Rzęsistkowica (trychomonadoza łac. trichomonadosis) jest najczęściej występującą chorobą przenoszoną drogą płciową. Na ogół dotyka aktywnych seksualnie kobiet, ale nie omija także mężczyzn. U kobiet zakażeniom sprzyja budowa dróg rodnych. Rzęsistkowicę wywołuje pasożyt - rzęsistek pochwowy - bytujący u kobiet w pochwie, cewce moczowej oraz w pęcherzu moczowym, a u mężczyzn w cewce moczowej albo w gruczole krokowym lub w pęcherzykach nasiennych. Rzęsistek pochwowy atakuje tylko człowieka. Choroba może zwiększyć podatność na zakażenie wirusem HIV, a także chlamydią lub dwoinkiem rzeżączki. W czasie porodu matka, zakażona rzęsistkiem, może przekazać chorobę dziecku.
Rzęsistek pochwowy jest pierwotniakiem szczególnie dobrze czującym się w środowisku ciepłym i wilgotnym. Wyposażony jest w długą wić, dzięki której bardzo swobodnie i szybko się przemieszcza. Wnika w głąb pochwy lub cewki moczowej, wywołując stany zapalne. Rzęsistkowica jest chorobą zakaźną i łatwo przenosi się na partnera. Powikłania nieleczonej rzęsistkowicy to, między innymi, niepłodność, powikłania ciążowe oraz powikłania po operacjach na jamie brzusznej.
Najczęściej do zakażeń dochodzi w czasie przypadkowego seksu z zakażonym partnerem. Ale rzęsistkiem można też zarazić się w toalecie publicznej lub też korzystając ze wspólnej pościeli z zainfekowaną osobą lub z przyborów toaletowych. Czasem do zakażeń dochodzi także na basenach z niezbyt czystą wodą. Zakażeniu sprzyja ponadto brak odpowiedniej higieny.
W wielu przypadkach rzęsistkowica przebiega bezobjawowo, szczególnie w przypadku mężczyzn. Wtedy zakażona osoba staje się źródłem infekcji nawet o tym nie wiedząc. Taka sytuacja może trwać nawet kilka lat. Rzęsistkowica u kobiet objawia się częściej. Symptomy choroby są jednak inne u kobiet i inne u mężczyzn. Choroba wykluwa się w okresie od 4 dni do 4 tygodni.
Rzęsistkowica u kobiet - objawy:
Rzęsistkowica u mężczyzn - objawy:
Rzęsistkowica jest groźną chorobą i nieleczona niesie ze sobą poważne konsekwencje. Należy do nich niebezpieczeństwo pojawienia się torbieli na narządach rodnych, przewlekłe zapalenia dróg rodnych oraz dróg moczowych, schorzenia szyjki macicy, możliwość zaistnienia ciąży pozamacicznej, a nawet rozwoju nowotworu.
Po zauważeniu u siebie niepokojących objawów należy udać do lekarza wenerologa lub dermatologa. Lekarz zleca przede wszystkim badanie mikrobiologiczne wydzieliny z pochwy lub cewki moczowej.
Rzęsistkowicę leczy się antybiotykami, wśród których najskuteczniejszy jest podawany doustnie metronidazol. Leki dopochwowe najczęściej okazują się nieefektywne. Przy czym należy mieć na uwadze, że leczenie powinno obejmować także partnera lub partnerów seksualnych, inaczej będzie dochodziło do powtórnych zakażeń. Ważne jest ponadto powstrzymanie się od życia seksualnego do czasu całkowitego wyleczenia i ustąpienia objawów.
Jak już wyżej wspomniano, nieleczona rzęsistkowica może skutkować ciążą pozamaciczną. Ponadto, jednym z następstw zaniedbanej rzęsistkowicy bywa także niepłodność. Bardzo niebezpieczne są zakażenia w czasie ciąży, ponieważ pasożyt przenosi się także na dziecko. Co piąty noworodek, urodzony przez zarażoną rzęsistkiem pochwowym kobietę, zostaje zainfekowany.