Zaparcia w ciąży mogą pojawić się na jej każdym etapie, ale najczęściej występują w II i III trymestrze. Wśród najczęstszych przyczyn takiego stanu należy wymienić następujące czynniki:
Należy podkreślić, że zaparć w okresie ciąży nie można ignorować. Problemy z wydalaniem stolca powodują znaczny dyskomfort, ale nie jest to jedyna konsekwencja takiego stanu. Nieregularna defekacja sprawia, że organizm nie może pozbyć się toksyn, azotu fosforu i bakterii.
Głównym objawem problemów z zaparciami jest nieczęste i/lub utrudnione wypróżnianie. Charakterystyczne dla tego stanu jest uczucie ciężkości, które stanowi rezultat utrudnionego odprowadzania gazów (ze względu na twardy stolec). Mogą towarzyszyć temu wzdęcia i ból brzucha. Kobieta cierpiąca na zaparcia zaobserwuje też twardość w obszarze podbrzusza.
Jak postępować, gdy pojawią się zaparcia w ciąży? Czy można przeć? Parcie na stolec nie ma żadnego wpływu na stan płodu rozwijającego się w organizmie przyszłej mamy. Nie wywoła też przyspieszenia akcji porodowej. Trzeba jednak pamiętać, że silne parcie na stolec może przyczynić się do wystąpienia hemoroidów, czyli guzków krwawniczych.
Jakie leki na zaparcia w ciąży okażą się najskuteczniejsze? Zamiast leczyć, lepiej zapobiegać. Stosując odpowiednio zbilansowaną dietę, w której nie brakuje cennych mikroelementów i błonnika, można znacząco ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia problemów z defekacją. Nie można zapomnieć o odpowiednim nawadnianiu organizmu i o regularnie podejmowanej aktywności fizycznej.
Jeżeli wskazane metody nie przyniosą rezultatu, pomocne okażą się czopki glicerynowe. Można sięgnąć po syrop na zaparcia w ciąży, zawierający laktulozę. Substancja ta doprowadza do zwiększenia gromadzenia się wody w jelitach i w ten sposób ułatwia wypróżnianie. Należy jednak pamiętać, że przed wdrożeniem leczenia (także metodami domowymi) zawsze należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę. Ostateczna metoda leczenia, która jest wdrażana wyłącznie w sytuacji, gdy żadna inna metoda nie przynosi rezultatu, przewiduje terapię lekami na receptę i musi odbywać się pod kontrolą lekarza.
Zobacz też: Ciąża. Objawy, które mogą pojawić się już na wczesnym etapie, niedługo po zapłodnieniu