Stulejka: to nie jest problem wyłącznie małych chłopców. Jak to leczyć?

Stulejka jest dość częstą przypadłością zarówno u chłopców, jak i dorosłych mężczyzn. Co to jest stulejka i na czym polega leczenie? Odpowiadamy.

Stulejka: co to jest?

Stulejka to inaczej ujmując zwężenie napletka, czyli fałdu skóry przykrywającego zakończenie penisa. Jej występowanie uniemożliwia zsuwanie napletka poza żołądź. Często zwężenie jest mniejsze, co powoduje, że fałd daje się zsuwać, ale sprawia to trudność i jest bolesne (może nawet powodować krwawienie). Za stulejkę uważa się również stan, w którym napletek pozwala się zsuwać, ale w momencie erekcji powoduje nieprzyjemny ucisk i ból.

Czym skutkuje stulejka i kiedy powstaje?

Problem stulejki może pojawić się na różnych etapach życia. Może być ona wadą wrodzoną, ale równie dobrze stać się przypadłością nabytą. Patologia pojawia się tak samo często u niemowlaków, jak i u osób dorosłych. Do głównych przyczyn powstawania stulejki u dzieci zalicza się:

  • nieprawidłową pielęgnację niemowlaka,
  • niewłaściwe nawyki higieniczne,
  • stan zapalny cewki moczowej, żołędzi i napletka.

Pamiętać należy o tym, że o stwierdzeniu wady możemy mówić dopiero gdy dziecko osiągnie wiek 2-3 lat. Wcześniej niemożność zsunięcia napletka jest stanem fizjologicznym, gdyż u noworodków jest on sklejony za pomocą wydzieliny zwanej mastką.

Objawy stulejki są dość wyraźne. Chłopcy cierpiący z powodu tej wady maja kłopoty z oddawaniem moczu - odczuwają przy tym dyskomfort, pieczenie a nawet ból. Mocz może zalegać pod napletkiem, czego skutkiem są powtarzające się stany zapalne i występowanie bakterii w próbkach moczu.

Stulejka: leczenie

Sposobów leczenia stulejki u chłopców i mężczyzn jest kilka. Jeśli zwężenie nie jest duże i umożliwia swobodne oddawanie moczu, a pacjent nie uskarża się na nawracające stany zapalne pod napletkiem, wówczas lekarz może zalecić zastosowanie maści sterydowej. Niestety nie jest to kuracja niezawodna.

W przypadku gdy zwężenie jest znaczne, a do tego pojawiają się częste infekcje i bakterie w moczu, wówczas konieczna jest interwencja chirurgiczna, która pozwoli raz na zawsze rozwiązać problem. Leczenie stulejki zależy więc od konkretnego przypadku, a o wyborze metody leczenia zawsze decyduje lekarz.

Zobacz wideo Dowiedz się więcej

W celu zapobieżenia powstania stulejki nabytej konieczne jest zachowanie właściwych nawyków higienicznych. Po odklejeniu napletka - bez względu na to czy nastąpi ono samoczynnie czy przez interwencję lekarza - przy każdej kąpieli należy pamiętać o odsuwaniu dziecku napletka i dokładnym wymywaniu resztek mastki i moczu. Pomoże to uniknąć powstawania stanów zapalnych. Ważne jest także, aby podczas nauki samodzielnego korzystania z toalety uświadomić dziecku potrzebę każdorazowego odsłaniania żołędzi podczas oddawania moczu. Nawyk ten pozwoli zapobiec gromadzeniu się mastki i ponownemu sklejeniu napletka.

Stulejka: jak wygląda zabieg?

Stulejkę można leczyć chirurgicznie na dwa sposoby:

  • poprzez obrzezanie, które polega na usunięciu części lub całości napletka – żołądź po zabiegu jest częściowo albo całkowicie odkryta.
  • przez operację plastyczną poszerzającą ujście napletka - różnica polega na tym, że po zabiegu fałd nadal zakrywa żołądź.

O sposobie przeprowadzenia zabiegu decyduje zazwyczaj lekarz urolog. Zabieg odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Okres gojenia rany po zabiegu wynosi około 2 tygodni. W tym czasie należy szczególnie dbać o higienę, aby nie doprowadzić do nadkażenia. 

Stulejka ICD 10: co oznacza ten skrót?

Jeśli w dokumencie medycznym pojawi się skrót ICD 10 oznacza on, że rozpoznanie zostało wydane w zgodzie z dziesiąta wersją Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, sporządzoną przez Światową Organizację Zdrowia. Klasyfikacja obecnie jest używana w ponad 100 krajach na całym świecie. ICD-10 pozostanie aktualna do 1 stycznia 2022 roku, kiedy to zostanie zastąpiona przez ICD-11. 

Według tej klasyfikacji stulejka jest oznaczona symbolem N-47, który oznacza chorobę u mężczyzn objawiająca się brakiem możliwości odprowadzenia napletka (N- czyli grupa chorób układu moczowo-płciowego).

Zobacz też: Grudki perliste prącia - czym są? Na czym polega leczenie?

Więcej o: