Zaparcia w ciąży. Jak poradzić sobie z uporczywym problemem?

Zaparcia w ciąży są często występującym problemem. Nieregularne wypróżnianie stwarza znaczny dyskomfort i często powoduje uczucie niepokoju o bezpieczeństwo dziecka. Skąd bierze się ten problem? Co na zaparcia w ciąży okaże się najskuteczniejsze?

Zaparcia w ciąży. Najczęstsze przyczyny

Zaparcia w ciąży mogą pojawić się na jej każdym etapie, ale najczęściej występują w II i III trymestrze. Wśród najczęstszych przyczyn takiego stanu należy wymienić następujące czynniki:

  • zmiany hormonalne - zwiększone stężenie progesteronu sprawia, że praca jelit staje się mniej wydajna;
  • zmiany fizjologiczne - gdy dochodzi do powiększenia macicy, jej ściany zaczynają napierać na jelita, co doprowadza do utrudnienia ruchów perystaltycznych;
  • nieodpowiednia dieta - słodycze, ciężkostrawne potrawy, słodzone napoje i przewaga węglowodanów w jadłospisie to czynniki, które doprowadzają do wystąpienia nieregularnych wypróżnień.

Należy podkreślić, że zaparć w okresie ciąży nie można ignorować. Problemy z wydalaniem stolca powodują znaczny dyskomfort, ale nie jest to jedyna konsekwencja takiego stanu. Nieregularna defekacja sprawia, że organizm nie może pozbyć się toksyn, azotu fosforu i bakterii.

Test obciążenia glukozą potocznie zwany jest krzywą cukrową.Krzywa cukrowa w ciąży. Kiedy należy wykonać badanie?

Zaparcia w ciąży: uciążliwe objawy

Głównym objawem problemów z zaparciami jest nieczęste i/lub utrudnione wypróżnianie. Charakterystyczne dla tego stanu jest uczucie ciężkości, które stanowi rezultat utrudnionego odprowadzania gazów (ze względu na twardy stolec). Mogą towarzyszyć temu wzdęcia i ból brzucha. Kobieta cierpiąca na zaparcia zaobserwuje też twardość w obszarze podbrzusza.  

Zobacz wideo Co warto wiedzieć o okresie ciąży? Na częste pytania odpowiada położna

Zaparcie w ciąży - co robić? Jak sobie radzić?

Jak postępować, gdy pojawią się zaparcia w ciąży? Czy można przeć? Parcie na stolec nie ma żadnego wpływu na stan płodu rozwijającego się w organizmie przyszłej mamy. Nie wywoła też przyspieszenia akcji porodowej. Trzeba jednak pamiętać, że silne parcie na stolec może przyczynić się do wystąpienia hemoroidów, czyli guzków krwawniczych. 

Jakie leki na zaparcia w ciąży okażą się najskuteczniejsze? Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać. Stosując odpowiednio zbilansowaną dietę, w której nie brakuje cennych mikroelementów i błonnika, można znacząco ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z defekacją. Nie można zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu organizmu i o regularnie podejmowanej aktywności fizycznej.

Hashimoto może w znaczny sposób utrudnić zajście w ciążę.Hashimoto a ciąża. Jak problemy z tarczycą mogą wpływać na planowanie ciąży?

Jeżeli wskazane metody nie przyniosą rezultatu, pomocne okażą się czopki glicerynowe. Można sięgnąć po syrop na zaparcia w ciąży, zawierający laktulozę. Substancja ta doprowadza do zwiększenia gromadzenia się wody w jelitach i w ten sposób ułatwia wypróżnianie. Należy jednak pamiętać, że przed wdrożeniem leczenia (także metodami domowymi) zawsze należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Ostateczna metoda leczenia, która jest wdrażana wyłącznie w sytuacji, gdy żadna inna metoda nie przynosi rezultatu, przewiduje terapię lekami na receptę i musi odbywać się pod kontrolą lekarza.

Zobacz też: Ciąża. Objawy, które mogą pojawić się już na wczesnym etapie, niedługo po zapłodnieniu

Więcej o: