Syfilis: objawy, sposoby leczenia

Syfilis, inaczej kiła, to choroba zakaźna wywoływana przez bakterię krętka bladego. Jest przenoszona drogą płciową i może powodować poważne konsekwencje zdrowotne. W jaki sposób dochodzi do zakażenia, jakie są objawy kiły i jak leczy się tę chorobę?

Kiła, syfilis – sposoby zakażenia

Do zakażenia syfilisem dochodzi podczas kontaktów seksualnych, zarówno poprzez kontakty pochwowe, analne, jak i seks oralny. Jeżeli kiłowe zmiany umiejscowione są w obrębie jamy ustnej, do zakażenia może dojść podczas pocałunku. Bakteria wywołująca chorobę przedostaje się do organizmu człowieka poprzez błony śluzowe albo uszkodzoną skórę, a następnie namnaża się i rozprzestrzenia po całym organizmie razem z limfą oraz krwią.

Zobacz wideo

Chorobą można się zarazić poprzez kontakt z wydzielinami, takimi jak krew czy wydzieliny z ran zakażonej osoby. Warto pamiętać, że chorobą zaraża również osoba, u której jeszcze nie pojawiły się pierwsze objawy kiły. Co ważne, do zakażenia nie dochodzi na skutek takich codziennych czynności, jak podawanie ręki, picie z jednego kubka, korzystanie z tej samej toalety czy kichanie i kasłanie w obecności innych osób.

Syfilis – objawy

Objawy kiły są różne, w zależności od stadium choroby. Na początku przez pewien okres choroba przebiega bezobjawowo. Pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj po około trzech tygodniach od zakażenia i są to zazwyczaj wysypka oraz grudki na skórze. Objawy te można pomylić z objawami zwykłej opryszczki lub alergii, dlatego bardzo często są bagatelizowane. Tymczasem, każde zmiany w obszarze narządów płciowych, a także krostki w różnych miejscach ciała, na przykład na brodawkach sutkowych lub dłoniach, które pojawiają się niedługo po kontakcie seksualnym z nowym partnerem, powinny zaniepokoić i skłonić do bacznej obserwacji zmienionych chorobowo miejsc i wizyty u lekarza.

Etapy kiły dzieli się na dwa podstawowe okresy:

  • Kiła wczesna – ten etap trwa do dwóch lat od momentu, w którym doszło do zakażenia bakterią krętka bladego. Wczesny syfilis ma dwie fazy - pierwotną oraz wtórną. W okresie pierwotnym w miejscach wniknięcia krętka do organizmu pojawia się okrągła grudka. Nie jest ona bolesna, może umiejscowić się na narządach płciowych, w okolicach jamy ustnej, a także na brodawce sutkowej czy palcu. Grudka jest twarda i utrzymuje się zazwyczaj przez okres od 2 do 6 tygodni. Oprócz tego występuje powiększenie węzłów chłonnych niedające dolegliwości bólowych. Grudka znika samoistnie, a ze względu na to, że nie jest bolesna, wiele osób w ogóle jej nie zauważa.
  • Drugi etap wczesnego syfilisu następuje po około 9 – 15 tygodniach od zakażenia. Na tym etapie grudka zazwyczaj znika, a na różnych częściach ciała, najczęściej na rękach, stopach oraz głowie, pojawia się różowa albo bladoczerwona wysypka w formie plamek o średnicy około 5 – 10 milimetrów. W obszarach ciała, gdzie występuje zwiększona wilgotność, mogą pojawić się zakaźne zmiany o szarobiałej barwie. Oprócz objawów skórnych, często występują takie objawy, jak bóle gardła, brak apetytu, podwyższona temperatura ciała, powiększenie węzłów chłonnych, a w skrajnych przypadkach nawet zapalenie opon mózgowych. Okres wczesnej kiły to czas, w którym chory najbardziej zaraża. Później z czasem zakaźność choroby stopniowo maleje.
  • Kiła późna - po dwóch latach od zakażenia mówi się o późnej fazie syfilisu. Ta faza może trwać przez wiele lat, jednak nieleczona kiła skutkuje śmiercią. W późnej fazie bakterie krętka bladego atakują przeróżne narządy wewnętrzne i zaburzają ich funkcjonowanie. Najczęściej kiła dotyka układu sercowo-naczyniowego oraz układu nerwowego. Charakterystyczne dla późnego etapu kiły są również zmiany na skórze w postaci kilaków oraz kiły guzkowopełzakowatej.

Czasami jeden z etapów kiły przybiera postać utajoną. Wówczas nie są widoczne żadne objawy choroby, co nie oznacza, że bakterie wywołujące syfilis nie mają w tym okresie wpływu na organizm.

W przypadku zauważenia jakichkolwiek objawów mogących świadczyć o zakażeniu kiłą, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ nieleczona kiła może mieć poważne skutki zdrowotne.

Syfilis – leczenie

Leczenie syfilisu opiera się na antybiotykoterapii. Zazwyczaj, jeżeli nie istnieją żadne przeciwwskazania, stosuje się podawaną domięśniowo penicylinę. Terapia trwa od 20 do 30 dni, a więc dość długo jak na leczenie za pomocą antybiotyków. Przed zakończeniem leczenia zalecane jest wykonanie odpowiednich badań w celu potwierdzenia całkowitego wyleczenia. Kiła jest chorobą, którą można się zarazić kilkukrotnie, w związku z czym podczas przygodnych stosunków seksualnych należy zachować ostrożność i używać prezerwatyw.

Więcej o: