Co to jest afazja? Objawy tego stanu charakteryzują się zaburzeniami mowy. Rozumie się przez nie albo częściowe, albo całkowite utracenie możliwości posługiwania się językiem. Osoba, która zostanie nią dotknięta, miewa problemy z tworzeniem mowy spontanicznej, a także może nie radzić sobie z rozumieniem, jak również przetwarzaniem trafiających do niej informacji.
O afazji mówi się wówczas, gdy pacjent wcześniej swobodnie posługiwał się aparatem mowy i rozumienie komunikatów innych osób przychodziło mu bez trudu. Tym samym prowadził normalne rozmowy, potrafiąc ubrać własne myśli w słowa. Dolegliwość ta zwykle pojawia się niespodziewanie, tym samym zaskakując chorego.
Wyróżnia się trzy typy afazji:
Najczęściej występuje ostatnia z wymienionych postaci afazji.
Czym spowodowana jest afazja i co to za choroba? Sama w sobie nie jest jednostką chorobową, jednak nie należy jej na pewno lekceważyć, ponieważ zwykle stanowi objaw groźnej przypadłości. Trzeba mieć świadomość, że tak naprawdę afazja nigdy nie przydarzy się osobie w pełni zdrowej. Jej przyczyną okazuje się uszkodzenie lub niedokrwienie części kory mózgowej, która odpowiada za mowę lub za jej rozumienie.
Najczęstszą przyczynę afazji stanowi udar mózgu. Wówczas dochodzi do uszkodzenia i niedokrwienia kory lub włókien ruchowych bądź czuciowych. Innymi powodami, dla których powstaje afazja, są guzy mózgu (również nowotwory), jego urazy, miejscowe stany zapalne, czy też choroba miażdżycowa tętnic mózgowych (w przypadku tej ostatniej jednostki chorobowej, afazja może rozwijać się powoli).
Rzadko zdarza się też afazja przejściowa, trwająca zaledwie kilka minut albo godzin. Towarzyszy ona wtedy migrenie, a konkretniej aurze migrenowej.
Jak długo trwa afazja po udarze mózgu? Wszystko zależy od konkretnego przypadku i tego, gdzie dokładnie doszło do zmian naczyniowych. Jednocześnie trzeba mieć na względzie to, że kluczową rolę przy walce z afazją i próbach powrotu do zdrowia odgrywa rehabilitacja. Jeśli jest ona rozpoczęta stosunkowo szybko, istnieje szansa, że afazja z czasem przeminie.
Rodziców niekiedy martwi też afazja u dzieci. Objawy mogą się oczywiście pojawić także u najmłodszych, jednak często obawy dorosłych są przesadzone. O tym stanie można dopiero mówić, jeśli dwu lub trzylatek nie robi żadnych postępów w mowie, nie rozumie tego, co się do niego mówi bądź mimo zrozumienia, nie umie odpowiedzieć. A jak objawia się afazja u dzieci? Oto kilka podstawowych sygnałów:
Afazja to zawsze poważny problem, warto jednak znaleźć jej przyczynę, by móc zawalczyć o powrót zdolności mówienia i rozumienia mowy.
Zobacz też: Cukrzyca typu 2 przyspiesza starzenie się mózgu - pokazuje bardzo duże badanie