Prądy Kotza: działanie, efekty, przeciwwskazania

Prądy Kotza, zwane rosyjską stymulacją, to prądy o średniej częstotliwości modulowane do małej, wykorzystywane do pobudzania do skurczu głębiej położonych mięśni. Zabieg służy w rehabilitacji do regeneracji mięśni po dłuższym unieruchomieniu, na przykład po złamaniu. Prądy Kotza wykorzystują także sportowcy jako element treningu w celu zwiększenia wydolności mięśniowej.

Prądy Kotza - co to są prądy Kotza?

Prądy Kotza, zwane również rosyjską stymulacją (są dziełem Rosjanina o nazwisku Kotz), jest to zabieg polegający na precyzyjnym pobudzaniu do skurczu głębiej położonych mięśni za pomocą prądu o średniej częstotliwości 2500 Hz, zmodulowanej do niskiej częstotliwości 50 Hz. Prądy Kotza są prądami bipolarnymi. Jako prądy o średniej częstotliwości są mniej dokuczliwe dla receptorów czuciowych skóry, w porównaniu z prądami o niskiej częstotliwości, zatem można za ich pomocą wniknąć głębiej w tkankę mięśniową. Elektrostymulacja wyzwala silny skurcz mięśnia lub grupy mięśni, aktywując grube, zstępujące włókna nerwowe oraz jednocześnie blokując cienkie, wstępujące włókna nerwowe. Prądy Kotza powodują zniesienie bólu w miejscu stymulacji.

Prądy Kotza - kiedy stosować ten zabieg? Wskazania

Zabieg można wykonać dopiero po wcześniejszej konsultacji z lekarzem oraz tylko na prawidłowo unerwionych mięśniach szkieletowych.

Elektrostymulację prądem Kotza zaleca się po długotrwałym unieruchomieniu mięśni, szczególnie po złamaniach i innych urazach, w których przez dłuższy czas mięśnie były mało obciążane. A także w osłabieniu mięśni, w celu ich wzmocnienia. Zabieg służy ponadto przy płaskostopiu i skoliozie. Prądy Kotza można zastosować do zwalczania przewlekłego bólu oraz przy uszkodzeniu przewodzenia nerwowego w danym mięśniu.

Prądy Kotza służą ponadto sportowcom jako trening rozgrzewający głęboko położone mięśnie. Stosowane są głównie do trenowania zdrowych mięśni w celu zwiększenia ich masy i wytrzymałości. Z zabiegu korzystają sportowcy w trakcie treningu siłowego lub wytrzymałościowego. Prądy Kotza wykorzystywane są także do rehabilitacji po kontuzjach.

Prądy Kotza - rezultaty

Jakie są efekty działania prądami Kotza?

Zabiegi prądami Kotza wywołują skurcz głębiej położonych włókien mięśniowych, dzięki czemu obniżają napięcie mięśniowe i wzmacniają metabolizm. W efekcie wzrasta siła stymulowanego mięśnia. Prądy Kotza mają także wpływ na przyrost masy mięśniowej oraz przyspieszają regenerację mięśni.

Zobacz wideo

Prądy Kotza - przeciwwskazania

Elektrostymulacji mięśni nie wolno wykonywać w poniższych przypadkach:

  • w czasie ciąży
  • w przypadku krwawień i po przebytych krwotokach
  • przy wszczepionym urządzeniu elektronicznym, takim jak rozrusznik serca czy implanty
  • przy ostrym zapaleniu w miejscu zabiegu lub okolicy tego miejsca
  • przy ropnych zmianach skórnych
  • w stanach zapalnych skóry
  • przy porażeniu spastycznym
  • przy chorobach nowotworowych
  • przy miażdżycy
  • w przypadku ubytków naskórka
  • przy zakrzepowym zapaleniu żył
  • w nadwrażliwości na prądy elektryczne
  • przy gorączce
  • w sytuacji, w której nie można zwilżać skóry

Prądy Kotza - jak wygląda zabieg?

Do zabiegu wykorzystuje się płaskie elektrody oraz specjalne podkłady pod elektrody, które zwilża się wodą. Elektrody nakłada się na oczyszczoną i suchą skórę. Wcześniej usuwany jest zrogowaciały naskórek, ewentualnie także nadmiar włosów. Na skórze nie może być położony żaden balsam czy krem.

Natężenie prądu w elektrodach jest stopniowo zwiększane, a poziom dostosowywany do preferencji danej osoby. W trakcie zabiegu odczuwa się w mięśniu coraz silniejsze mrowienie. Zabieg trwa od 10 do 20 minut. Aby osiągnąć właściwe rezultaty zabieg powinien być wykonany około 10 razy 3-5 razy w tygodniu. Jeżeli jest to element treningu sportowego zabiegi wykonuje się codzienne przez dwa tygodnie.

Do zabiegu wykorzystuje się prąd o częstotliwości 2500 Hz, zmodulowanym do zakresu od 5 do 100 Hz. Przerwa między impulsami wynosi 10 ms.

Więcej o: