Elektrostymulacja to jedna z form elektroterapii, która jest powszechnie stosowaną metodą fizjoterapii. Podczas zabiegów elektrostymulacji wykorzystuje się prąd niskiej i średniej częstotliwości. Dzięki niemu zminimalizowany zostaje ból, redukuje się obrzęki, a także rozluźnia mięśnie oraz poprawia się przewodnictwo chemiczno-nerwowe.
Efekt zabiegu zależny jest od ułożenia elektrod na ciele, a także dobrania odpowiedniego zabiegu elektrostymulacji. Wyróżnić możemy wiele rodzajów zabiegu elektrostymulacji, a najpopularniejszymi z nich są:
Zabieg wykonywany jest w gabinetach fizjoterapii i polega na tym, że na ciało nakłada się specjalne elektrody (moment założenia elektrod poprzedzony jest dezynfekcją, a na same elektrody trzeba nałożyć specjalny żel, który wspomaga przewodzenie prądów).
Elektrostymulacja mięśni niesie za sobą wiele korzystnych efektów. Zabieg ten zmniejsza bóle, a także przyczynia się do regeneracji nerwów. Jeśli chodzi o to, co niesie ze sobą elektrostymulacja - efekty są bardzo pożądane, szczególnie przez kobiety. Elektrostymulacja mięśni powoduje:
Oprócz efektów czysto estetycznych, elektrostymulacja wspomaga regenerację urazów i wspomaga układ krążenia. Trening EMS, w którym wykorzystywana jest elektrostymulacja, stymuluje mięśnie do ciężkiej pracy, nawet w trakcie najłatwiejszych ćwiczeń. Elektrostymulacja mięśni brzucha wspomaga wzrost siły i masy mięśniowej brzucha oraz poprawia jego wytrzymałość. Elektrostymulacja mięśni brzucha jest bardzo pożądana w świecie sportu ze względu szybki wzrost wytrzymałości brzucha, który w części odpowiada za siłę kończyn, jak i całego ciała.
Opadająca stopa to problem, który dotyczyć może każdego z nas. Elektrostymulacja nerwu strzałkowego powoduje regenerację uszkodzonych nerwów, dzięki czemu noga może wrócić do pełni sił. Wspomaga ona układ krążenia, przez co jednocześnie wpływa na regenerację uszkodzonego miejsca.
Wiele osób zastanawia się, czy elektrostymulacja może zaszkodzić. Elektrostymulacja może wywołać kilka negatywnych efektów, które w większości są krótkotrwałe. Najczęstsze suktki uboczne elektrostymulacji to:
Jak w przypadku większości zabiegów fizjoterapeutycznych, istnieją pewne przeciwwskazania do elektrostymulacji. Osoby cierpiące na spastyczne porażenie mięśni, ropne i zapalne stany skóry lub choroby serca powinny unikać zabiegów elektrostymulacji.
Elektrostymulacja penisa pozwala wzbogacić doznania podczas stosunku. Elektryczne nakładki nie tylko powodują, że wzwód jest o wiele mocniejszy, lecz również stymuluje silniejszy orgazm.
Zobacz też: Elektroterapia - wskazania, działanie, przeciwwskazania