Pchły. Skąd się biorą? Jak się ich pozbyć? To nie jest łatwe zadanie

Pchły znane są ludziom od setek lat. Na ten moment wyróżnić można blisko tysiąca podgatunków tych owadów. Jednym z najpospolitszych gatunków są pchły ludzkie żerujące na krwi, pozostawiające po sobie swędzący ślad na skórze. Ugryzienie to jednak niejedyny efekt jaki mogą one pozostawić.

Jak wyglądają pchły?

Pchły zaliczane są do dużych owadów, ponieważ mogą osiągać do 3,5 mm w przypadku samic oraz do 2,5 mm, gdy mówimy o samcach. Ich budowa jest nieproporcjonalna - małych rozmiarów głowę z czółkami dopełnia duży odwłok. Przednie odnóża są o wiele krótsze niż tylne pozwalające im skakać nawet na 1 m w przód. Za kolorystykę podaje się zazwyczaj brązowe ubarwienie przechodzące nawet ku złotym odcieniom. Często jednak spłaszczone ciało występuje w kolorze czarnym.

Jak wygląda ugryzienie pchły?

Ugryzienie pchły przybiera czerwony, a niekiedy różowy kolor na skórze. Miejsce ukłucia jest dobrze widoczne ze względu na centralny punkt - lekko wypukłą, lecz nieopuchniętą krostkę. Ugryzienie pchły wygląda identycznie u dzieci i osób dorosłych. Najczęściej występuje ono w okolicach barków, bioder i pasa oraz nóg – zazwyczaj w rejonie kostek oraz łydek. Charakterystyczną cechą bycia ofiarą pchły są liczne krostki rozmieszczone w regularnych rzędach. Pod żadnym pozorem nie powinno drapać się w miejscach ukąszenia, ponieważ ugryzienie pchły może zapoczątkować groźne choroby. Zaliczyć do nich można:

Jak sprawdzić, czy są pchły w domu? Srawdzone sposoby

Pchły bezdyskusyjnie są nieprzyjemnym gościem w czterech ścianach. Istnieją jednak proste sposoby jak sprawdzić czy są pchły w domu. Pierwszym ze sposobów jest samoobserwacja. Jeśli na ciele zaczynają się pojawiać charakterystyczne ugryzienia, to należy brać pod uwagę, że naszemu życiu towarzyszą pchły. Jeśli w domu znajdują się zwierzęta, należy zwrócić uwagę, czy nie zachowują się niespokojnie oraz czy nie drapią się częściej, niż mają to w zwyczaju. W takim przypadku warto dobrze pooglądać skórę zwierząt czy nie pojawiły się na ich ciele nowe rany.

Innym sposobem jest wykorzystanie białego ręcznika, pościeli lub prześcieradła. Wystarczy położyć na materiale zwierzaka i zdecydowanymi ruchami gładzić sierść. Także ciepło naszego organizmu może je zwabić.

Zobacz wideo Jak pozbyć się wszy?

Jak długo żyją pchły w domu?

Na pytanie, jak długo żyją pchły w domu, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Jeśli pchły nie mają żywiciela, z którego będą spijać krew, ich byt trwa około 5 dni. Jednak w domu to ludzie są głównym źródłem ich pożywienia, co znacznie wydłuża życie pasożytów. Ich cykl rozwoju w zależności od temperatury otoczenia trwa od dwóch do czterech tygodni, po czym zaczynają się pojawiać dorosłe osobniki. Jeśli natomiast temperatura nie sprzyja żerowaniu, pchły mogą popaść w stan uśpienia.

Czego boją się pchły? Jak z nimi walczyć?

Jednym ze skutecznych środków walki z pchłami jest preparat na pchły. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów specyfików, dlatego ciężko jasno stwierdzić, który preparat na pchły będzie najlepszym. Do dyspozycji są różnego rodzaju krople, płyny oraz aerozole i środki w sprayu. W warunkach domowych również można stworzyć preparat odstraszający - mnóstwo różnych receptur znaleźć można w sieci.  

Zapobieganie pchłom: przykłady

Ataki pcheł można leczyć i im zapobiegać. Zatem czego boją się pchły? Pchły nie lubią intensywnych zapachów m.in. amoniaku i olejków eterycznych lub herbacianych. Skutecznym wrogiem pcheł będzie cytryna, mięta i eukaliptus. W ciemnych miejscach sprzyjających ich bytowaniu można rozłożyć goździki i róże będące naturalnym źródłem intensywnej woni. Pchłom można zaradzić poprzez obniżenie wilgotności i zwiększenie temperatury, która je wybija. Skutecznym rozwiązaniem do walki z pasożytami może okazać się ziemia okrzemkowa, lecz nieumiejętne postępowanie z nią może wywołać szkodliwy skutek dla zdrowia ludzi w pomieszczeniu, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. 

Zobacz też: Bąblowiec: jak ustrzec się przed bąblowicą? [objawy, leczenie]

Więcej o: