Wczesne objawy udaru to dolegliwości, które większość z nas może zwyczajnie zlekceważyć. Aby nie dopuścić do takiej sytuacji lepiej dowiedzieć się czym jest udar, co może go wywołać i jak postępować, aby jego konsekwencje dla pacjenta były jak najmniejsze. Udar może wywołać zaburzone krążenie mózgowe. Przyczyną jest najczęściej zwężenie lub niedrożność tętnic mózgowych, najczęściej szyjnych lub wewnątrzmózgowych. Powodują je zmiany miażdżycowe lub skrzeplina powstała w sercu, podczas migotania przedsionków. Z kolei udar krwotoczny (podpajęczynówkowy i śródmózgowy) jest natomiast spowodowany pęknięciem ściany tętnicy wewnątrzmózgowej, wywołane przez powstały już wcześniej tętniak, wrodzoną wadę lub zmianę w naczyniu spowodowaną wieloletnim nadciśnieniem. Następstwem każdego rodzaju udaru może być nieodwracalna niepełnosprawność, może on także stać się przyczyną śmierci. Szybkie zdiagnozowanie i podjęcie leczenia neurologicznego może ocalić pacjentowi zdrowie i życie.
Wczesne objawy udaru mózgu na pierwszy rzut oka można pomylić ze stanem, jak po upojeniu alkoholowym. Tu przede wszystkim mylące mogą być zaburzenia mowy i chwiejny, niepewny krok. Udar możemy zarówno wykryć u drugiej osoby, jak również sami u siebie. Wystarczą do tego 3 kroki
Te symptomy w zupełności wystarczą, by zawiadomić pogotowie dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Na skuteczną pomoc jest jedynie godzina, w której czasie chory powinien już pojawić się na szpitalnym oddziale. Pamiętaj, by nie czekać do ostatniej chwili – w Twoich rękach jest zdrowie i życie drugiej osoby.
Paraliż lub odrętwienie połowy ciała, chwiejny krok czy zaburzenia mowy to objawy, które łatwo dostrzeżemy u osoby dotkniętej udarem mózgu. Są jednak rzeczy mniej widoczne, które także wpływają na stan udarowy. Paraliż kończyn jest skrajnym przypadkiem, do którego nie zawsze musi dość. Poprzedza go osłabienie mięśni jednej połowy ciała i utrudniony ruch po tej stronie. Mogą wystąpić także krótkotrwałe zaburzenia widzenia objawiające się u chorego zmniejszeniem pola widzenia po jednej stronie lub chwilowym niewidzeniem prawym lub lewym okiem.
Może zdarzyć się sytuacja, że niedrożność tętnicy mózgowej jest jedynie tymczasowa, a po koło godzinie problem sam się rozwiąże i krew zacznie płynąć poprawnie. Taka sytuacja zwana jest "mikroudarem" i objawia się podobnymi zaburzeniami jak te wspomniane powyżej. Nie mamy więc pewności, z czym mamy do czynienia, więc nie powinno się lekceważyć wszelkich niepokojących zachowań. Dokładne wyniki badań poznamy po przeprowadzeniu rezonansu magnetycznego głowy.
Udar może się przydarzyć każdemu, a także w dowolnym miejscu i czasie. Oczywiście, że słuszną poradą będzie nakrywanie głowy w słoneczne i upalne dni, jednak przegrzanie głowy czy całego organizmu może prowadzić do udaru słonecznego. Tu objawy mogą wyglądać podobnie, jak przy udarze mózgu, do tego może dojść omdlenie, sucha lub poczerwieniona skóra, duszności czy mdłości. U osób chorujących na choroby układu krwionośnego istnieje zagrożenie przerodzenia się udaru słonecznego w udar mózgu.
Jednak lato i związany z nim upał czy choroby układu krwionośnego to tylko niektóre z wielu przyczyn, które mogą doprowadzić do wystąpienia udaru.
Dodatkowo czynnikami zwiększającymi ryzyko udaru będą także:
Warto więc zadbać o swoje zdrowie, dietę i tryb życia, by uchronić się przed udarem mózgu. Regularne badania i przyjmowanie odpowiednich leków, czy skorzystanie z porady dietetyka z pewnością wspomogą prawidłowe funkcjonowanie Twojego organizmu.
Zobacz też: Cichy udar mózgu - czy można go przejść nie wiedząc o tym? Objawy, które łatwo przeoczyć