Udar mózgu, nazywany także apopleksją lub zdarzeniem mózgowo-naczyniowym, to zespół klinicznych objawów, które następują po nagłym wystąpieniu zaburzenia czynności mózgu, związanym z zaburzeniem krążenia w obrębie tkanki mózgowej.
Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl
U chorego może wystąpić zarówno udar krwotoczny, jak i niedokrwienny. Ten pierwszy wywołuje wylew krwi do mózgu, drugi jest z kolei spowodowany nagłym zatrzymaniem dopływu krwi do tkanki mózgowej. Objawy, jakie występują u pacjenta, są związane zarówno z rodzajem udaru, jak i z jego lokalizacją.
Warto podkreślić, że udar niedokrwienny występuje znacznie częściej. Specjaliści uważają, że najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest miażdżyca, która, w dużym uproszczeniu, powoduje, że odkładające się w ścianach naczyń krwionośnych złogi, zasłaniają światło tętnic, blokując tym samym sprawny przepływ krwi. W efekcie dochodzi do niedrożności, a mózg przestaje być zaopatrywany w odpowiednie ilości krwi. Inną przyczyną niedokrwiennego udaru mózgu może być zator krwi.
Udar krwotoczny, nazywany także wylewem krwi do mózgu, występuje znacznie rzadziej. Jest jednak niezwykle poważny. Dochodzi do niego, gdy pęknie ściana znajdującej się w mózgu tętnicy. Udar krwotoczny może być spowodowany nieleczonym nadciśnieniem, a także m.in. pęknięciem znajdującego się w mózgu tętniaka.
Rozpoznanie pierwszych symptomów udaru mózgu jest niezwykle istotne. Szybkie udzielenie pomocy choremu może uratować jego życie i zdrowie. Warto jednak podkreślić, że nie jest to proste, objawy mogą się bowiem różnić, w zależności od tego, w jakiej części mózgu doszło do uszkodzeń. Wśród najczęściej występujących objawów można jednak wyróżnić:
W skrajnych przypadkach dochodzi także do utraty przytomności.
Jeśli zauważymy u chorego niepokojące objawy, natychmiast wezwijmy pomoc medyczną. Czas jest bowiem kluczowy w leczeniu udaru. W przypadku mniej nasilonych objawów również nie należy zwlekać z pomocą. Mogą one bowiem skutkować nieodwracalnymi zmianami w mózgu, a w efekcie niepełnosprawnością.
Każdy udar, niezależnie od występujących objawów lub stopnia ich nasilenia, jest uznawany za stan potencjalnie zagrażający życiu.