Co to jest hipertrofia? Jest to określenie odnoszące się do rozrostu komórek mięśniowych. Wzrost wielkości mięśni następuje wskutek wykonywania systematycznych ćwiczeń. Hipertrofia może mieć niski lub wysoki poziom, a wiąże się to bezpośrednio z intensywnością ćwiczeń.
Hipertrofia mięśniowa jest terminem, którego używa się również do określania jędrności mięśni. Najczęściej stosowanym sposobem na to, aby hipertrofia mięśniowa była zwiększona, jest uprawianie sportów siłowych takich jak:
Skoro wiadomo już, co to jest hipertrofia, można przejść do tego, jakie są jej rodzaje. Jak dzieli się hipertrofia? Definicja mówi o dwóch rodzajach:
W pierwszym przypadku hipertrofia mięśniowa miofibrylarna odnosi się do wzrostu części kurczliwych mięśnia. Z kolei sarkoplazmatyczna - do zwiększonego magazynowania glikogenu w mięśniach. W pierwszym przypadku mowa głównie o sile, z kolei w drugim o wydolności. To, na jakim rodzaju hipertrofii zależy trenującemu, ma związek głównie z jego celami sportowymi.
Jest jeszcze jedno określenie, na które warto zwrócić uwagę. To hipertrofia funkcjonalna. Ma ona miejsce w momencie, kiedy mięśnie rosną. Wzrasta siła, a także masa mięśniowa. Jest to powolny proces, w którym kluczowa jest odpowiednia dieta i systematyczność, a także stopniowe dokładanie obciążenia.
Należy pamiętać aby nie mylić dwóch różnych pojęć jakim są hipertrofia a hiperplazja mięśniowa. Ta druga polega bowiem na wzroście liczby włókien mięśniowych.
Warto tutaj zaznaczyć, że hipertrofia i hiperplazja uzyskane w jednym czasie, to niezwykle pożądane zjawisko w trakcie budowania masy mięśniowej. Dzięki hiperplazji liczba włókien mięśniowych będzie wzrastać, natomiast za sprawą hipertrofii można liczyć na progres w kontekście ich jakości. Trzeba jednak zauważyć, że organizm w pierwszej kolejności dąży do wzmacniania istniejących już włókien. Z tego powodu powstawanie nowych nie jest tak oczywiste i zajmuje więcej czasu, a także wysiłku. Jednak przemyślany plan treningowy i dieta, a także nadzór trenera mogą pomóc w osiągnięciu celu - uzyskania zarówno hipertrofii, jak i hiperplazji.
Istnieje także pojęcie takie, jak hipertrofia płodu. Hipertrofia płodu to określenie z nieco innego obszaru i odnosi się do nadmiernej masy płodu w stosunku do wieku ciąży. Inne określenie tego zjawiska to makrosomia. Hipertrofia noworodka jest powodem tzw. cięcia cesarskiego, a także przeciwwskazaniem do porodu naturalnymi drogami.
Taka sytuacja ma miejsce najczęściej w momencie, kiedy dziecko pochodzi od matki chorej na cukrzycę. Znaczenie mogą mieć również kwestie genetyczne - może to być także masa ciała rodziców. Dlatego zaleca się, aby przed zajściem w ciążę masa ciała i BMI kobiety były na optymalnym poziomie. W takim przypadku będzie istniało znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że pojawi się hipertrofia noworodka.
Zobacz też: Trening tabata - na czym polega i jakie daje efekty?