Bieganie - co trzeba wiedzieć o bieganiu i jak bezpiecznie zacząć trenować?

Bieganie od kilku lat cieszy się ogromną popularnością. Biegają młodzi i ci bardziej dojrzali. Dlaczego bieganie cieszy się tak dużą popularnością? Jak zacząć swoją przygodę z bieganiem i jakich błędów nie popełniać?

Największą zaletą biegania jest to, że zmusza do pracy całe ciało. Dzięki czemu równo pracują wszystkie mięśnie. Zdaniem miłośników tego sportu, bieganie jest najlepszym sposobem na wzmocnienie oraz równomierne wysmuklenie sylwetki. Jednak, aby tak się stało trzeba odpowiednio przygotować się do biegania i pamiętać o kilku zasadach.

Bieganie - jakie daje korzyści?

Każda aktywność fizyczna wykonywana regularnie, pomaga nie tylko wysmuklić ciało, ale przede wszystkim poprawia jego funkcjonowanie. Podczas biegania wzmacniają się wszystkie mięśnie, w tym serce. Z tego powodu osoby, które biegają często mają bardzo niski puls. Zwiększa się pojemność płuc, dzięki czemu w czasie jednego wdechu są w stanie "pobrać" więcej tlenu. To właśnie on odżywia wszystkie komórki w ciele człowieka, tym samym im go więcej - tym lepiej ciało jest odżywione i więcej ma energii do działania.

Regularna aktywność fizyczna służy także stawom. Podczas ruchu chrząstki stawowe "produkują" tzw. maź stawową. To rodzaj smaru, który ułatwia i umożliwia ruchomość stawu, dodatkowo odżywia go. Kiedy tej substancji jest za mało, stawy zaczynają ocierać się o siebie nawzajem, a to wywołuje nie tylko trudny do zniesienia ból, ale także może doprowadzić do deformacji stawu, a konsekwencji także kończyny.

Bieganie, zwłaszcza na świeżym powietrzu, pomaga wzmocnić odporność. Ruch aktywuje wydzielanie przeciwciał, które jako pierwsze ruszają do walki z patogenem, który zaatakował organizm. Nawet jeśli nie uda im się zwalczyć zagrożenia, to wytrenowany organizm znacznie lepiej i szybciej zwalcza chorobę i wraca do formy.

Największą zaletą biegania jest produkcja endorfin, czyli hormonów szczęścia. Tym samym bieganie, ale i każda inna aktywność fizyczna, najlepszy i najtańszy sposób na poprawę nastroju oraz rozładowanie stresu i napięcia, które gromadzi się w ciele po całym dniu.

Bieganie - jak zacząć?

Bieganie to jeden z niewielu sportów, który nie wymaga ani specjalnych sprzętów, odzieży czy przygotowania. Wystarczy odrobina chęci i samozaparcia. O ile to, w co jesteśmy ubrani podczas biegania nie ma większego znaczenia. Kupowanie drogich, dedykowanych specjalnie dla biegaczy ubrań nie jest konieczne, jedyne o czym trzeba pamiętać wychodząc na trening to, aby ubierać się adekwatnie do pogody. Latem wystarczą cienkie leginsy i koszulka. Jesienią warto zaopatrzyć się cieplejsze spodnie czy bluzę. Zimą należy mieć cienką kurtkę, która nie przepuszcza wiatru oraz czapkę i rękawiczki. Przy wyborze stroju na trening trzeba zadbać przede wszystkim wygodę i komfort biegu.

To, co ma szczególne znaczenia w przypadku biegania i w co naprawdę warto zainwestować to buty. Ich wybór powinien zależeć przede wszystkim od tego po jakiej nawierzchni będziemy biegać. Inne buty będą potrzebne do biegów po asfalcie czy chodniku i inne do biegania w lesie. Dobre buty do biegania powinny dobrze trzymać stopę, dlatego nie mogą być za luźne. Powinny być jednak o pół numeru większe. Dlaczego? W czasie biegu stopa ucieka do przodu, dlatego, aby do doszło do urazu palce muszą mięć odrobinę wolnej przestrzeni.

Każdy początkujący biegacz powinien pamiętać o tym, aby zaczynać od spokojnych umiarkowanych treningów. Bardzo ważne jest, aby wsłuchać się w sygnały swojego ciała i w momencie, kiedy pojawia się ból - odpuścić. W przeciwnym razie trening skończy się urazem, a to może skutecznie zrazić do dalszego biegania.

Czy można biegać w ciąży?

Bieganie - jakich błędów nie popełniać?

Mimo że bieganie jest jednym z najnaturalniejszych aktywności, to wielu biegaczy popełnia błędy, które mogą przyczynić się do wystąpienia kontuzji. Jakie błędy zdarzają się najczęściej? Przede wszystkim:

  • asymetria biegu - niektóre osoby podczas biegu za mocno obciążają jedną stronę ciała, takie bieganie może doprowadzić do urazów czy przeciążeń. Jak sprawdzić, czy jedna strona jest bardziej obciążona? Wystarczy posłuchać, czy w czasie biegu jedna ze stóp nie uderza o podłoże mocniej;
  • kolana skierowane do środka - prawidłowo podczas biegu kolana powinny być w jednej linii z biodrami, jeśli mięśnie pośladków, które odpowiadają za takie ustawienie są słabe, kolana będą uciekały do środka - aby to zmienić należy zacząć wzmacniać mięśnie pośladków;
  • zbyt duże kroki - ten błąd może doprowadzić do uszkodzenia miednicy lub kręgosłupa;
  • źle dobrane buty - obuwie powinno być dobrane do stopy, jeśli tak nie jest, bo np. budowa naszej stopy nie jest typowa i o tym nie wiemy, w czasie biegania może pojawić się ból, a konsekwencji uraz, który może skutecznie zniechęcić do dalszych treningów.

Aby bieganie nie skończyło się urazem czy kontuzją nie można zapominać o rozgrzewce. Powinna ona trwać co najmniej piętnaście minut. Nie musi być szczególnie skomplikowana, najważniejsze, aby rozruszała i przygotowała całe ciało do aktywności. Wymachy, skłony, przysiady czy podskoki powinny wystarczyć.

Bieganie - kiedy lepiej z niego zrezygnować?

Bieganie nie jest sportem dla każdego. Z takiej aktywności muszą zrezygnować przede wszystkim osoby z dużą nadwagą lub otyłością. Dlaczego? Podczas biegu na stawy działa siła odpowiadająca trzykrotności masy ciała. Czyli na stawy osoby, która waży 60 kilogramów działa siła aż 180 kilogramów. W przypadku osób z nadwagą czy otyłością nacisk będzie jeszcze większy.

Z biegania muszą zrezygnować osoby po zawale serca, dla nich taki wysiłek to zbyt duże obciążenie. Przeciwwskazaniem są także problemy z kolanami.

Więcej o: