Bóle stawów dotykają osoby w różnym wieku, które wykonują różne zawody, a poziom ich aktywności fizycznej jest również odmienny. Mogą one dotykać zarówno kobiet jak i mężczyzn. W medycynie bóle stawów określane są jako artralgia, a przyczyn ich powstawania jest naprawdę długa lista.
W ludzkim ciele możemy znaleźć blisko 400 stawów, które stanowią połączenia między kośćmi. W ich skład wchodzą m.in. torebka stawowa, więzadła i ścięgna. Wszystkie one w zależności od sytuacji mogą dawać objawy bólowe. Do głównych przyczyn bólu stawów zalicza się:
Leczenie bóli stawów jest ściśle uzależnione od tego co je wywołuje. Dlatego w przypadku, gdy ból stawów wywołany jest przeciążeniem wynikającym z intensywnego wysiłku, wówczas zaleca się zaniechanie na jakiś czas wysiłku i zadbanie o regenerację mięśni i stawów. W tym celu można stosować lecznicze kąpiele, a także środki rozgrzewające. W przypadku urazu mechanicznego stawu konieczny jest kontakt z lekarzem (najczęściej ortopedą), który w zależności od zaawansowania urazu podejmuje decyzję o unieruchomieniu, a także wydaje dyspozycje co do dalszego postępowania. W przypadku gdy bóle stawów są efektem obciążenia spowodowanego nadwagą, wówczas najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie diety, która ma na celu redukcję masy ciała. Zdarza się jednak także, że na dolegliwości stawowe uskarżają się osoby prowadzące statyczny tryb życia, z małą ilością ruchu - w ich przypadku zaleceniem jest stopniowe zwiększenie aktywności fizycznej.
Zobacz też: Artroza - choroba zwyrodnieniowa stawów
Co oznaczają bóle stawów? Otóż my sami najlepiej wiemy, kiedy ból spowodowany jest naszymi działaniami, a kiedy może świadczyć o innym poważnym stanie. Jeśli przez kilka dni ciężko fizycznie pracowaliśmy, to ból stawów nie jest niczym nadzwyczajnym - wystarczy zadbać o odpoczynek i po kilku dniach dolegliwość powinna ustąpić. Jeśli doszło do urazu mechanicznego, wówczas jak najszybciej należy skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego postępowania.
Co jednak w przypadku kiedy żadna z tych okoliczności nie zaszła, a nam towarzyszy przewlekły ból stawów? Wtedy także należy skontaktować się z lekarzem POZ, który może zlecić podstawowe badania lub skierować nas bezpośrednio do specjalisty. Bóle stawów mogą bowiem świadczyć o występowaniu:
W polskim systemie opieki zdrowotnej obowiązuje zasada, że w pierwszej kolejności z dolegliwościami kierujemy się do lekarza pierwszego kontaktu. Przewlekły ból stawów także powinien skłonić nas do wizyty w swojej przychodni u lekarza rodzinnego. Do jakiego lekarza w przypadku bólu stawów może on nas pokierować? W zależności od zebranego wywiadu i podejrzewanej diagnozy, lekarz POZ może skierować nas do chirurga, ortopedy, reumatologa. W dalszej kolejności to specjalista będzie decydował o badaniach, jakie należy wykonać i jak prowadzić leczenie schorzenia.
Jeśli zastanawiasz się jakie badania przy bólach stawów należy wykonać, to przede wszystkim nie warto niczego robić na własną rękę. Dopiero po konsultacji z lekarzem otrzymasz wskazania, w jakim kierunku będzie prowadzona diagnostyka i jakie badania będą niezbędne. W przypadku bóli stawów najczęściej zaleca się wykonanie:
Zobacz też: Chiropraktyka - czym jest, kiedy się ją stosuje, jakie są przeciwwskazania do zabiegów?