Morsowanie: jak lodowata kąpiel działa na nasz organizm? Czy morsowanie jest dobre dla wszystkich?

Morsowanie to kąpiel lub zanurzanie w zimnej wodzie, za zimną wodę uznaje się wodę o temperaturze niższej niż 15 stopni Celsjusza. Morsowanie uprawia się od jesieni do wiosny w jeziorach, morzu lub rzekach. Czy morsowanie wzmacnia nasz układ odpornościowy? Jakie korzyści zdrowotne daje morsowanie.

Morsowanie: jakie daje korzyści

Kąpiel lub zanurzanie w lodowatej wodzie to sport ekstremalny. Istotnie wpływa na nasz system hormonalny, metabolizm, układ krążenia. Badania naukowe dowodzą, że najlepsze efekty osiągają osoby, które regularnie pływają. Nie mniej jednak kąpiel w zimnej wodzie pomaga utrzymać organizm w zdrowiu. Jest kilka korzyści wynikających z morsowania.

Główne korzyści morsowania to:

  • Poprawa układu krążenia. Podczas przebywania w zimnej wodzie poszerzają się żyły i naczynia krwionośne, dzięki czemu poprawia się krążenie krwi a w efekcie uzyskujemy większą wydolność układu sercowo-naczyniowego. 
  • Łagodzenie objawów astmy i chorób reumatycznych
  • Lepsza regulacja produkcji ciepła (termogeneza)
  • Poprawa kondycja skóry, dzięki usprawnieniu krążenia krwi, skóra jest lepiej odżywiona i dochodzi do procesu pozbywania się z niej toksyn
  • Morsowanie to również styl życia, ruch na zewnątrz, a to wpływa na likwidację uczucia zmęczenia I poprawę nastroju.

Nie ma natomiast jednoznacznych dowodów naukowych potwierdzających wpływ morsowania na nasz układ immunologiczny. Tak więc nie ma pewności, że morsowanie chroni nas przed infekcjami. 

Morsowanie - czy to aktywność dla każdego 

Zdaniem specjalistów z morsowania może korzystać prawie każdy. Literatura naukowa wskazuje nawet dzieci w wieku od trzech lat. Nie ma również górnej granicy wieku. Jedynymi poważnymi przeciwskazaniami są choroby przewlekłe, w tym nadciśnienie tętnicze, niewydolność układu krążenia, epilepsja, choroby mózgu. Nie oznacza to jednak, że choroby przewlekłe wykluczają z lodowatych kąpieli. Przed rozpoczęciem morsowania koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem.

Jak zacząć morsowanie?

Doświadczone morsy polecają przygotowanie poprzez regularne branie zimnej kąpieli lub prysznica. Należy to robić codziennie przez kilka minut. Dzięki temu przyzwyczajamy organizmu do niskich temperatur, by uniknąć w przyszłości szoku termicznego.

Podczas morsowania warto pamiętać o kilku elementach garderoby, ważna jest czapka, ponieważ poprzez głowę ucieka sporo ciepła. Można rozważyć buty do morsowania. Wielu morsów używa również rękawiczek. 

Morsowanie - co robić przed wejściem do wody

Przed wejściem do wody bardzo ważne jest zrobienie rozgrzewki. Dobrze rozgrzany organizm, da nam poczucie komfortu termicznego, nie będziemy odczuwać zimna przed wejściem do wody. Eksperci polecają ćwiczenia gimnastyczne, jazdę na rowerze, bieganie. Podczas  biegania otwierają się małe naczynka krwionośne, krew jest pompowana do całego organizmu, tkanki nasycają się tlenem, cały układ krążenia ulega wzmocnieniu. Zaleca się, by rozgrzewka trwała ok. 20 minut, natomiast tempo i intensywność zależą od kondycji i stopnia wytrenowania.

Przed morsowaniem nie wolno pić alkoholu. Nie ma też wielkiego sensu picie gorących napojów.

Morsowanie: jak długo powinna trwać pierwsza kąpiel?

Pobyt w zimnej wodzie może trwać od kilku sekund do kilku minut. Najważniejszy jest sam moment zanurzenia. Eksperci polecają zanurzenie całego ciała. Jedną z zasad stosowanych wśród morsów jest zasada: ile stopni ma woda, tyle minut możemy w niej przebywać. Tak więć jeśli temperatura wynosi 1 stopień, jesteśmy w wodzie do 1 minuty, 2 stopnie - pozosatjemy w wodzie do 2 minut.

Natomiast jak często możemy korzystać z kąpieli w zimnej wodzie zależy od stopnia zaawansowania. W pierwszym roku zaleca się morsowanie raz w tygodniu. Warto korzystać z sauny, przynajmniej raz w tygodniu.

Częstotliwość korzystania z zimnych kąpieli można zwiększać stopniowo w miarę jak stajemy się zaawansowani w tym sporcie.

Zobacz wideo Poradnik biegacza. Jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę?
Więcej o: