Ugryzienie pchły można łatwo pomylić z ugryzieniem przez pluskwę. Ugryzienie pchły a pluskwy różni się jednak - jest mniej bolesne i nie przynosi tak ogromnego dyskomfortu. Rozróżnia je również nieregularny kształt i obrzęk.
Obecność pcheł może, lecz nie musi, wiązać się z obecnością zwierzaków w naszych domach. Ich ugryzienia występują najczęściej w niższych partiach ciała, często gromadząc kilka ugryzień w małych odstępach. Ugryzienie pchły niesie ze sobą pozostawienie czerwonego, swędzącego śladu, z widocznym miejscem wygryzienia pasożyta.
Ugryzienia pluskiew najczęściej pojawiają się po nocy. Najczęściej są to czerwone bąble w niewielkich odległościach zgromadzone po dwa lub trzy w linii prostej. Ugryzienie pluskwy dla większości osób jest bolesne i swędzące, jednakże należy pamiętać że każdy z nas reaguje inaczej na bodźce otoczenia, a co za tym idzie – niektórzy mogą początkowo nie zauważyć na swoim ciele zmian po ugryzieniu przez pluskwy.
Jak wygląda ugryzienie pchły? Pchła pozostawia po sobie ugryzienia, których ślady to najczęściej czerwone plamki z widocznym miejscem wkłucia. Te owady szczególnie atakują dolne kończyny - najczęściej ślady występują na łydkach, kostkach, oraz w pasie i na barkach.
Ugryzienie pchły u człowieka na ogół nie jest czymś niosącym ze sobą ogromne konsekwencje, a same pchły rzadko są nosicielami chorób zakaźnych. Ryzyko zwiększa się jedynie w przypadku mocnego drapania i podrażnienia śladów po ugryzieniu, ponieważ może prowadzić to do nadkażenia rany, a co za tym idzie również do powiększenia świądu, mocniejszego zaczerwienienia, oraz pojawienia się bólu, czy też stanów ropnych.
Ugryzienie pchły u dziecka nieznacznie różni się od tego u dorosłego. Największym problemem jest tutaj świąd - dorosły jest w stanie się powstrzymać przed drapaniem. Przy pogryzieniu u dzieci należy jak najszybciej zająć się szczegółowa dezynfekcja środowiska malucha. Ślady po ugryzieniu należy najlepiej od razu przemyć i załagodzić swędzenie. Po tym należy zmienić ubranie i pościel dziecka, oraz dokładnie odkurzyć miejsce zabaw pociechy. Jeśli twoje dziecko stale przebywa ze zwierzętami takimi jak psy czy koty - koniecznie sprawdź czy pcheł nie ma na powierzchni sierści czworonoga. Zadbaj też o wypranie poprzednich poszewek i ubrań w wysokich temperaturach. Zrób to samo z ulubionymi pluszakami czy kocykami.
Wrażliwość naszej skóry ma ogromny wpływ na to, jak długo swędzi ugryzienie pchły. Dyskomfort związany z ugryzieniem może utrzymywać się nawet do kilku dni. Jeżeli szybko podejmiemy działania związane z pozbyciem się tych pasożytów, cały proces powinien zająć mniej więcej tydzień.
Jeśli na powierzchni skóry nie występuje silna reakcja alergiczna, a ugryzienie pchły nie przeobraziło się w stany zapalne i otwarte rany - możemy stosować domowe sposoby. Czym smarować ugryzienie pchły?
Zobacz też: Owsiki. Jak wygląda leczenie zakażenia tymi pasożytami?