Grzyby halucynogenne: działanie, skutki uboczne. Czy w Polsce są dostępne legalnie?

Grzyby halucynogenne posiadają właściwości psychoaktywne. Występują w Polsce, a najczęściej spotykaną odmianą jest łysiczka lancetowata i muchomor czerwony. Działanie halucynogenne wywołują dwie substancje zawarte w grzybach: psylocybina i psylocyna. Wbrew pozorom takie grzyby bardzo rzadko wywołują halucynacje, natomiast są przyczyną powstawania m.in. zaburzeń czasu i przestrzeni.

Grzyby halucynogenne w Polsce: gdzie można je znaleźć?

Grzyby halucynogenne w Polsce można znaleźć na łąkach, trawnikach i polach. Występują głównie na Dolnym Śląsku, w Górach Sowich, Stołowych oraz Karkonoszach. Najczęstszą ich odmianą, jaką tam znajdziemy jest łysiczka lancetowata. Sezon ich wysypu zaczyna się we wrześniu. Pamietać należy, że grzyby halucynogenne mają właściwości psychoaktywne i wywołują zaburzenia percepcji.

Jak rozpoznać grzyby halucynogenne?

Jak rozpoznać grzyby halucynogenne? Łysiczka lancetowata jest niewielka, rośnie na cienkiej łodydze, która jest elastyczna. Ten grzyb jest brązowy lub żółto-brązowy i ma ciemne blaszki. Kapelusz ma spiczasty. Bardzo łatwo pomylić go z innymi grzybami. Rośnie głównie na łąkach lub na polach.  

Kolejnym rodzajem grzyba halucynogennego jest muchomor czerwony, którego wygląd jest powszechnie znany i bardzo często można go spotkać w polskich lasach. Dorosły okaz sięga około 20 cm, kapelusz ma okrągły, ale spłaszczony. Muchomor czerwony jest trujący i niejadalny. Wykazuje się silnym działaniem psychoaktywnym. Pierwsze efekty spożycia występują już po 30 minutach. Grzyby halucynogenne wywołują:

  • odurzenie,
  • zaburzenie percepcji,
  • poczucie zagubienia,
  • lęki
  • nieskoordynowane ruchy.
Zobacz wideo Te grzyby wyglądają na jadalne, ale mogą tylko zaszkodzić

Grzyby halucynogenne: rodzaje

Na świecie znajduje się około 140 gatunków łysiczek, z czego około 80 wykazuje właściwości halucynogenne. W Polsce, w południowej części kraju także można spotkać grzyby halucynogenne. Należy do nich łysiczka lancetowata i łysiczka czarnobrązowa. Obydwa pochodzą z rodzaju psilocybe. Substancje w nich zawarte to psylocybina i psylocyna. To właśnie one są odpowiedzialne za zaburzenia psychiczne i fizyczne. Mogą powodować schizofrenię, psychozę oraz zatrucia. Grzyby halucynogenne posiadają silne właściwości psychoaktywne, które mogą wywołać niepożądane skutki.

Grzyby halucynogenne: działanie psychoaktywne

Działanie psychoaktywne grzybów wpływa na zachowanie człowieka. Jest to efektem zaburzeń ze strony układu nerwowego. Co więcej, psylocybina ma wpływ na serotoninę w mózgu i prowadzi do zaburzeń percepcji. Wbrew pozorom, grzyby halucynogenne nie wywołują typowych halucynacji, ale wpływają głównie na świadomość. Za ich sprawą może nastąpić zmiana kolorów, odczuwania czasu, przestrzeni. Do objawów fizycznych należą m.in. rozluźnienie mięśni, bóle brzucha, skurcze mięśni twarzy i przyspieszone bicie serca.

Grzyby halucynogenne: skutki uboczne ich przyjmowania

Skutki uboczne grzybów halucynogennych po spożyciu pojawiają się dość szybko i mogą być wyjątkowo nieprzyjemne. Do najczęstszych należą m.in.:

  • zaburzenia widzenia,
  • drętwienie,
  • mrowienie,
  • problemy ze snem,
  • zaburzenie koordynacji ruchowej,
  • rozproszona uwaga,
  • problemy ze skupieniem,
  • wahania nastroju. 

Ponadto, do najgroźniejszych skutków należą psychozy, lęki, depresja, a nawet schizofrenia. Grzyby halucynogenne są niebezpieczne dla zdrowia. Co więcej, mogą uzależniać psychicznie.

Czy grzyby halucynogenne są legalne?

Czy grzyby halucynogenne są legalne? W Polsce, grzyby halucynogenne objęte są restrykcjami na mocy określonych ustaw. Ich posiadanie lub zbieranie jest zabronione ze względu na zawarte w nich substancje psychotropowe, w myśl ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Grozi za to pozbawienie wolności nawet do 3 lat. W Polsce niedopuszczalna jest uprawa, posiadanie oraz sprzedaż grzybów halucynogennych.

Zobacz też: Ayahuasca - co to jest? Na czym polega "ajałaska" i dlaczego trzeba na nią uważać?

Więcej o: