Do zakażenia syfilisem dochodzi podczas kontaktów seksualnych, zarówno poprzez kontakty pochwowe, analne, jak i seks oralny. Jeżeli kiłowe zmiany umiejscowione są w obrębie jamy ustnej, do zakażenia może dojść podczas pocałunku. Bakteria wywołująca chorobę przedostaje się do organizmu człowieka poprzez błony śluzowe albo uszkodzoną skórę, a następnie namnaża się i rozprzestrzenia po całym organizmie razem z limfą oraz krwią.
Chorobą można się zarazić poprzez kontakt z wydzielinami, takimi jak krew czy wydzieliny z ran zakażonej osoby. Warto pamiętać, że chorobą zaraża również osoba, u której jeszcze nie pojawiły się pierwsze objawy kiły. Co ważne, do zakażenia nie dochodzi na skutek takich codziennych czynności, jak podawanie ręki, picie z jednego kubka, korzystanie z tej samej toalety czy kichanie i kasłanie w obecności innych osób.
Objawy kiły są różne, w zależności od stadium choroby. Na początku przez pewien okres choroba przebiega bezobjawowo. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj po około trzech tygodniach od zakażenia i są to zazwyczaj wysypka oraz grudki na skórze. Objawy te można pomylić z objawami zwykłej opryszczki lub alergii, dlatego bardzo często są bagatelizowane. Tymczasem, każde zmiany w obszarze narządów płciowych, a także krostki w różnych miejscach ciała, na przykład na brodawkach sutkowych lub dłoniach, które pojawiają się niedługo po kontakcie seksualnym z nowym partnerem, powinny zaniepokoić i skłonić do bacznej obserwacji zmienionych chorobowo miejsc i wizyty u lekarza.
Czasami jeden z etapów kiły przybiera postać utajoną. Wówczas nie są widoczne żadne objawy choroby, co nie oznacza, że bakterie wywołujące syfilis nie mają w tym okresie wpływu na organizm.
W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów mogących świadczyć o zakażeniu kiłą, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ nieleczona kiła może mieć poważne skutki zdrowotne.
Leczenie syfilisu opiera się na antybiotykoterapii. Zazwyczaj, jeżeli nie istnieją żadne przeciwwskazania, stosuje się podawaną domięśniowo penicylinę. Terapia trwa od 20 do 30 dni, a więc dość długo jak na leczenie za pomocą antybiotyków. Przed zakończeniem leczenia zalecane jest wykonanie odpowiednich badań w celu potwierdzenia całkowitego wyleczenia. Kiła jest chorobą, którą można się zarazić kilkukrotnie, w związku z czym podczas przygodnych stosunków seksualnych należy zachować ostrożność i używać prezerwatyw.