Elektrostymulacja, czyli metoda pozwalająca redukować ból a jednocześnie budować silne mięśnie

Elektrostymulacja jest jedną z form elektroterapii. Jej głównym zadaniem jest pobudzenie mięśni oraz nerwów. Zabieg można wykorzystywać w wielu celach - w terapiach leczniczych, a także jako pomoc w treningu. Jak wyglądają zabiegi elektrostymulacji i jakie techniki są najpopularniejsze? Czy elektrostymulacja może zaszkodzić?

Elektrostymulacja: czym jest?

Elektrostymulacja to jedna z form elektroterapii, która jest powszechnie stosowaną metodą fizjoterapii. Podczas zabiegów elektrostymulacji wykorzystuje się prąd niskiej i średniej częstotliwości. Dzięki niemu zminimalizowany zostaje ból, redukuje się obrzęki, a także rozluźnia mięśnie oraz poprawia się przewodnictwo chemiczno-nerwowe.

MózgLeczenie bólu bez tabletek dzięki obiecującej technice

Elektrostymulacja: jak wygląda zabieg?

Efekt zabiegu zależny jest od ułożenia elektrod na ciele, a także dobrania odpowiedniego zabiegu elektrostymulacji. Wyróżnić możemy wiele rodzajów zabiegu elektrostymulacji, a najpopularniejszymi z nich są: 

  • galwanizacja - z powodzeniem można stosować ją do walki z nerwobólami oraz chorobami zwyrodnieniowymi i zaburzeniami krążenia,
  • jonoforeza - wspomaga przenikanie leków w miejsca uszkodzone; wykorzystywana jest też do walki z zapaleniami, znieczula, odczula oraz pobudza układ krążenia. Czasami stosuje się ten zabieg do zmiękczenia blizn,
  • prądy diadynamiczne,
  • prądy TENS,
  • prądy interferencyjne - stymuluje mięśnie do rytmicznego kurczenia się, co powoduje pobudzenie układu krążenia, jednocześnie przyspiesza regenerację komórek.

Zabieg wykonywany jest w gabinetach fizjoterapii i polega na tym, że na ciało nakłada się specjalne elektrody (moment założenia elektrod poprzedzony jest dezynfekcją, a na same elektrody trzeba nałożyć specjalny żel, który wspomaga przewodzenie prądów). 

Zobacz wideo Regeneracja po maratonie, rozmowa z fizjoterapeutką

Elektrostymulacja: jakie daje efekty?

Elektrostymulacja mięśni niesie za sobą wiele korzystnych efektów. Zabieg ten zmniejsza bóle, a także przyczynia się do regeneracji nerwów. Jeśli chodzi o to, co niesie ze sobą elektrostymulacja - efekty są bardzo pożądane, szczególnie przez kobiety. Elektrostymulacja mięśni powoduje:

  • skuteczne wyszczuplanie sylwetki,
  • redukcję cellulitu,
  • wzrost jędrności i elastyczności skóry,
  • usunięcie z organizmu wszelkich toksyn.

Oprócz efektów czysto estetycznych, elektrostymulacja wspomaga regenerację urazów i wspomaga układ krążenia. Trening EMS, w którym wykorzystywana jest elektrostymulacja, stymuluje mięśnie do ciężkiej pracy, nawet w trakcie najłatwiejszych ćwiczeń. Elektrostymulacja mięśni brzucha wspomaga wzrost siły i masy mięśniowej brzucha oraz poprawia jego wytrzymałość. Elektrostymulacja mięśni brzucha jest bardzo pożądana w świecie sportu ze względu szybki wzrost wytrzymałości brzucha, który w części odpowiada za siłę kończyn, jak i całego ciała.

Elektrostymulacja nerwu strzałkowego - co powoduje?

Opadająca stopa to problem, który dotyczyć może każdego z nas. Elektrostymulacja nerwu strzałkowego powoduje regenerację uszkodzonych nerwów, dzięki czemu noga może wrócić do pełni sił. Wspomaga ona układ krążenia, przez co jednocześnie wpływa na regenerację uszkodzonego miejsca.

Elektrostymulacja – efekty uboczne

Wiele osób zastanawia się, czy elektrostymulacja może zaszkodzić. Elektrostymulacja może wywołać kilka negatywnych efektów, które w większości są krótkotrwałe. Najczęstsze suktki uboczne elektrostymulacji to:

  • gorączka,
  • stan wyczerpania fizycznego,
  • stan wyczerpania psychicznego,
  • dłuższe stosowanie elektrostymulacji powoduje brak reakcji pacjenta na zabieg.

Prądy KotzaPrądy Kotza: działanie, efekty, przeciwwskazania

Elektrostymulacja: przeciwwskazania

Jak w przypadku większości zabiegów fizjoterapeutycznych, istnieją pewne przeciwwskazania do elektrostymulacji. Osoby cierpiące na spastyczne porażenie mięśni, ropne i zapalne stany skóry lub choroby serca powinny unikać zabiegów elektrostymulacji.

Elektrostymulacja penisa - co powoduje?

Elektrostymulacja penisa pozwala wzbogacić doznania podczas stosunku. Elektryczne nakładki nie tylko powodują, że wzwód jest o wiele mocniejszy, lecz również stymuluje silniejszy orgazm.

Zobacz też: Elektroterapia - wskazania, działanie, przeciwwskazania

Więcej o: