Ukąszenia i ugryzienia. Pierwsza pomoc po ukłuciu przez owady, pająki, ukąszeniu przez węża

Ukąszenia przez owady zwykle nie są groźne. Powodują miejscowy stan zapalny, bolą i swędzą. Ale jeżeli nie jesteśmy uczuleni na ich jad, nic wielkiego nam nie grozi. Co innego dzieci. One wymagają większej uwagi, ponieważ mogą mocniej zareagować na owadzi jad. Ugryzienie przez węża natomiast wymaga szybkiej pomocy lekarskiej. Jad żmiji jest niebezpieczny dla każdego.

Ukąszenie przez pszczołę, osę, szerszenia

Zwykle takie ugryzienie kończy się na strachu i bólu, ale nie stanowi specjalnego zagrożenia. Chyba że jesteśmy uczuleni na jad wstrzykiwany przez owady, takie jak pszczoła, osa, szerszeń, mrówki czy pająki.

Uczulenie na jad tych owadów może spowodować takie objawy jak:

 • obrzęk warg, twarzy, oczu
 • łzawienie oczu
 • pokrzywkę
 • uczucie duszności
 • niepokój
 • problemy z mową
 • wstrząs anafilaktyczny
 • zaburzenia pracy serca
 • utratę przytomności
 • obrzęk górnych dróg oddechowych (krtani)
 • w skrajnych przypadkach zgon

Pierwsza pomoc po ugryzieniu przez owady

Jeżeli pogryzła nas pszczoła ważne, aby wyciągnąć z rany żądło. Można go usunąć używając do tego celu pęsety lub wysterylizowanej igły (np. zanurzając ją w alkoholu). Na końcu żądła znajduje się pęcherzyk jadowy, wyciągając więc je ze skóry starajmy się go nie uszkodzić. To stamtąd jad pszczoły spływa do ranki. Wyciągając nieumiejętnie żądło na przykład palcami ryzykujemy uszkodzenie tego pęcherzyka.

Po usunięciu żądła miejsce ugryzienia można posmarować maścią apteczną na ukąszenia (np. Entil Ukąszenia). Można podać też jakiś ogólnie dostępny środek przeciwhistaminowy. Przy pogryzieniu przez owady pomocny jest też okład z roztworu sody oczyszczonej, która ma właściwości neutralizujące kwas mrówkowy znajdujący się w jadzie, ponadto można użyć do okładów roztworu wody z octem, amoniaku oraz przecierać skórę kostką lodu.

W przypadku, gdy widzimy nadmierną reakcję na ukąszenie, w tym duszności, wzywamy pogotowie. W tym czasie układamy osobę poszkodowaną w zacienionym miejscu w wygodnej pozycji. Jeżeli traci przytomność najlepiej ułożyć ją w pozycji bocznej ustalonej i sprawdzać, czy oddycha. W przypadku, gdy dochodzi do zatrzymania oddychania i akcji serca trzeba natychmiast rozpocząć resuscytację (reanimacja krążeniowo-oddechowa).

Osoby z ciężką alergią mogą też nosić przy sobie ampułki z adrenaliną, którą w takiej sytuacji wstrzykuje się głęboko do mięśni.

Natomiast osoba przytomna z objawami wstrząsu może, w oczekiwaniu na pogotowie ssać kostkę lodu lub napić się czegoś zimnego. Ważne, aby przebywała w tym czasie w możliwie najchłodniejszym miejscu (na przykład w pobliżu otwartych drzwi lodówki).

Zobacz wideo 5 domowych sposobów na złagodzenie ukąszeń owadów - przetestuj i wybierz najlepszy dla siebie

Ukąszenie przez węża

W Polsce jedynym jadowitym wężem jest żmija zygzakowata. Można ją poznać po trójkątnej głowie, pionowych źrenicach i charakterystycznym ubarwieniu w postaci zygzaka na ciele. Może ugryźć, gdy na nią nadepniemy lub w inny sposób "zaatakujemy". Ukąszenie przez żmiję może być groźne dla życia. Jeżeli do tego dojdzie, należy możliwie szybko wezwać lekarza, który poda poszkodowanemu surowicę przeciw jadowi.

Rana po ukąszeniu przez żmiję ma postać dwóch punktów wielkości łepka od szpilki, leżących w odległości 1,5-2 cm od siebie. Taka rana krwawi i boli, następnie na skórze pojawia się obrzęk i zasinienie. Ukąszeniu przez żmiję towarzyszy silny ból w miejscu ukąszenia, zwykle też ból głowy, a także spadek ciśnienia tętniczego, zawroty głowy, zaburzenia oddychania i zaburzenia rytmu serca.

Pierwsza pomoc po ugryzieniu przez żmiję:

 • najważniejsze, aby osoba poszkodowana nie wpadła w panikę. Trzeba ją uspokoić i ułożyć tak, aby jak najmniej się ruszała. Ugryzioną rękę lub nogę warto unieruchomić, co nieco spowalnia rozprzestrzenianie się jadu po organizmie. W rąk zdejmujemy biżuterię, obrączkę i zegarek itp. Jeśli mamy jałowy opatrunek, nakładamy go na ranę.
 • nie stosujemy opasek uciskowych, lodu, nie wolno też nacinać czy wysysać rany
 • w razie ustania akcji serca rozpoczynamy reanimację
Więcej o: