyna intensywnie rosnąć. Co za tym idzie - macica zaczyna zwiększać swoją objętość, a to z całą pewnością nie umknie uwadze przyszłej mamy. Początkowe uczucie pełności w jamie brzusznej zaczyna przeistaczać się w pobolewanie podbrzusza. Wiele kobiet określa to jako "ból brzucha w ciąży jak na okres". Poza tym, macica zaczyna uciskać narządy sąsiadujące, co objawia się m.in. nieprzyjemnym parciem na pęcherz i dolegliwościami bólowymi.

Ból brzucha w ciąży w górnej części także nie musi wskazywać na zagrożenie ciąży. Rosnący płód uciska nie tylko pęcherz moczowy, ale także żołądek i jelita. Kłujący ból brzucha w ciąży po lewej stronie może wskazywać na nadmierne nagromadzenie gazów w przewodzie pokarmowym, ale często towarzyszy także ruchom dziecka.

Pod koniec ciąży, pojawiają się bóle wskazujące na przygotowanie organizmu do porodu. Po 20. tygodniu, ciężarna zaczyna odczuwać tzw. skurcze Braxtona-Hicksa, podczas których macica naprzemiennie twardnieje i wraca do normy, przygotowując się tym samym do porodu.

Zobacz wideo Co warto wiedzieć o okresie ciąży? Na częste pytania odpowiada położna

Ból brzucha w ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?

Nie można zapominać, że w okresie ciąży, każdy przypadek bólu brzucha wymaga konsultacji z lekarzem także w pierwszym trymestrze, gdy istnieje największe ryzyko poronienia. Z wizytą u specjalisty nie należy zwlekać, gdy bólowi towarzyszą inne niepokojące symptomy, jak plamienie albo krwawienie z pochwy, gorączka, biegunka lub wymioty.

Szczególnej uwagi wymaga kłujący ból brzucha w ciąży po prawej stronie. To jeden z objawów zapalenia wyrostka robaczkowego - stanu, który realnie zagraża życiu ciężarnej. Może też wskazywać na:

  • niedrożność jelit,
  • infekcję dróg moczowych, 
  • zatrucie pokarmowe lub grypę żołądkową,
  • kamicę nerkową,
  • stan przedrzucawkowy,
  • ciążę pozamaciczną.

O ile ból w dole brzucha w ciąży w 3 trymestrze najczęściej nie jest groźnym zjawiskiem, to w niektórych przypadkach towarzyszy przedwczesnemu porodowi. Mając to na uwadze, także w tym przypadku należy zasięgnąć porady ginekologa. 

Jak złagodzić ból brzucha w ciąży?

W okresie ciąży nie można przyjmować żadnych leków (nawet ziołowych) bez konsultacji z lekarzem! Nie można też stosować gorących kąpieli i termoforu. Doraźną ulgę w dolegliwościach może przynieść chwila odpoczynku. Wystarczy położyć się z lekko uniesionymi nogami (opartymi o poduszkę lub zwinięty koc), położyć dłoń na brzuchu i uspokoić oddech.

Zobacz też: Niedoczynność tarczycy w ciąży. Jaki wpływ może mieć choroba tarczycy na przebieg ciąży?

Więcej o: