Na czym polega obrzezanie mężczyzn? Najważniejsze informacje

Nie wszyscy dokładnie wiedzą co to jest obrzezanie i na czym polega - większość informacji opiera się na domysłach i strzępkach danych. Warto zatem dowiedzieć się więcej na ten temat i odpowiedzieć sobie na pytanie jakie korzyści może mieć podobna tradycja - bo one niewątpliwie istnieją i zostały potwierdzone przez wielu badaczy!

Obrzezanie - na czym polega?

Niewątpliwie obrzezanie to w wielu rodzinach temat tabu - jak niemalże każdy związany z narządami płciowymi. Wielu rodziców nawet nie jest w stanie dokładnie wytłumaczyć swoim dzieciom na czym ten zabieg polega, ponieważ sami są niedoinformowani. Warto zatem nieco poszerzyć swoją wiedzę - tym bardziej, że poddanie się takiemu zabiegowi może mieć daleko idące korzyści zdrowotne.

Zabieg obrzezania polega na usunięciu napletka, który pokrywa żołądź penisa. Może mieć to charakter religijnej ceremonii, ale również zaleceń lekarskich. Według zebranych danych szacunkowych na całym świecie około 20-30% wszystkich mężczyzn jest obrzezanych. Niektórzy zostali poddani temu zabiegowi w niemowlęctwie, a inni w dzieciństwie. Są i tacy, którzy decydują się na niego w późniejszym okresie, ale tacy należą jednak do rzadkości. U Żydów zabieg obrzezania jest przeprowadzany w 8 dniu po narodzinach, natomiast u wyznawców islamu w okresie młodzieńczym - u nastolatków. Chrześcijanie nie przeprowadzają podobnego zabiegu - oznacza to właściwie, że nie jest on związany z tradycją religijną, czy też tradycją kulturową.

Co ciekawe jednak jeszcze niedawno w Stanach Zjednoczonych zabieg obrzezania był niejako rutynowym zabiegiem, wykonywanym u wszystkich przedstawicieli płci męskiej - chodziło o względy zdrowotne. I chociaż one nadal istnieją, odchodzi się jednak pomału od powszechności tej praktyki. Przeciwnicy tego zabiegu donoszą, że jest on zbyt istotną ingerencją w ciało jeszcze w pełni nieukształtowanego człowieka i w związku z tym narusza jego nietykalność cielesną. W tej chwili zabieg ten jest więc w USA przeprowadzany jedynie w porozumieniu z rodzicami dziecka.

Obrzezanie chłopców - dlaczego wskazane?

Choć wielu osobom wyda się to dziwne, zabieg obrzezania wpływa na organizm bardzo pozytywnie. Wielu specjalistów uważa zresztą, że napletek jest dla mężczyzny zupełnie zbędny, a jego rola związana jest jedynie z porodem, kiedy to chroni żołądź penisa. W dorosłym życiu nie musi już pełnić takiej roli - a wręcz przeciwnie, może skutkować zapadnięciem na wiele przykrych przypadłości.

Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że w ciepłym klimacie, gdzie narodziły się religie praktykujące obrzezanie, napletek może jedynie powodować gromadzenie się złuszczonego naskórka, resztek moczu oraz nasienia - właśnie pod nim. Nie trzeba chyba dodawać, że nie jest to ani zdrowe, ani też higieniczne - również dla partnerki takiego mężczyzny. Usunięcie napletka pozwala zatem zapobiec tworzeniu się stanów zapalnych oraz rozwojowi bakterii. Wielu naukowców sądzi nawet, że brak napletka pozwala uchronić między innymi przed zachorowaniem na raka prącia oraz chroni współżyjącą z takim mężczyzną kobietę przed zachorowanie na raka szyjki macicy.

Skąd takie wnioski? Obrzezanie mężczyzny - jak wykazały badania - zmniejsza ryzyko zarażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową. Między innymi do ciała kobiety z mniejszym prawdopodobieństwem dotrze również wirus HPV, który to właśnie jest odpowiedzialny między innymi za pojawienie się raka prącia, szyjki macicy, ale również krtani czy odbytu. Co więcej, badania przeprowadzone w Afryce pozwoliły udowodnić, że mężczyźni którzy zostali obrzezani z mniejszym prawdopodobieństwem zarażali się wirusem HIV. Zachorowalność u takich osób zmniejsza się o 76%.

Obrzezanie mężczyzn - na czym polega rekonwalescencja?

Oczywiście, zabieg obrzezania nie należy do przyjemnych. Co to znaczy obrzezanie? Usunięcie napletka - a zatem odcięcie pewnej części ciała. U osób dorosłych zabieg ten jest zatem przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, a u dzieci w znieczuleniu ogólnym. Oczywiście, nie wykonuje się podobnego zabiegu bez znieczulenia, zatem nie ma się w sumie czego obawiać - niczego się nie poczuje.

Są i takie osoby, które boją się nawet podania znieczulenia. Zastrzyk nie jest jednak wcale bolesny. Odczucia są takie, jak gdyby ugryzł nas komar, albo gdybyśmy uszczypnęli się w penisa. Nie ma zatem żadnej mowy o bólu, a wszystko przeprowadzane jest w sposób fachowy i bezpieczny w sterylnych warunkach, przez wykwalifikowany personel oraz przy użyciu specjalnych narzędzi. Jakich? Małego skalpela, albo też specjalnych nożyczek. Istnieją też inne, drobne narzędzia, które ułatwiają precyzyjne cięcie - co w tym przypadku jest przecież arcyważne.

Na czym polega rekonwalescencja po zabiegu? Rana goi się od 2 do 4 tygodni, jednak nie stanowi zbyt wielkiego utrudnienia w codziennym, normalnym funkcjonowaniu. Warto wiedzieć, że mężczyzna po zabiegu obrzezania może nawet podejmować normalne kontakty seksualne. Nie jest to zatem coś, czego należy się jakoś szczególnie obawiać - choć wielu panów ma taką tendencję.

Obrzezany - co to znaczy dla współżycia?

Wielu mężczyzn zastanawia się na czym polega obrzezanie mężczyzn. Zdjęcia mogą wiele wyjaśniać, ale jedynie jeśli chodzi o samą biologię. Nie odpowiadają jednak na pytania takie jak późniejsze współżycie seksualne. Wielu panów zastanawia się, czy będzie to możliwe - czy nie będą czasem odczuwali jakiegoś dyskomfortu, nie zmniejszą się ich doznania, albo też czy brak tego fałdu skórnego nie będzie robił różnicy partnerce.

Warto wiedzieć, że brak napletka nie robi żadnej różnicy - nie odczuwa się odmiany, lecz w pełni można cieszyć się udanym życiem seksualnym. Nawet o wiele lepszym, ponieważ wiemy, że zrobiliśmy coś dobrego dla naszego zdrowia oraz dla zdrowia bliskiej nam osoby. Na pewno początkowo można odczuwać lekki dyskomfort, jeśli podejmie się współżycie krótko po zabiegu. Dziwne uczucie jednak bardzo szybko znika, a taka osoba często jest wręcz jeszcze bardziej zadowolona z seksu, niż było to przed pójściem na zabieg. Pojawia się jeszcze jedno pytanie o obrzezanie - ile kosztuje? Wszystko zależy od konkretnego miejsca oraz od lekarza - zwykle jednak od kilkuset do maksymalnie 2-3 tysięcy złotych.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: