Modafinil: skuteczny lek na narkolepsję. Jak go stosować?

Modafinil jest lekiem stosowanym w terapii narkolepsji oraz innych chorobach przewlekłych powodujących nadmierną senność. Narkolepsja jest chorobą układu nerwowego. Objawia się nadmierną sennością i zmęczeniem w ciągu dnia. Modafinil wykorzystywany w tej chorobie zmniejsza napady snu, jednocześnie pobudzając i stymulując układ nerwowy. Badania wykazały, że lek może uzależniać.

Modafinil. Co to jest i jak działa?

Modafinil - co to takiego? Modafinil jest wykorzystywany w leczeniu narkolepsji. Jest to choroba objawiająca się napadami snu w ciągu dnia. Zadaniem tego leku jest zmniejszenie uczucia senności i pobudzenie układu nerwowego. Bywa również stosowany w przypadku senności wynikającej z pracy zmianowej. Lek ten powinien być jednak stosowany wyłącznie z przepisu lekarza. Modafinil powinien być przyjmowany rano, zaraz po przebudzeniu, a czas jego działania wynosi około 15 godzin.

Modafinil jest również wykorzystywany w walce przeciw depresji i ADHD. Lek nie tylko zmniejsza napady snu, ale również pozytywnie wpływa na poprawienie pamięci oraz koncentracji. Przyjmowanie go w dawce 100 mg lub więcej zwiększa wydzielanie dopaminy, która skutecznie obniża senność i poprawia zdolność skupienia. Przeprowadzone badania nad tym farmaceutykiem, potwierdziły jego pozytywne działanie w leczeniu narkolepsji, co stanowi o jego skuteczności. Natomiast, badacze wykazali, że substancja ma zdolności uzależniające.

Tajemnicza faza snu REM odkrywa swoje oblicze Zasypiasz w trakcie dnia? To może być narkolepsja

Modafinil w Polsce: czy jest legalny?

Modafinil w Polsce dostępny jest wyłącznie z przepisu lekarza. Jest podawany osobom cierpiącym na narkolepsję, lub osobom z zaburzeniami snu wynikającymi z bezdechu sennego. Lek dostępny jest na terenie całego kraju i można go zakupić w każdej aptece stacjonarnej lub internetowej. Preparat wydawany jest na receptę w przypadku, kiedy lekarz potwierdzi takie sytuacje jak:

  • nietolerancja na pracę zmianową,
  • stwardnienie rozsiane,
  • bezdech
  • narkolepsję. 

Modafinil jest skutecznym, ale silnym farmaceutykiem, który opóźnia i zmniejsza zmęczenie oraz senność. Jego głównym zadaniem jest ograniczenie uczucia zmęczenia, poprawa pamięci oraz zapewnienie lepszego samopoczucia pacjenta. Nie powinno się go stosować u osób zdrowych, które chcą jedynie poprawić własną wydajność.  

Zobacz wideo Czy alkohol pomaga zasnąć? [NaZdrowie]

Modafinil: legalność

W Polsce modafinil jest dostępny w aptekach. Legalność tego leku jest potwierdzona i można go zakupić z przepisu lekarza w określonych przypadkach. Można także za pośrednictwem sieci znaleźć preparaty czarnorynkowe zawierające tę substancję, jednak bezwzględnie nie powinno się ich stosować

Amfetamina powoduje silne uzależnienie psychiczne Amfetamina - chwilowa euforia i mnóstwo szkód. Działanie i skutki przyjmowania amfetaminy

Modafinil: skutki uboczne, które może wywołać lek

Każdy lek może powodować działania niepożądane, także modafinil. Skutki uboczne stosowania leku to przede wszystkim:

  • biegunki,
  • bóle głowy,
  • niestrawność, 
  • problemy ze snem,
  • bóle pleców. 

Do najczęstszych działań niepożądanych przyjmowania modafinilu należą szybkie bicie serca, gorączka, nagły wzrost lub spadek ciśnienia tętniczego, zmiany nastroju, depresja. Ponadto, modafinil nigdy nie powinien być łączony z alkoholem, gdyż konsekwencje mogą być nieprzewidywalne. 

Co więcej, jeśli chorujesz dodatkowo na Hashimoto, chorobę Addisona lub masz problemy z sercem, to zalecane jest całkowite unikanie łączenia modafinilu z kofeiną. Przed przyjmowaniem modafinilu warto porozmawiać z lekarzem o możliwych działaniach niepożądanych. U chorych, w wielu przypadkach podczas jego stosowania nie wystąpiły żadne niepożądane działania, ale warto pamiętać, że każdy z nas jest inny, a reakcję na przyjmowany lek ciężko przewidzieć, dlatego zawsze należy zachować szczególną ostrożność.

Zobacz też: Senność - przyczyny. Jak sobie radzić z bezsennością

Więcej o: