Trening EMS to dla wielu osób pojęcie nieznane. Te, które stawiają swoje pierwsze kroki na siłowni zadają sobie następujące pytanie: trening EMS – co to jest?. Tymczasem taki rodzaj treningu wykorzystuje najnowsze technologie do przyspieszenia przyrostu masy mięśniowej, a także do pozbycia się zbędnej tkanki tłuszczowej. Trening EMS polega na wywoływaniu skurczów mięśni za pomocą impulsów elektrycznych, których natężenie dobierane jest do trenowanej grupy mięśni. Taki rodzaj treningu przeprowadzany jest w specjalnym kombinezonie, w którym wykonuje się szereg prostych ćwiczeń. Ich efektywność znacząco wzrasta dzięki prądom EMS. Trening EMS stosuje się również w fizjoterapii, szczególnie przy zaniku mięśni.
Każda sesja treningowa niesie za sobą korzyści, niezależnie od natężenia. Oczywiście samo natężenie treningu ma znaczenie w przypadku wyników. Trening EMS daje efekty przed i po, które znacząco się różnią. Efekty dwudziestominutowego treningu EMS mogą zastąpić nawet trzygodzinny trening na siłowni. Trening EMS pobudza około 150 razy więcej skurczów w mięśniach niż tradycyjny trening i pozwala spalić do nawet 1200 kcal więcej. Największą zaletą takiego treningu jest przede wszystkim brak kontuzji, które mogą towarzyszyć treningom konwencjonalnym. Nawet najmniejszy uraz może wykluczyć człowieka z życia sportowego nawet na kilka tygodni, a przy większym urazie do kilku lat.
Trening EMS jest też bardzo wszechstronny - jednocześnie może angażować nawet osiem grup mięśniowych, nawet najgłębiej osadzone grupy mięśni. Jest to na pewno największy atut treningu EMS, ponieważ pobudzenie mięśni głębokich do pracy jest znacznie cięższe lub nawet niemożliwe podczas treningu konwencjonalnego. Więc jakie są efekty treningu EMS? Do głównych efektów takiego treningu można zaliczyć:
Trening EMS efekty, które można zauważyć daje po stosunkowo krótkim czasie. Pierwsze różnice po rozpoczęciu ćwiczeń stymulowanych impulsami elektrycznymi można dostrzec już po kilku tygodniach. Standardowy okres występowania pierwszych efektów to 4-6 tygodni.
Zakłada się, że trening EMS jest bezbolesny i bezpieczny, jednak występują przeciwwskazania, które ograniczają korzystanie z tego rodzaju aktywności fizycznej niektórym osobom. Taki trening nie powinien być wykonywany przez osoby:
Przede wszystkim ogranicza się dostęp do takiego treningu osobom ze stanami zapalnymi lub infekcjami. Trening EMS a miesiączka? - jest to pytanie, które często nurtuje kobiety. Ogólnie zakłada się, że kobiety przechodzące przez miesiączkę lub będące w ciąży powinny zrezygnować z tego rodzaju treningu.
Każda osoba, która chce się dowiedzieć więcej o działaniu danego rodzaju treningu, często sprawdza opinie, szczególnie te wydane przez specjalistów. Jeśli chodzi o trening EMS, opinie naukowców mówią jednoznacznie, że jest to bardzo skuteczny sposób na zwiększenie efektywności nawet najłatwiejszych ćwiczeń. Badania naukowców potwierdzają skuteczność treningu funkcjonalnego z wykorzystaniem technologii EMS. Szczególnie zachwalają to osoby trenujące w kombinezonie z systemem elektrod.
Trening EMS nie należy do najtańszych rozwiązań. Cena pojedynczego treningu EMS z użyciem kombinezonu waha się od 100 do 200 zł. Kompaktowe urządzenia, które pozwalają trenować w domu, są o wiele tańsze – ich koszt zaczyna się od kilkuset złotych.
Zobacz też: Kluczem do utraty wagi poprzez ćwiczenia jest wykonywanie ich o tej samej porze dnia