Afazja - co to takiego? Przyczyny, objawy i dodatkowe informacje na temat tego rodzaju zaburzeń

Afazja - co to takiego i jak wpływa na nasz organizm? Przekonaj się, jakich zaburzeń dotyczy, a także skąd się bierze, by wiedzieć, z czym dokładnie masz do czynienia.

Co to jest afazja: objawy, które najczęściej występują 

Co to jest afazja? Objawy tego stanu charakteryzują się zaburzeniami mowy. Rozumie się przez nie albo częściowe, albo całkowite utracenie możliwości posługiwania się językiem. Osoba, która zostanie nią dotknięta, miewa problemy z tworzeniem mowy spontanicznej, a także może nie radzić sobie z rozumieniem, jak również przetwarzaniem trafiających do niej informacji.

O afazji mówi się wówczas, gdy pacjent wcześniej swobodnie posługiwał się aparatem mowy i rozumienie komunikatów innych osób przychodziło mu bez trudu. Tym samym prowadził normalne rozmowy, potrafiąc ubrać własne myśli w słowa. Dolegliwość ta zwykle pojawia się niespodziewanie, tym samym zaskakując chorego.

Wyróżnia się trzy typy afazji:

  • afazję ruchową – utrata możliwości wypowiadania się;
  • afazję czuciową – utrata zdolności rozumienia tego, co mówią inni;
  • afazję ruchowo-czuciową (mieszaną) – występuje zarówno utrata możliwości wypowiadania się, jak i rozumienia komunikatów innych osób.

Najczęściej występuje ostatnia z wymienionych postaci afazji.

Dżemy bez cukru - z truskawek, żurawiny i śliwek. Zdjęcie ilustracyjneŻurawina w codziennej diecie może poprawić pamięć i pracę mózgu

Czym spowodowana jest afazja? Co to za choroba?

Czym spowodowana jest afazja i co to za choroba? Sama w sobie nie jest jednostką chorobową, jednak nie należy jej na pewno lekceważyć, ponieważ zwykle stanowi objaw groźnej przypadłości. Trzeba mieć świadomość, że tak naprawdę afazja nigdy nie przydarzy się osobie w pełni zdrowej. Jej przyczyną okazuje się uszkodzenie lub niedokrwienie części kory mózgowej, która odpowiada za mowę lub za jej rozumienie.

Najczęstszą przyczynę afazji stanowi udar mózgu. Wówczas dochodzi do uszkodzenia i niedokrwienia kory lub włókien ruchowych bądź czuciowych. Innymi powodami, dla których powstaje afazja, są guzy mózgu (również nowotwory), jego urazy, miejscowe stany zapalne, czy też choroba miażdżycowa tętnic mózgowych (w przypadku tej ostatniej jednostki chorobowej, afazja może rozwijać się powoli).

Rzadko zdarza się też afazja przejściowa, trwająca zaledwie kilka minut albo godzin. Towarzyszy ona wtedy migrenie, a konkretniej aurze migrenowej.

Zobacz wideo Stymulacja mózgu w walce z przewlekłym bólem i chorobą Parkinsona: zobacz fragment operacji

Jak długo trwa afazja po udarze mózgu?

Jak długo trwa afazja po udarze mózgu? Wszystko zależy od konkretnego przypadku i tego, gdzie dokładnie doszło do zmian naczyniowych. Jednocześnie trzeba mieć na względzie to, że kluczową rolę przy walce z afazją i próbach powrotu do zdrowia odgrywa rehabilitacja. Jeśli jest ona rozpoczęta stosunkowo szybko, istnieje szansa, że afazja z czasem przeminie.

SenSposób w jaki śpimy, może chronić przed groźną chorobą mózgu lub jej sprzyjać

Afazja u dzieci: objawy

Rodziców niekiedy martwi też afazja u dzieci. Objawy mogą się oczywiście pojawić także u najmłodszych, jednak często obawy dorosłych są przesadzone. O tym stanie można dopiero mówić, jeśli dwu lub trzylatek nie robi żadnych postępów w mowie, nie rozumie tego, co się do niego mówi bądź mimo zrozumienia, nie umie odpowiedzieć. A jak objawia się afazja u dzieci? Oto kilka podstawowych sygnałów:

  • dziecko nie rozwija mowy;
  • dziecko nie rozumie wypowiadanych do niego słów, mimo że nie ma zaburzeń słuchu;
  • dziecko ma kłopoty z powtarzaniem słów po innych oraz z wypowiadaniem ich w sposób spontaniczny;
  • dziecko, oprócz zaburzeń mowy, nie wykazuje objawów żadnych zaburzeń emocjonalnych ani poznawczych;
  • dziecko ma bardzo ubogi zasób słownictwa;
  • dziecko ustawicznie dzieli wypowiadane słowa na sylaby.

Afazja to zawsze poważny problem, warto jednak znaleźć jej przyczynę, by móc zawalczyć o powrót zdolności mówienia i rozumienia mowy.

Zobacz też: Cukrzyca typu 2 przyspiesza starzenie się mózgu - pokazuje bardzo duże badanie

Więcej o: