Potówki u dziecka. Jak pozbyć się tego "swędzącego problemu"?

Potówki u dziecka to pewna grupa zmian skórnych, które powstają wskutek pocenia się. Zostało to ujęte bardzo ogólnie, jednak problem dotyka nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Nie powodują dużo szkód, mimo to potrafią być uciążliwe. Potówki u dziecka to temat, który zdecydowanie warto poznać bliżej.

Jak powstają potówki u dziecka?

Potówki u dziecka to pewne schorzenie gruczołów potowych, które rozwijają się między innymi przez wilgotność, a także wysoką temperaturę otoczenia. Potówki u dziecka rozwijają się także przez noszenie słabej jakości ubrań, zbyt intensywny wysiłek fizyczny czy otyłość. Działa to na zasadzie uwalniania przez organizm potu, który nie znajdując ujścia, tworzy coś w rodzaju swędzącej wysypki w danym miejscu na ciele. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje potówek:

  • potówka zwykła, która nie przynosi ze sobą stanu zapalnego, mimo wszystko potrafi być bardzo uciążliwa, chociażby przez obecne swędzenie.
  • potówka czerwona - oprócz objawów potówki zwykłej, występuje stan zapalny, który rozwija się w głębszych warstwach skóry, a także pieczenie. Potówki czerwone u dziecka rozwijają się najczęściej na twarzy, pod pachami lub na karku.
  • potówki głębokie - są to nawracające potówki czerwone, które rozwijają się w głębszych rejonach skóry. Dodatkowo często pojawiają się przez występowanie stanu zapalnego w samym organizmie.

Potówki to małe, swędzące krostki, które mogą pojawić się na skórze najczęściej po przegrzaniu lub bardzo intensywnym poceniu się, zwłaszcza w upalne dniPotówki - co to jest, skąd się biorą i jak skutecznie z nimi walczyć?

Gdzie najczęściej występują potówki u dziecka?

Skoro już wiadomo, czym są i skąd się biorą potówki u dziecka, warto przyjrzeć się miejscom ich najczęstszego występowania. Zdecydowanie będziemy mogli je znaleźć w miejscach wysoce potliwych, a co za tym idzie wilgotnych. Potówki u dziecka na brzuchu to jeden z najczęstszych obszarów występowania tej dolegliwości. Na szczęście można je leczyć domowymi sposobami. Zwykła, łagodząca kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej lub mąki ziemniaczanej pomoże pozbyć się potówki u dziecka na brzuchu. Oprócz tego możemy ją złagodzić w zgięciach kolan, łokci czy na karku. Bardzo nieprzyjemne są także potówki na twarzy u dziecka.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Jak wyglądają potówki u dziecka?

Aby określić ich wygląd, warto najpierw się upewnić jaki rodzaj potówki występuje u naszego dziecka. Jeśli jest to najsłabsza odmiana, to prawdopodobnie ukaże się jako swędząca wysypka w kolorze skóry. Jeśli przyjrzymy się tym krostkom z bliska, możemy zauważyć zgromadzony w środku płyn. Jest to nic innego jak pot, który nie może się wydostać ze skóry. Czerwony odcień wysypki może oznaczać stan zapalny, a więc potówki czerwone u dziecka. Odpowiedź na pytanie: Jak wyglądają potówki u dziecka? Będzie brzmiała inaczej, w przypadku trzeciego wariantu samej dolegliwości, zwanej potówką głęboką.

Potówki u dziecka: jak leczyć?

Gdy zauważymy potówkę u naszego dziecka, natychmiast nasuwa się pytanie: jak leczyć taką dolegliwość? Przede wszystkim, warto na początek zwalczyć same objawy. Najlepiej tego dokonać, nabywając specjalne kosmetyki, które niwelują nadmierne pocenie się, a przy okazji idealnie nawilżą skórę. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem może być utrzymanie odpowiedniej temperatury w pokoju dziecka. Jeśli ukażą się potówki na brzuchu, nie należy ich w żaden sposób zakrywać. Potówki u dziecka znikają samoistnie, o ile mają one dostęp do powietrza. Ta sama zasada dotyczy wystąpienia potówki na twarzy u dziecka.

Zimne potyZimne poty: jakie choroby objawiają się zimnymi potami

Co na potówki u dziecka?

Odpowiedź na to pytanie może być nieco zaskakujące. Tego typu dolegliwość, o ile nie wdała się infekcja bakteryjna, jesteśmy w stanie łagodzić w domu. Bardzo przydatnym produktem mogą się okazać okłady z aloesu, a także kremy z dodatkiem cynku. Co na potówki u dziecka ze stanem zapalnym? Tutaj dobrym pomysłem będzie udanie się po poradę do dermatologa, który dokładnie zbada przyczynę i zleci odpowiednie leczenie. W większości przypadków będzie to leczenie za pomocą antybiotyków.

Zobacz też: Nadmierna potliwość - skąd się bierze, co może oznaczać i jak skutecznie z nią walczyć?

Więcej o: