Syfilis: objawy, sposoby leczenia
Ki³a, syfilis – sposoby zaka¿enia
Do zaka¿enia syfilisem dochodzi podczas kontaktów seksualnych, zarówno poprzez kontakty pochwowe, analne, jak i seks oralny. Je¿eli ki³owe zmiany umiejscowione s± w obrêbie jamy ustnej, do zaka¿enia mo¿e doj¶æ podczas poca³unku. Bakteria wywo³uj±ca chorobê przedostaje siê do organizmu cz³owieka poprzez b³ony ¶luzowe albo uszkodzon± skórê, a nastêpnie namna¿a siê i rozprzestrzenia po ca³ym organizmie razem z limf± oraz krwi±.
Chorob± mo¿na siê zaraziæ poprzez kontakt z wydzielinami, takimi jak krew czy wydzieliny z ran zaka¿onej osoby. Warto pamiêtaæ, ¿e chorob± zara¿a równie¿ osoba, u której jeszcze nie pojawi³y siê pierwsze objawy ki³y. Co wa¿ne, do zaka¿enia nie dochodzi na skutek takich codziennych czynno¶ci, jak podawanie rêki, picie z jednego kubka, korzystanie z tej samej toalety czy kichanie i kas³anie w obecno¶ci innych osób.
Syfilis – objawy
Objawy ki³y s± ró¿ne, w zale¿no¶ci od stadium choroby. Na pocz±tku przez pewien okres choroba przebiega bezobjawowo. Pierwsze objawy pojawiaj± siê zazwyczaj po oko³o trzech tygodniach od zaka¿enia i s± to zazwyczaj wysypka oraz grudki na skórze. Objawy te mo¿na pomyliæ z objawami zwyk³ej opryszczki lub alergii, dlatego bardzo czêsto s± bagatelizowane. Tymczasem, ka¿de zmiany w obszarze narz±dów p³ciowych, a tak¿e krostki w ró¿nych miejscach cia³a, na przyk³ad na brodawkach sutkowych lub d³oniach, które pojawiaj± siê nied³ugo po kontakcie seksualnym z nowym partnerem, powinny zaniepokoiæ i sk³oniæ do bacznej obserwacji zmienionych chorobowo miejsc i wizyty u lekarza.
Etapy ki³y dzieli siê na dwa podstawowe okresy:
- Ki³a wczesna – ten etap trwa do dwóch lat od momentu, w którym dosz³o do zaka¿enia bakteri± krêtka bladego. Wczesny syfilis ma dwie fazy - pierwotn± oraz wtórn±. W okresie pierwotnym w miejscach wnikniêcia krêtka do organizmu pojawia siê okr±g³a grudka. Nie jest ona bolesna, mo¿e umiejscowiæ siê na narz±dach p³ciowych, w okolicach jamy ustnej, a tak¿e na brodawce sutkowej czy palcu. Grudka jest twarda i utrzymuje siê zazwyczaj przez okres od 2 do 6 tygodni. Oprócz tego wystêpuje powiêkszenie wêz³ów ch³onnych niedaj±ce dolegliwo¶ci bólowych. Grudka znika samoistnie, a ze wzglêdu na to, ¿e nie jest bolesna, wiele osób w ogóle jej nie zauwa¿a.
- Drugi etap wczesnego syfilisu nastêpuje po oko³o 9 – 15 tygodniach od zaka¿enia. Na tym etapie grudka zazwyczaj znika, a na ró¿nych czê¶ciach cia³a, najczê¶ciej na rêkach, stopach oraz g³owie, pojawia siê ró¿owa albo bladoczerwona wysypka w formie plamek o ¶rednicy oko³o 5 – 10 milimetrów. W obszarach cia³a, gdzie wystêpuje zwiêkszona wilgotno¶æ, mog± pojawiæ siê zaka¼ne zmiany o szarobia³ej barwie. Oprócz objawów skórnych, czêsto wystêpuj± takie objawy, jak bóle gard³a, brak apetytu, podwy¿szona temperatura cia³a, powiêkszenie wêz³ów ch³onnych, a w skrajnych przypadkach nawet zapalenie opon mózgowych. Okres wczesnej ki³y to czas, w którym chory najbardziej zara¿a. Pó¼niej z czasem zaka¼no¶æ choroby stopniowo maleje.
- Ki³a pó¼na - po dwóch latach od zaka¿enia mówi siê o pó¼nej fazie syfilisu. Ta faza mo¿e trwaæ przez wiele lat, jednak nieleczona ki³a skutkuje ¶mierci±. W pó¼nej fazie bakterie krêtka bladego atakuj± przeró¿ne narz±dy wewnêtrzne i zaburzaj± ich funkcjonowanie. Najczê¶ciej ki³a dotyka uk³adu sercowo-naczyniowego oraz uk³adu nerwowego. Charakterystyczne dla pó¼nego etapu ki³y s± równie¿ zmiany na skórze w postaci kilaków oraz ki³y guzkowope³zakowatej.
Czasami jeden z etapów ki³y przybiera postaæ utajon±. Wówczas nie s± widoczne ¿adne objawy choroby, co nie oznacza, ¿e bakterie wywo³uj±ce syfilis nie maj± w tym okresie wp³ywu na organizm.
W przypadku zauwa¿enia jakichkolwiek objawów mog±cych ¶wiadczyæ o zaka¿eniu ki³±, nale¿y jak najszybciej zg³osiæ siê do lekarza, poniewa¿ nieleczona ki³a mo¿e mieæ powa¿ne skutki zdrowotne.
Syfilis – leczenie
Leczenie syfilisu opiera siê na antybiotykoterapii. Zazwyczaj, je¿eli nie istniej± ¿adne przeciwwskazania, stosuje siê podawan± domiê¶niowo penicylinê. Terapia trwa od 20 do 30 dni, a wiêc do¶æ d³ugo jak na leczenie za pomoc± antybiotyków. Przed zakoñczeniem leczenia zalecane jest wykonanie odpowiednich badañ w celu potwierdzenia ca³kowitego wyleczenia. Ki³a jest chorob±, któr± mo¿na siê zaraziæ kilkukrotnie, w zwi±zku z czym podczas przygodnych stosunków seksualnych nale¿y zachowaæ ostro¿no¶æ i u¿ywaæ prezerwatyw.
-
Kiedy mam szansê siê zaszczepiæ? Coraz trudniej o optymizm (stan na 22.01.2021)
-
Pani Magda: Jestem po szczepieniu pierwsz± dawk±. Nie rozumiem do koñca, dlaczego za³apa³am siê do grupy zero
-
COVID-19: Dlaczego w pierwszej kolejno¶ci nale¿y szczepiæ starszych
-
COVID-19: Lek na zapalenie stawów tocilizumab - to by³y przedwczesne nadzieje
-
Norwegia: zgony starszych ludzi a szczepionka Pfizera. Co ju¿ wiadomo na ten temat
- Dzieci s± mniej podatne na COVID-19, ale zaka¿aj± czê¶ciej ni¿ doro¶li - potwierdzaj± du¿e badania
- Koronawirus wykryty w Afryce Po³udniowej. Mutacja, która niepokoi. Obawy co do skuteczno¶ci szczepionki
- 5G nie wywo³uje COVID-19, ale plotka rozprzestrzenia siê jak wirus
- Izrael: Pojedyncza dawka szczepionki na COVID-19 okaza³a siê mniej skuteczna ni¿ my¶leli¶my - twierdz± specjali¶ci
- Witamina E - wiêcej ni¿ witamina m³odo¶ci. W³a¶ciwo¶ci i skutki niedoboru witamy E