Guzek rzeżączki, czyli jeden z efektów zakażenia rzeżączką [przyczyny, leczenie]

Guzek rzeżączki jest wynikiem choroby przenoszonej drogą płciową. Swoim wyglądem przypomina ziarenka kawy, które są usytuowane w wilgotnych miejscach na ciele. Choroba jest wywołana przez bakterie gram ujemne, a w leczeniu wykorzystywane są antybiotyki. Guzki w rzeżączce pojawiają się stosunkowo rzadko. Do najczęstszych objawów należą dolegliwości ze strony układu moczowego, a u kobiet również upławy.

Guzek rzeżączki: co to takiego?

Guzek rzeżączki: co to? Guzki są konsekwencją zachorowania na rzeżączkę. Jest to choroba przenoszona drogą płciową i pojawia się zarówno u kobiet jak u mężczyzn. Guzki pojawiają się rzadko, mogą jednak wystąpić w przypadku zakażenia rozsianego rzeżączką. Występują wtedy najczęściej na dłoniach lub stopach. Zmiany skórne są wypukłe, a wyglądem przypominają kurzajkę lub krostę, która jest otoczona obwódką zapalną. Guzek rzeżączki występuje u kobiet i dotyka zaledwie 3% z nich. Oprócz pojawienia się zmian skórnych mogą wystąpić również takie objawy jak ból stawów i gorączka.

Rzeżączka jest jedną z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Nieleczona może doprowadzić do groźnych konsekwencji, w tym nawet bezpłodności. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek dolegliwości należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie.

Skrępowanie związane z krwawieniem kontaktowym to zdecydowanie mniejszy problem niż ewentualne kłopoty ze zdrowiem Krwawienie z pochwy po stosunku - ważny sygnał ostrzegawczy

Guzek rzeżączki: jak wygląda?

Jak wygląda guzek rzeżączki? Guzki pojawiają się dość rzadko u chorych. Najczęściej występują na dłoni lub na stopie. Swoim wyglądem przypominają ziarenka kawy, krostę albo kurzajkę. Guzki rzeżączki pojawiają się w rzeżączce skórnej o charakterze rozsianym najczęściej u kobiet, ale mogą zdarzyć się również u mężczyzn. Oznacza to, że bakterie rozprzestrzeniają się po całym organizmie, a objawy to m.in.:

W przypadku choroby konieczne jest podjęcie leczenia, w którym specjalista wdraża antybiotykoterapię. Leczenie obejmuje również partnera, z którym mieliśmy kontakt seksualny. Obrazy bakterii wywołujących chorobę oraz guzków rzeżączki można znaleźć w sieci. Zdjęcia mogą pomóc rozpoznać czy guzki, które wystąpiły na stopnie lub dłoniach, faktycznie są objawem tej choroby.

Zobacz wideo Sprawcy chorób przenoszonych drogą płciową

Guzek rzeżączki: przyczyny

Najczęstszym objawem rzeżączki rozsianej jest guzek rzeżączki. Przyczyną pojawienia się choroby jest z kolei zakażenie bakteriami gram-ujemnymi dwoinki rzeżączki. Bakterie przedostają się do organizmu poprzez:

  • błony śluzowe dróg moczowych,
  • szyjkę macicy,
  • błony śluzowe odbytu,
  • błony śluzowe spojówek lub gardła. 

Guzek rzeżączki jest skutkiem rzeżączki rozsianej. Nieleczona, może być następstwem posocznicy, w której bakterie przedostają się do krwi i atakują inne narządy wewnętrzne. Co więcej, w przypadku tego rodzaju zakażenia, zmiany skórne przybierają formę wykwitów plamistych, grudkowych lub krwotocznych, które otoczone są rumieniem i obwódką zapalną.

Guzek rzeżączki. W jaki sposób przebiega leczenie?

Guzek rzeżączki wynika z infekcji przenoszonej drogą płciową. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z osobą zarażoną. Dobrą wiadomością jest to, że całkowite wyleczenie jest możliwe. W leczeniu tej choroby wykorzystywane są antybiotyki. Zazwyczaj jest to:

Leki są podawane również partnerowi. Antybiotyki mogą być przyjmowane domięśniowo lub doustnie. Po zakończonej terapii należy wykonać badania kontrolne. Jeśli wyniki pacjentów nadal świadczą o zakażeniu, to najwyraźniej leczenie nie było skuteczne i należy je powtórzyć.

Łóżko dzielimy nie tylko z partnerem, ale także całym mnóstwem mikrobów Myślisz, że dzielisz łóżko tylko z partnerem? "Nigdy nie jesteśmy sami", czyli intymne chwile i dolegliwości w towarzystwie mikrobów

Guzek rzeżączki w pochwie

Guzek rzeżączki w pochwie może być skutkiem powstania ropnia. Dotyczy to zapalenia gruczołów Bartholina, które znajdują się w tylnej lub bocznej części przedsionka pochwy. W przypadku zajęcia tego miejsca przez bakterie rzeżączki występuje obrzęk i zaczerwienienie. Guzek rzeżączki może być skutkiem rozwoju ropnia, który powoduje przykre dolegliwości takie jak gorączka i ogólne rozbicie. Pacjentki skarżą się na ból w okolicy sromu, który nasila się podczas chodzenia lub stania. Leczenie wymaga interwencji chirurga i polega na wykonaniu zabiegu usunięcia ropnia. Ponadto, przedostanie się bakterii rzeżączki do dróg rodnych kobiety, może skutkować przykrymi konsekwencjami. Najgroźniejszą z nich jest bezpłodność.

Zobacz też: Dojrzewanie płciowe - skok pokwitaniowy i pierwsza miesiączka

Więcej o: