"Mięśnie Kegla co to takiego?" Takie zapytanie bardzo często pojawia się w wyszukiwarkach internetowych. Informacji na ten temat poszukują zarówno kobiety, którym zaleca się ćwiczenie mięśni dna miednicy bez względu na wiek, a także coraz częściej mężczyźni, chcący poprawić swoją kondycję seksualną.
O mięśniach Kegla pierwszy raz można było usłyszeć na początku lat 40. XX wieku, kiedy amerykański ginekolog Arnold Kegel podjął pracę, mającą na celu uzasadnienie potrzeby rehabilitacji mięśni dna miednicy w przypadku kobiet zmagających się z problemem nietrzymania moczu. Obecnie wiedza ta jest powszechnie znana, a ćwiczenia mięśni Kegla (nazwanych tak na cześć wspomnianego lekarza), zalecane są w wielu różnych przypadkach zarówno kobietom jak i mężczyznom.
To, gdzie się znajdują mięśnie Kegla sprawia zazwyczaj największą trudność osobom chcącym rozpocząć trening tej okolicy. Najłatwiejszym sposobem na ich właściwe zlokalizowanie jest próba przerwania strumienia moczu podczas mikcji. Zaciśnięte mięśnie powodujące przerwanie strumienia to właśnie poszukiwana strefa. Napinając mięśnie Kegla zazwyczaj jednocześnie zaciskane jest ujście pochwy, cewki moczowej oraz zwieracze odbytu.
Kobiety mogą jeszcze w inny sposób zidentyfikować mięśnie Kegla. Wystarczy dokładnie umyć ręce, a następnie w pozycji leżącej wsunąć dwa palce do pochwy i spróbować zacisnąć mięśnie wokół nich. Początkowo ucisk będzie ledwie wyczuwalny, ale wraz z systematycznym treningiem stanie się coraz mocniejszy.
Mięśnie Kegla odpowiadają za prawidłowe podtrzymywanie narządów należących do układu moczowo - płciowego. Osłabione, rozciągnięte mięśnie dna miednicy prowadzą do dolegliwości takich jak nietrzymanie moczu czy wypadanie pęcherza moczowego. Wszystko to dlatego, że mięśnie Kegla otaczają u kobiet ujście cewki moczowej, pochwy i odbytnicy, które zwłaszcza w czasie ciąży i porodu ulegają znacznemu osłabieniu.
Jak ćwiczyć mięśnie Kegla, aby uzyskać jak najlepsze efekty? Otóż sam doktor Kegel zalecał trzy sesje dziennie po około 5-10 minut, podczas których na przemian zaciskamy i luzujemy mięśnie dna miednicy.. Ćwiczenia można wykonywać w każdym miejscu, podczas innych czynności. Liczy się przede wszystkim systematyczność. Wielu fizjoterapeutów podkreśla jednak, aby zaciskanie mięśni nie było zbyt mocne, a jedynie swobodne. Warto także pamiętać, aby:
Efekty ćwiczeń mięśni Kegla najbardziej odczuwalne są dla pań, które trening prowadzą w trakcie ciąży, a także po porodzie. Trudy, jakie kobiece ciało ponosi w związku z ciążą i rozwiązaniem wiążą się bardzo często z powikłaniami takimi jak nietrzymanie moczu, obniżenie narządów wewnętrznych itp. Mocne, wytrenowane mięśnie Kegla zwiększają świadomość kobiety co do własnego ciała, przez co istotnie ułatwiają i skracają poród, a także chronią przed późniejszymi problemami w obrębie układu moczowo-płciowego.
Po porodzie zazwyczaj mięśnie dna miednicy są rozluźnione, rozciągnięte. Stopniowe ćwiczenie ich pozwala wrócić do formy sprzed ciąży, a także poprawić jakość życia seksualnego.
Najwięcej o mięśniach Kegla u kobiet mówi się w kontekście ciąży i porodu. Pamiętać jednak należy, że tą grupę mięśniową powinny ćwiczyć tak naprawdę kobiety w każdym wieku, bez względu na to czy mają dzieci czy nie. Sprawne mięśnie dna miednicy znacząco wpływają na odczuwaną satysfakcję podczas intymnych zbliżeń. W starszym wieku natomiast gwarantują mniejszą szansę na problemy związane z obniżaniem się narządów wewnętrznych po przebytej menopauzie. Dlatego też tak ważna jest świadomość konieczności wspierania mięśni dna miednicy poprzez regularne ćwiczenia.
Mięśnie Kegla u mężczyzn również pełnią istotną funkcję. Dużo mówi się o tym jak ważne są u kobiet, jednak mało kto zwraca uwagę, że silne mięśnie dna miednicy u panów również mogą przynieść wymierne korzyści. Wskazuje się, że dobre opanowanie ćwiczeń mięśni Kegla może skutkować poprawą funkcji seksualnych, w tym m.in. większą kontrolą nad wytryskiem, wzmocnieniem erekcji czy nawet intensyfikacją przeżywanych orgazmów. U mężczyzn mięśnie Kegla rozciągają się od kości ogonowej aż do łonowej. Tkanka, z której są zbudowane pozwala na całkowitą ich kontrolę.
Zobacz też: Mięśnie Kegla - one też potrzebują treningu!