Nitrogliceryna: substancja stosowana w leczeniu choroby wieńcowej. Co o niej wiemy?

Nitrogliceryna to substancja kojarzona głównie z osobą Alfreda Nobla i wynalezieniem dynamitu. Niemniej jednak ma ona także niezwykle istotne zastosowanie medyczne - otrzymują ją pacjenci zmagający się z chorobą wieńcową, a także innymi schorzeniami układu krwionośnego. Jak działa i czy można ją otrzymać bez recepty?

Nitrogliceryna co to jest? Jakie ma działanie?

Nitrogliceryna to przede wszystkim substancja, która poszerza naczynia krwionośne, zarówno żyły, jak i tętnice. Co to jest nitrogliceryna? W ujęciu chemicznym jest estrem alkoholu wielowodorotlenowego i kwasu azotowego. Dla pacjentów jest przede wszystkim lekiem stosowanym w leczeniu choroby wieńcowej.

Jak używana jest nitrogliceryna? Lek pomaga rozszerzyć naczynia wieńcowe, co sprawia, że zostaje zwiększony przepływ krwi wprost do mięśnia sercowego. Co więcej, odbywa się to szybko, dzięki czemu ból w okolicach klatki piersiowej znika niemal natychmiast. Zastosowanie nitrogliceryny może być różne w zależności od przeznaczenia. Nitrogliceryna:

  • w formie tabletki używana jest w przypadku zapobiegania dławicy piersiowej, która jest jednym z objawów niedokrwienności serca;
  • w formie aerozolu używa się jej również w ostrych napadach dławicy piersiowej
  • jako maść zapobiega bólom dławicowym
  • w postaci wlewu dożylnego, np. przy zawale mięśnia sercowego.

Nitrogliceryna: tabletki i aerozole

Jest wiele postaci, w jakich może być przyjmowana nitrogliceryna: tabletki, aerozole, czy plastry. Podawana jako tabletki powinna zadziałać już po dwóch lub trzech minutach od jej przyjęcia. Takich tabletek pod żadnym pozorem nie wolno rozgryzać ani rozpuszczać, należy je połknąć w całości. Jeżeli lek nie zadziała po kilku lub kilkunastu minutach, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem, bo może być to objaw zawału serca.

Aerozole działają nieco szybciej, bo już po minucie można odczuć efekty. Nitrogliceryna w aerozolu podawana jest pod język. Lek ten może być również podawany dożylnie, jednak tylko w przypadkach klinicznych, kiedy dławica piersiowa jest niestabilna. Innymi alternatywami są również plastry z nitrogliceryną oraz maści. Plastry zmienia się co kilka dni, a ich przeznaczenie jest dokładnie takie samo jak pozostałych leków na choroby wieńcowe, czyli rozszerzenie naczyń krwionośnych. Podobnie jest w przypadku maści, która pomaga przy radzeniu sobie z bólem.

Zobacz wideo Kołatanie serca - kiedy się pojawia i co oznacza?

Nitrogliceryna.  Przeciwwskazania do stosowania

Nitrogliceryna przeciwwskazania ma całkiem spore. Nie jest ona lekiem dla osób, które:

  • mają uczulenie na nią lub na organiczne azotany;
  • cierpią na niedociśnienie (kwestia ciśnienia jest bardzo istotna przy stosowaniu tego leku, ponieważ - ciśnienie skurczowe nie może być niższe niż 100 mmHg); 
  • silna anemia;
  • krwawienia wewnątrzczaszkowe;
  • spożywanie alkoholu, który może nasilić działanie leku.

Nitrogliceryna: czy można kupić bez recepty?

Niektórym pacjentom mającym problemy z sercem lekarze przepisują preparaty z nitrogliceryną. Czy można kupić bez recepty ten lek? Zdecydowanie NIE. Nie znajdzie się również odpowiednich zamienników, ponieważ ból w klatce piersiowej jest kwestią na tyle złożoną, że w każdym wypadku wymaga on konsultacji ze specjalistą, który przepisze stosowny lek na receptę.

Nitrogliceryna na serce powinna być stosowana wyłącznie pod kontrolą lekarską. Lekarz może zadecydować o tym, która forma podawania leku, będzie najbardziej skuteczna, a także jaka dawka jest wymagana do osiągnięcia oczekiwanych efektów. Kiedy pacjent przyjmuje inne leki również powinien poinformować o tym lekarza, gdyż nitrogliceryna nie może być stosowana równocześnie z wieloma preparatami, które mogą nasilić jej działanie.

Zobacz też: Podwyższone CRP może sygnalizować zawał serca lub udar mózgu - dowodzą ostatnie badania

Więcej o: