Domowe sposoby na jęczmień pod okiem: co na jęczmień bez recepty?

Czujesz, że powieka zaczyna boleć, staje się opuchnięta i wyraźnie bolesna w jednym punkcie? Tego typu objawy mogą wskazywać na infekcję powszechnie nazywaną jęczmieniem. Co na jęczmień pod okiem? Oto sprawdzone sposoby, dzięki którym szybko pozbędziesz się tej uciążliwej dolegliwości. Jaka maść na jęczmień? Co na jęczmień bez recepty?

Wiele osób cierpi co jakiś czas z powodu jęczmienia pojawiąjącego się na powiece. Jeśli mierzysz się z tym problemem i zastanawiasz się co na jęczmień pod okiem może pomóc, to sprawdź kilka przydatnych informacji i rad. Co na jęczmień bez recepty może przynieść szybką ulgę? Jeśli nic nie pomaga, być może będzie trzeba zapytać lekarza jaki antybiotyk na jęczmień będzie najlepszy. Dowiedz się więcej.

Sposoby na jęczmień. Jak powstaje jęczmień pod okiem?

Co na jęczmień pod okiem? - to bardzo częste pytanie, gdyż dolegliwość ta jest bardzo popularna zarówno wśród dorosłych jak i u dzieci. Jęczmień pod okiem nie jest bolesny, aczkolwiek wywołuje duży dyskomfort podczas patrzenia i nie tylko. Może on przyjąć dwie postacie:

  • jęczmień zewnętrzny, czyli stan zapalny gruczołów powiekowych przyrzęsowych 
  • jęczmień wewnętrzny, czyli zapalenie gruczołów tarczkowych Meiboma.

Sposobów na jęczmień jest wiele i uzależnione są one od tego, jaka jego postać pojawia się u pacjenta. W przypadku jęczmienia wewnętrznego najczęściej konieczne jest podjęcie interwencji chirurgicznej. Jęczmień zewnętrzny można za to leczyć mniej inwazyjnymi metodami. 

Jaka maść na jęczmień? Przyczyny powstawania jęczmienia

Przyczyną powstawania jęczmienia jest zazwyczaj zakażenie bakteriami gronkowca lub paciorkowca. Do wystąpienia stanu zapalnego przyczynić może się m.in.:

  • noszenie szkieł kontaktowych, 
  • źle dobrane kosmetyki do makijażu
  • niedokładne usuwanie makijażu
  • alergie
  • łojotokowe zapalenie skóry.
Zobacz wideo Wiedzieliście?

Jęczmień daje dość charakterystyczne objawy, z których najważniejszym jest powstały na powiece bolesny ropień. Nie wolno go wyciskać. W odpowiednim momencie pęknie on samoistnie uwalniając zgromadzoną wewnątrz ropę. Proces ten można przyspieszyć np. poprzez zastosowanie odpowiedniego preparatu. Jaka maść na jęczmień sprawdzi się w tym przypadku? W aptekach dostępne jest wiele środków tego typu, których zakup nie wymaga wizyty u lekarza ani posiadania recepty. Jeśli jednak leki te nie pomogą, należy udać się do lekarza, żeby dowiedzieć się jaki antybiotyk na jęczmień może nam pomóc.

Jaki antybiotyk na jęczmień?

W przypadku, gdy jęczmień jest często nawracającym kłopotem należy udać się do okulisty. Ten wykona odpowiednie badanie i zleci również wykonanie posiewu z wydzieliny, aby zidentyfikować bakterię odpowiedzialną na nawracający stan zapalny. To z kolei umożliwi dobranie odpowiedniej terapii. Jaki antybiotyk na jęczmień jest stosowany najczęściej? Przy nawracającym zapaleniu lekarze stosują zazwyczaj tetracyklinę lub doksycyklinę doustnie. 

Jaki olejek na jęczmień? 

Powszechnie mówi się o bakteriobójczym i antyseptycznym zastosowaniu niektórych olejków naturalnych. Jednak w leczeniu jęczmienia nie zaleca się ich stosowania. Zamiast tego warto stosować ciepłe okłady i masaż, które przyspieszają pęknięcie ropnia i pozbycie się wydzieliny z jego wnętrza. Okuliści zalecają wykonanie takowych nawet 4 razy na dobę przez około 15 minut. 

Co na jęczmień bez recepty?

W aptekach możemy dostać co najmniej kilka różnych środków na jęczmień bez recepty. Należą do nich głównie maści. Ich zastosowanie ma na celu łagodzenia objawów tj. swędzenie, bolesność i obrzęk. Wiele z takich środków bazuje na naturalnych składnikach o potwierdzonym działaniu antybakteryjnym, przeciwzapalnym i łagodzącym. Cena maści na jęczmień waha się od około 15 złotych wzwyż. 

Domowe sposoby na jęczmień pod okiem: obrączka czy zioła?

Domowe sposoby na jęczmień pod okiem to cała lista różnych rad, które mogą doraźnie pomóc nam uporać się z bólem, a nawet całkowicie pozbyć się dolegliwości. 

Jednym z najbardziej znanych sposobów na stan zapalny na powiece jest pocieranie chorego miejsca złotą obrączką. Biżuterię należy najpierw zdezynfekować, lekko rozgrzać, a następnie przyłożyć do  powieki i delikatnie masować jęczmień. Czynność ta powinna być wykonywana delikatnie, szczególnie zwracając uwagę na odpowiednią temperaturę obrączki.

Zbawienne mogą okazać się również okłady z zielonej herbaty. Najlepiej jeśli mamy herbatę w saszetkach - wystarczy ją zaparzyć, a następnie ciepłą torebkę przyłożyć do oka i pozostawić na 15 minut. Pomocne są także okłady z naparów ziołowych, do których można użyć np. nagietka, rumianku czy mniszka lekarskiego. 

Zobacz też: WORKI POD OCZAMI - niekoniecznie objaw zmęczenia

Jęczmień pod okiem. Co pomaga?

Jęczmień pod okiem to zmiana, która powoduje znaczny dyskomfort dlatego kiedy pojawiają się jego pierwsze objawy zazwyczaj zaczynamy natychmiast szukać sposobów na jak najszybsze pozbycie się dolegliwości. Co pomaga na jęczmień pod okiem, a jednocześnie jest zawsze dostępne w domu pod ręką? 

  • napar z pietruszki - działa przeciwzapalnie i kojąco
  • okłady z kurkumy rozpuszczonej w wodzie
  • ogórek - okłady z ogórka to część rytuału pielęgnacyjnego, ale równie skuteczne mogą okazać się one w końcowej fazie walki z jęczmieniem - pomogą zniwelować powstałą opuchliznę
Więcej o: