Paraliż senny, co może być dla wielu z nas zaskakujące, jest jak najbardziej naturalnym stanem dla naszego organizmu. Pojawia się, gdy w trakcie snu wchodzimy w fazę REM. Każdy z nas doświadczył na pewno snu, kiedy to dopada go jakaś przerażająca zjawa, a on nagle się wybudza i czuje ogromną ulgę.
To właśnie za sprawą paraliżu sennego takie sny nagle się urywają. Warto zaznaczyć, że paraliż mija zazwyczaj, zanim nastąpi przebudzenie. Jednak w niektórych sytuacjach, nasze ciało nie nadąża za umysłem i nadal jest sparaliżowane.
Paraliż senny to najogólniej rzecz ujmując jedno z zaburzeń sennych. Osoba nim dotknięta nie może się poruszać, ma kłopoty z oddychaniem. Zazwyczaj taki stan jest dla nas przerażający. Nie wiemy, co się z nami stało i czy uda nam się odzyskać zdolność do poruszania.
I nawet, gdy czytaliśmy o tym zjawisku wcześniej lub słyszeliśmy coś od znajomych, w momencie nagłego wybudzenia, trudno nam zrozumieć, co się z nami dzieje. Dlatego osoby, które doświadczyły paraliżu sennego wspominają to zazwyczaj bardzo źle i wolałyby, aby takie doświadczenie więcej się nie powtórzyło. Szacuje się, że tego typu paraliżu chociaż raz w życiu doświadcza nawet połowa populacji.
Inne określenia, z jakimi możemy się spotkać to paraliż przysenny i porażenie przysenne.
Jak rozpoznać paraliż senny? Oto lista najczęściej pojawiających się wówczas objawów:
Paraliż senny zachodzi na skutek katapleksji, czyli porażenia mięśni. To dlatego, że nasz mózg zaczyna wysyłać w nieodpowiednim momencie impulsy do rdzenia kręgowego. Jednocześnie zachowujemy pełną świadomość. Stąd przerażenie i ogromny lęk.
Co może przyczynić się do powstania paraliżu sennego? Specjaliści nie mają jednej pewnej listy czynników zwiększających ryzyko. Najczęściej jednak wymienia się:
W dwóch pierwszych przypadkach, paraliż senny pojawia się zazwyczaj u osób silnie uzależnionych od tych substancji.
Jak leczyć paraliż senny? Jeśli do porażenia przysennego dochodzi bardzo często, jest to prawdopodobnie objaw naroklepsji. Konieczna jest wówczas konsultacja ze specjalistą. Zazwyczaj w takich przypadkach łączy się leczenie faramkologiczne ze zmianą nawyków dotyczących snu.
Więcej na temat narkolepsji dowiesz się TUTAJ >>
Wiele osób, które chociaż raz w życiu doświadczyły tego dziwnego stanu, poszukuje sposobów na uniknięcie go w przyszłości. Jednak czy paraliżom sennym da się zapobiec? Nie ma żadnych pewnych i sprawdzonych sposobów, dzięki którym będziemy mieli pewność, że do paraliżu nigdy już nie dojdzie. Musimy jednak pamiętać, że najlepszą bronią w tego typu sytuacjach jest oddech.
Warto zaznaczyć, że oddech jest jedyną funkcją organizmu, nad którą mamy pełną kontrolę w trackie takiego paraliżu sennego. Musimy wówczas wykonać kilka głębokich wdechów i wydechów. Taki zabieg powinien przyśpieszyć nasz powrót do normalnego stanu.
Zobacz także: