Zaburzenia snu. Kogo dotyczą i jak sobie z nimi poradzić? [diagnostyka, leczenie]

Zaburzenia snu to problem, który może dotykać zarówno osób dorosłych, tych w starszym wieku jak i dzieci. Bezsenność i inne problemy związane ze snem nie powinny być lekceważone, a ich rozwiązania należy szukać w Poradniach Zaburzeń Snu.

Poradnia zaburzeń snu. Co to za miejsce?

Zaburzenia snu są coraz częściej występującym problemem, który dotyka osób w różnym wieku. I o ile u osób starszych jest to naturalną konsekwencją starzenia się organizmu i zmniejszenia zapotrzebowania na sen, o tyle dla dzieci i osób w wieku produkcyjnym kłopoty ze snem mogą negatywnie wpływać na rozwój i funkcjonowanie organizmu. Dlatego też jeśli bezsenność lub problemy z zasypianiem trwają dłużej niż 14 dni, warto przyjrzeć się temu bliżej i skorzystać z pomocy oferowanej przez poradnię zaburzeń snu. W takiej poradni pomoc udzielana jest kompleksowo - zajmuje się ona diagnozą i leczeniem zaburzeń snu wynikających z różnych przyczyn. Pomoc znajdą tu zarówno dorośli jak i dzieci. 

Zaburzenia snu u dzieci. Przyczyny i leczenie

Zaburzenia snu u dzieci i młodzieży są szczególnie niebezpieczne, gdyż jak wiemy, sen jest niezbędny do właściwego wzrostu i rozwoju organizmu. Dzieci i młodzież potrzebują zdecydowanie więcej snu niż dorośli, a jest to związane z ich intensywnym wzrostem i dojrzewaniem. Prawidłowa ilość snu zapewnia nie tylko możliwość regeneracji i odzyskania sił, ale także poprawia zdolność koncentracji i pamięć, wzmacnia układ odpornościowy, ułatwiając odreagowanie stresu.

Przyczyny bezsenności u dzieci i młodzieży dzieli się na dwie kategorie:

  • pierwotne, kiedy bezsenność występuje przez co najmniej miesiąc, a u jej źródeł nie leży żadna choroba
  • wtórne, kiedy bezsenność jest bezpośrednią konsekwencją istnienia choroby tarczycy,bezdechu, innych dolegliwości bólowych lub zażywania substancji psychoaktywnych.

Najlepszym sposobem na wyeliminowanie problemów z zasypianiem u dzieci jest zadbanie o właściwą higienę snu. Jeśli pomimo to bezsenność trwa, wtedy konieczna jest konsultacja specjalistyczna.

Leczenie zaburzeń snu. Jak wygląda?

Leczenie zaburzeń snu nie jest łatwe. Przede wszystkim konieczne jest właściwe zdiagnozowanie problemu, który jest przyczyną powstawania problemów ze snem. W zależności od tego lekarz decyduje o tym jak będzie przebiegała terapia. 

Bez względu na to, jaka jest przyczyna problemów ze snem, każdy pacjent będzie musiał poprawić higienę snu. Co to znaczy? Oznacza to stworzenie całego rytuału poprzedzającego zaśnięcie, a także właściwe zadbanie o miejsce, w którym wypoczywamy. Często zmiana tych przyzwyczajeń pozwala w szybkim czasie odczuć dużą różnicę.

W trudniejszych przypadkach konieczne może okazać się zastosowanie:

Zobacz też: Zmiana czasu na zimowy: jak to wpływa na nasz organizm

Zobacz wideo 5 prostych badań, które ratują nam życie

Klinika zaburzeń snu. Komu jest w stanie udzielić pomocy?

Klinika zaburzeń snu to miejsce, gdzie znajdziemy zarówno wykwalifikowany personel jak i specjalistyczny sprzęt ułatwiający diagnozę przyczyn powstawania zaburzeń snu. W takich miejscach udzielana jest pomoc pacjentom, których:

  • zaburzenia snu występują w przebiegu chorób psychicznych (np. depresji, zaburzeń lękowych, ale też uzależnień)
  • podejrzewa się o występowanie narkolepsji
  • dotyczy bezsenność, nadmierna senność w ciągu dnia, zaburzenia rytmu okołodobowego
  • dotykają zaburzenia ruchowe podczas snu
  • dotykają zaburzenia oddychania podczas snu (chrapanie).

Choroby neurologiczne u dzieci i problemy ze snem

Choroby neurologiczne u dzieci i problemy ze snem często łączą się. Nie da się bowiem ukryć, że schorzenia z pogranicza neurologii i psychiatrii wpływają na zdrowy sen, zaburzając go. Dzieci obarczone schorzeniami takimi jak:

są zdecydowanie mocniej narażone na nieprawidłowy sen lub kłopoty z bezsennością. W ich przypadku nie stosuje się jednak farmakoterapii. Konieczne są zatem inne metody polepszenia jakości snu. W tym celu stosuje się m.in. różnego typu techniki psychoterapeutyczne. 

Zobacz też: Dla zdrowia ważne jest nie tylko, ile śpimy, ale również pora, o której zasypiamy

Więcej o: