Ciąża. Objawy, które mogą pojawić się już na wczesnym etapie, niedługo po zapłodnieniu

Ciąża objawy dawać może nie tylko na zaawansowanym etapie. Niektóre symptomy pojawiają się już w pierwszych dniach po zapłodnieniu, ale te są na tyle niespecyficzne, że łatwo pomylić je z błahymi dolegliwościami. Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży i jakie są jej najwcześniejsze oznaki? Poniżej odpowiadamy na te pytania.

Pierwsze objawy ciąży. Kiedy się pojawiają?

Objawy ciąży, które można odczuć natychmiast po zapłodnieniu? Niestety w zdecydowanej większości przypadków nie istnieją one. Zaraz po zapłodnieniu, nie sposób dostrzec jakichkolwiek oznak, wskazujących na to, że doszło do poczęcia. Organizm dopiero zaczyna przystosowywać się do zmian, jakie mają nadejść już wkrótce. Po ok. 10 dniach pojawiają się pierwsze symptomy, zwykle na tyle nieznaczne, że łatwo je przeoczyć. Wyraźne objawy, sugerujące ciążę, większość kobiet zaczyna odczuwać dopiero w 4.-6. tygodniu. Największe nasilenie oznak zmian, które zachodzą w ustroju, ma miejsce pod koniec pierwszego trymestru.

Ciąża tydzień po tygodniu. Rozwój płodu zajmuje około 40 tygodni, po których jest on gotów do samodzielnego funkcjonowania poza organizmem matki. Ciąża tydzień po tygodniu. Skrócony kalendarz ciąży

Należy jednak wyraźnie podkreślić, że wiele kobiet nie odczuwa żadnych wczesnych symptomów ciąży, a gdy przyszła mama wcześniej miała nieregularne cykle menstruacyjne, może dowiedzieć się o ciąży dopiero po kilku miesiącach. 

Pierwsze objawy ciąży. Ból brzucha nie jest jedyną oznaką, wskazującą na zapłodnienie

Jakie są najbardziej charakterystyczne wczesne objawy ciąży? W tym miejscu należy wskazać na brak krwawienia miesiączkowego w planowanym terminie. Warto jednak pamiętać, że na początku ciąży wiele pań może zaobserwować krwawienie lub plamienie niezwiązane z miesiączką. To tzw. krwawienie implantacyjne, towarzyszące zagnieżdżaniu się zarodka. Wczesne objawy ciąży przed miesiączką mogą więc być nieco mylące.

Charakterystycznymi objawami wczesnej ciąży są nudności i wymioty, które są najbardziej dokuczliwe rano lub wieczorem. Te nieprzyjemne symptomy są wynikiem wysokiego poziomu hormonu hCG, czyli gonadotropiny kosmówkowej. 

Zobacz wideo Co warto wiedzieć o okresie ciąży? Na częste pytania odpowiada położna

Gdy w ciele przyszłej mamy zaczyna rozwijać się dziecko, następuje rozszerzenie naczyń krwionośnych. Dochodzi wówczas do obniżenia ciśnienia krwi przyszłej mamy, co może powodować zawroty głowy i omdlenia.

Jakie są jeszcze pierwsze objawy ciąży? Śluz przybiera kolor białawy lub lekko żółty. Takie zmiany są wynikiem zwiększonego stężenia estrogenów i silniejszego ukrwienia narządów rodnych.   

Kolejny objaw, o którym nie można nie wspomnieć, to zmiana apetytu. Wzrost łaknienia w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu to efekt zmian w gospodarce hormonalnej.

Ciąża przenoszona /zdjęcie podglądowe/ Ile trwa ciąża? Ile tygodni potrzeba by ciąża była uznana za donoszoną?

W pierwszych tygodniach często pojawia się też ból brzucha i podbrzusza, przypominający nieco ból menstruacyjny. Przyszła mama może też uskarżać się na zaparcia i wzdęcia.

Inne wczesne symptomy ciąży to:

  • powiększenie piersi,
  • ból i tkliwość piersi,
  • chroniczna senność,
  • zwiększona wrażliwość na mocne zapachy,
  • częstsze oddawanie moczu.

Zobacz też: Dieta w ciąży - jak powinien wyglądać jadłospis w ciąży i dlaczego warto go ułożyć?

Więcej o: