Potówki u dziecka to pewne schorzenie gruczołów potowych, które rozwijają się między innymi przez wilgotność, a także wysoką temperaturę otoczenia. Potówki u dziecka rozwijają się także przez noszenie słabej jakości ubrań, zbyt intensywny wysiłek fizyczny czy otyłość. Działa to na zasadzie uwalniania przez organizm potu, który nie znajdując ujścia, tworzy coś w rodzaju swędzącej wysypki w danym miejscu na ciele. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje potówek:
Skoro już wiadomo, czym są i skąd się biorą potówki u dziecka, warto przyjrzeć się miejscom ich najczęstszego występowania. Zdecydowanie będziemy mogli je znaleźć w miejscach wysoce potliwych, a co za tym idzie wilgotnych. Potówki u dziecka na brzuchu to jeden z najczęstszych obszarów występowania tej dolegliwości. Na szczęście można je leczyć domowymi sposobami. Zwykła, łagodząca kąpiel z dodatkiem sody oczyszczonej lub mąki ziemniaczanej pomoże pozbyć się potówki u dziecka na brzuchu. Oprócz tego możemy ją złagodzić w zgięciach kolan, łokci czy na karku. Bardzo nieprzyjemne są także potówki na twarzy u dziecka.
Aby określić ich wygląd, warto najpierw się upewnić jaki rodzaj potówki występuje u naszego dziecka. Jeśli jest to najsłabsza odmiana, to prawdopodobnie ukaże się jako swędząca wysypka w kolorze skóry. Jeśli przyjrzymy się tym krostkom z bliska, możemy zauważyć zgromadzony w środku płyn. Jest to nic innego jak pot, który nie może się wydostać ze skóry. Czerwony odcień wysypki może oznaczać stan zapalny, a więc potówki czerwone u dziecka. Odpowiedź na pytanie: Jak wyglądają potówki u dziecka? Będzie brzmiała inaczej, w przypadku trzeciego wariantu samej dolegliwości, zwanej potówką głęboką.
Gdy zauważymy potówkę u naszego dziecka, natychmiast nasuwa się pytanie: jak leczyć taką dolegliwość? Przede wszystkim, warto na początek zwalczyć same objawy. Najlepiej tego dokonać, nabywając specjalne kosmetyki, które niwelują nadmierne pocenie się, a przy okazji idealnie nawilżą skórę. Oprócz tego dobrym rozwiązaniem może być utrzymanie odpowiedniej temperatury w pokoju dziecka. Jeśli ukażą się potówki na brzuchu, nie należy ich w żaden sposób zakrywać. Potówki u dziecka znikają samoistnie, o ile mają one dostęp do powietrza. Ta sama zasada dotyczy wystąpienia potówki na twarzy u dziecka.
Odpowiedź na to pytanie może być nieco zaskakujące. Tego typu dolegliwość, o ile nie wdała się infekcja bakteryjna, jesteśmy w stanie łagodzić w domu. Bardzo przydatnym produktem mogą się okazać okłady z aloesu, a także kremy z dodatkiem cynku. Co na potówki u dziecka ze stanem zapalnym? Tutaj dobrym pomysłem będzie udanie się po poradę do dermatologa, który dokładnie zbada przyczynę i zleci odpowiednie leczenie. W większości przypadków będzie to leczenie za pomocą antybiotyków.
Zobacz też: Nadmierna potliwość - skąd się bierze, co może oznaczać i jak skutecznie z nią walczyć?