Hipertrofia: czym jest? Jakie są jej rodzaje?

Hipertrofia - termin wywodzący się z języka łacińskiego, który oznacza rozrost. Najczęściej stosowany jest w przypadku zagadnień związanych z przyrostem masy mięśniowej - w nomenklaturze medycznej czy sportowej. Pojęcie to dotyka również takich zagadnień jak poród dziecka. Oto kluczowe informacje na temat hipertrofii.

Co to jest hipertrofia? 

Co to jest hipertrofia? Jest to określenie odnoszące się do rozrostu komórek mięśniowych. Wzrost wielkości mięśni następuje wskutek wykonywania systematycznych ćwiczeń. Hipertrofia może mieć niski lub wysoki poziom, a wiąże się to bezpośrednio z intensywnością ćwiczeń.

Hipertrofia mięśniowa jest terminem, którego używa się również do określania jędrności mięśni. Najczęściej stosowanym sposobem na to, aby hipertrofia mięśniowa była zwiększona, jest uprawianie sportów siłowych takich jak:

  • kulturystyka,
  • trójbój, 
  • CrossFit.

Hipertrofia: definicja i rodzaje

Skoro wiadomo już, co to jest hipertrofia, można przejść do tego, jakie są jej rodzaje. Jak dzieli się hipertrofia? Definicja mówi o dwóch rodzajach:

  • hipertrofia miofibrylarna 
  • hipertrofia sarkoplazmatyczna.

W pierwszym przypadku hipertrofia mięśniowa miofibrylarna odnosi się do wzrostu części kurczliwych mięśnia. Z kolei sarkoplazmatyczna - do zwiększonego magazynowania glikogenu w mięśniach. W pierwszym przypadku mowa głównie o sile, z kolei w drugim o wydolności. To, na jakim rodzaju hipertrofii zależy trenującemu, ma związek głównie z jego celami sportowymi.

Jest jeszcze jedno określenie, na które warto zwrócić uwagę. To hipertrofia funkcjonalna. Ma ona miejsce w momencie, kiedy mięśnie rosną. Wzrasta siła, a także masa mięśniowa. Jest to powolny proces, w którym kluczowa jest odpowiednia dieta i systematyczność, a także stopniowe dokładanie obciążenia.

Zobacz wideo Taekwondo fitness - nowa metoda treningowa, która wysmukla ciało i rzeźbi mięśnie

Hipertrofia a hiperplazja - co warto wiedzieć?

Należy pamiętać aby nie mylić dwóch różnych pojęć jakim są hipertrofia a hiperplazja mięśniowa. Ta druga polega bowiem na wzroście liczby włókien mięśniowych.

Warto tutaj zaznaczyć, że hipertrofia i hiperplazja uzyskane w jednym czasie, to niezwykle pożądane zjawisko w trakcie budowania masy mięśniowej. Dzięki hiperplazji liczba włókien mięśniowych będzie wzrastać, natomiast za sprawą hipertrofii można liczyć na progres w kontekście ich jakości. Trzeba jednak zauważyć, że organizm w pierwszej kolejności dąży do wzmacniania istniejących już włókien. Z tego powodu powstawanie nowych nie jest tak oczywiste i zajmuje więcej czasu, a także wysiłku. Jednak przemyślany plan treningowy i dieta, a także nadzór trenera mogą pomóc w osiągnięciu celu - uzyskania zarówno hipertrofii, jak i hiperplazji.

Hipertrofia płodu: do czego się odnosi?

Istnieje także pojęcie takie, jak hipertrofia płodu. Hipertrofia płodu to określenie z nieco innego obszaru i odnosi się do nadmiernej masy płodu w stosunku do wieku ciąży. Inne określenie tego zjawiska to makrosomia. Hipertrofia noworodka jest powodem tzw. cięcia cesarskiego, a także przeciwwskazaniem do porodu naturalnymi drogami.

Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w momencie, kiedy dziecko pochodzi od matki chorej na cukrzycę. Znaczenie mogą mieć również kwestie genetyczne - może to być także masa ciała rodziców. Dlatego zaleca się, aby przed zajściem w ciążę masa ciała i BMI kobiety były na optymalnym poziomie. W takim przypadku będzie istniało znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że pojawi się hipertrofia noworodka.

Zobacz też: Trening tabata - na czym polega i jakie daje efekty?

Więcej o: