Ugryzienie pchły. Jak je rozpoznać? Domowe sposoby na ukąszenia

Ugryzienie phły nie należy do przyjemnych sytuacji. Pchły to pasożyty żywiące się krwią - pchły ludzkie żywią się krwią zarówno człowieka, jak i zwierząt. Te uciążliwe insekty gromadzą się na skórze, pozostawiając po sobie czerwone, swędzące ugryzienia. Poniżej znajdziesz wszystko na temat skutków, jakie niesie ze sobą ugryzienie pchły.

Ugryzienie pchły a pluskwy: różnice

Ugryzienie pchły można łatwo pomylić z ugryzieniem przez pluskwę. Ugryzienie pchły a pluskwy różni się jednak - jest mniej bolesne i nie przynosi tak ogromnego dyskomfortu. Rozróżnia je również nieregularny kształt i obrzęk.

Pchły to pasożyty żywiące się krwią ludzką i zwierzęcą. Pchły. Skąd się biorą? Jak się ich pozbyć? To nie jest łatwe zadanie

Ugryzienie pchły. O czym warto wiedzieć?

Obecność pcheł może, lecz nie musi, wiązać się z obecnością zwierzaków w naszych domach. Ich ugryzienia występują najczęściej w niższych partiach ciała, często gromadząc kilka ugryzień w małych odstępach. Ugryzienie pchły niesie ze sobą pozostawienie czerwonego, swędzącego śladu, z widocznym miejscem wygryzienia pasożyta.

Ugryzienie pluskwy. O tym należy pamiętać

Ugryzienia pluskiew najczęściej pojawiają się po nocy. Najczęściej są to czerwone bąble w niewielkich odległościach zgromadzone po dwa lub trzy w linii prostej. Ugryzienie pluskwy dla większości osób jest  bolesne i swędzące, jednakże należy pamiętać że każdy z nas reaguje inaczej na bodźce otoczenia, a co za tym idzie – niektórzy mogą początkowo nie zauważyć na swoim ciele zmian po ugryzieniu przez pluskwy.

Zobacz wideo Co zrobić, gdy ukąsi cię żmija zygzakowata?

Jak wygląda ugryzienie pchły?

Jak wygląda ugryzienie pchły? Pchła pozostawia po sobie ugryzienia, których ślady to najczęściej czerwone plamki z widocznym miejscem wkłucia. Te owady szczególnie atakują dolne kończyny - najczęściej ślady występują na łydkach, kostkach, oraz w pasie i na barkach.

Ugryzienie pchły u człowieka - konsekwencje

Ugryzienie pchły u człowieka na ogół nie jest czymś niosącym ze sobą ogromne konsekwencje, a same pchły rzadko są nosicielami chorób zakaźnych. Ryzyko zwiększa się jedynie w przypadku mocnego drapania i podrażnienia śladów po ugryzieniu, ponieważ może prowadzić to do nadkażenia rany, a co za tym idzie również do powiększenia świądu, mocniejszego zaczerwienienia, oraz pojawienia się bólu, czy też stanów ropnych.

Ugryzienie pchły u dziecka

Ugryzienie pchły u dziecka nieznacznie różni się od tego u dorosłego. Największym problemem jest tutaj świąd - dorosły jest w stanie się powstrzymać przed drapaniem. Przy pogryzieniu u dzieci należy jak najszybciej zająć się szczegółowa dezynfekcja środowiska malucha. Ślady po ugryzieniu należy najlepiej od razu przemyć i załagodzić swędzenie. Po tym należy zmienić ubranie i pościel dziecka, oraz dokładnie odkurzyć miejsce zabaw pociechy. Jeśli twoje dziecko stale przebywa ze zwierzętami takimi jak psy czy koty - koniecznie sprawdź czy pcheł nie ma na powierzchni sierści czworonoga. Zadbaj też o wypranie poprzednich poszewek i ubrań w wysokich temperaturach. Zrób to samo z ulubionymi pluszakami czy kocykami.

Jak długo swędzi ugryzienie pchły?

Wrażliwość naszej skóry ma ogromny wpływ na to, jak długo swędzi ugryzienie pchły. Dyskomfort związany z ugryzieniem może utrzymywać się nawet do kilku dni. Jeżeli szybko podejmiemy działania związane z pozbyciem się tych pasożytów, cały proces powinien zająć mniej więcej tydzień.

Ukąszenia i ugryzienia. Pierwsza pomoc po ukłuciu przez owady, pająki, ukąszeniu przez węża Ukąszenia i ugryzienia. Pierwsza pomoc po ukłuciu przez owady, pająki, ukąszeniu przez węża

Czym smarować ugryzienie pchły?

Jeśli na powierzchni skóry nie występuje silna reakcja alergiczna, a ugryzienie pchły nie przeobraziło się w stany zapalne i otwarte rany - możemy stosować domowe sposoby. Czym smarować ugryzienie pchły?  

  • Walkę z ugryzieniem pchły najlepiej rozpocząć od przemycia podrażnień wodą z mydłem;
  • W aptece warto zaopatrzyć się w środek przeciwhistaminowy, którego stosowanie zmniejsza świąd;
  • Stosowanie sody oczyszczonej, to dobry sposób na ślady pogryzienia przez pchły zarówno u człowieka, jak i u waszych pupili (można wymieszać łyżeczkę sody z odrobiną wody i stosować jak maść, bądź przygotowywać kąpiele wodne dodając do wody pół szklanki sody oczyszczonej);
  • Cytryna również pozytywnie niweluje świąd i osusza miejsce pogryzienia. Płatek kosmetyczny należy nasączyć sokiem z cytryny i przemyć ślady po ugryzieniu, a następnie spłukać wodą. Proces należy powtarzać kilka razy dziennie. Do stosowania zarówno u zwierząt, jak i u ludzi.

Zobacz też: Owsiki. Jak wygląda leczenie zakażenia tymi pasożytami?

Więcej o: