Maść świerkowa: jak działa. Jak zrobić maść świerkową?

Maść świerkowa powstaje na bazie naturalnych składników. Zawiera między innymi ekstrakt z żywicy świerkowej i olejek z igieł oraz inne dodatki, wzmacniające działanie leku. Przeznaczona jest to stosowania zewnętrznego do lekkiego masażu przy bólach stawów, obrzękach, urazach w okolicach stawów. Stosowana jest także na podrażnioną skórę lub przy grzybicy stóp i podobnych infekcjach. Ma działanie bakteriobójcze. Sprawdza się także jako rozgrzewający balsam przy zapaleniach górnych dróg oddechowych.

Maść świerkowa - co to za maść, jaki ma skład?

W maści świerkowej znajdziemy wyłącznie naturalne substancje, takie jak żywica świerkowa, olejek z igieł świerka, a także - w zależności od przeznaczenia - różne związki lecznicze. I tak, do maści dodawany bywa wosk pszczeli, olejki eteryczne z eukaliptusa, oliwa z oliwek, d-pantenol, alantoina, arnika, witamina E i inne  składniki. Dzięki temu maść zyskuje różne właściwości. To był kiedyś popularny lek na północy Europy czy Azji, stosowany w medycynie ludowej na wiele schorzeń.

Maść świerkowa - właściwości

To naturalny lek na różne dolegliwości bólowe, związane ze schorzeniami skóry, stawów, mięśni i kręgosłupa. Jest pomocna przy masażu. Ma także zastosowanie przy infekcjach górnych dróg oddechowych, jako maść rozgrzewająca i ułatwiająca oddychanie. Jeżeli rozsmarujemy ją jak balsam na piersi, rozszerzy naczynia krwionośne i rozgrzeje ciało. Ma ponadto działanie przeciwzapalne oraz przeciwbólowe. Zawiera także składniki bakteriobójcze oraz grzybobójcze, dzięki czemu może być stosowana w przypadku podrażnień, trudno gojących się ran, grzybicy stóp czy paznokci. Witaminy i kwasy organiczne oraz żywica bogata w terpentyny, znajdujące się w maści świerkowej, niszczą patogeny i przyspieszają regenerację naskórka, pobudzają krążenie krwi w naczyniach krwionośnych, zmniejszają też dolegliwości bólowe.

Zobacz wideo

Maść świerkowa - zastosowanie

Maść świerkowa stosowana jest zewnętrznie do masażu w przypadku:

  • bólów mięśni
  • bólów stawów
  • bólów kręgosłupa
  • bólów reumatycznych
  • zapaleń więzadeł i stawów

Można ją stosować do lekkiego masażu, szczególnie w przypadku bólu i urazów mięśni, na przykład po większym wysiłku sportowym.

Maść pomoże także w walce z przeziębieniem. Gdy przed snem posmarujemy nią piersi oraz plecy, ułatwi oddychanie i spokojniejszy sen. Niektórzy polecają też smarowanie tą maścią dziurek w nosie, co pomaga w odetkaniu przewodów nosowych i oddychaniu, dzięki dobroczynnemu działaniu olejków eterycznych. Pomaga też w ten sposób zwalczyć zakażenia bakteryjne. Maść świerkowa działa ogólnie odprężająco i ułatwia zasypianie.

Ponadto dzięki właściwościom bakteriobójczym (zwalcza bakterie gram-dodatnie oraz gram-ujemne) oraz wirusobójczym, maść świerkowa pomocna jest przy problemach skórnych, w tym przy:

Maść należy nakładać na zmienione miejsce kilka razy dziennie. Przynosi także ulgę przy obolałych stopach, przy uczuciu ciężkich nóg, zmniejsza nieco obrzęki. Pobudza krążenie i jest pomocna przy niewielkich odmrożeniach.

Maść świerkowa - Jak zrobić maść świerkową?

W skład maści wchodzą przede wszystkich igły świerka, które bardzo łatwo znaleźć w lesie. Szklankę takich igieł polewamy alkoholem, wcześniej posiekawszy je na drobne elementy. Można także zmielić igły w maszynce do mięsa. Tak przygotowany materiał odstawiamy na kilka godzin. Po tym czasie dodajemy olej lub oliwę z oliwek i podgrzewamy w garnku z gotującą się wodą. Potem odstawiamy w ciemne miejsce na kilka tygodni. Następnie należy tę mieszaninę odcedzić, dodać do oleju świerkowego żywicę oraz wosk pszczeli i ogrzać. Teraz mieszamy wszystko, aż utworzy się maść o jednolitej konsystencji. Maść świerkową przechowujemy w chłodnym miejscu.

Natomiast gotowe maści bez problemów kupimy w aptece lub sklepie internetowym z naturalnymi produktami. Ceny wahają się od 15 do 18 zł za sztukę.

Więcej o: