Stulejka: co to jest? Zabiegi u dzieci i u dorosłych

Stulejka to schorzenie wrodzone lub nabyte, oznaczające kłopoty z odsunięciem napletka z żołędzi prącia. Jest powodem bólu i przyczyną stanów zapalnych. Stulejkę z powodzeniem leczy się chirurgicznie wykonując zabieg plastyki napletka i wędzidełka albo zabieg obrzezania.

Stulejka - co to jest?

Stulejka (łac. phimosis) oznacza takie zwężenie ujścia napletka, które powoduje brak możliwości ściągnięcia napletka lub znacznie utrudnienie tej czynności. U niemowląt i dzieci do dwóch-trzech lat brak możliwości odsunięcia napletka do rowka zażołędnego jest normalnym etapem rozwoju narządów płciowych. Noworodki mają napletek sklejony z żołędzią w celu ochrony w trakcie porodu.

Napletek to rodzaj fałdu skórnego częściowo lub całkowicie osłaniającego żołądź prącia. Służy do ochrony wędzidełka i żołędzi. Jest ruchomy, można go ściągać i odsuwać, co jest istotne w trakcie mycia. Do zabiegów higienicznych ważne jest zsuwanie napletka w celu oczyszczenia go z tzw. mastki. Brak właściwej higieny prowadzi do zakażeń grzybicznych, zapaleń, a nawet do raka prącia.

Stulejka może występować w pełnej postaci, gdy napletka nie da się odsunąć z żołędzi oraz w postaci niepełnej, gdy możliwe jest tylko częściowe odsłonięcie żołędzi albo możliwe jest pełne odsłonięcie żołędzi w stanie bez wzwodu. Ostatni przypadek to taki, gdy odsłonięcie napletka w stanie wzwodu jest możliwe, ale zbyt ciasny napletek uciska rowek zażołędny, co powoduje ból.

Stulejka u dzieci

Zazwyczaj około trzeciego roku życia fizjologiczna stulejka powinna się samoczynnie cofać. Jeżeli nie dochodzi do odklejenia się napletka, można wtedy rozpocząć leczenie. Stosuje się metody zachowawcze, np. delikatne rozciąganie napletka w czasie kąpieli. Jeżeli nie daje to właściwego efektu, używa się maści sterydowych przez kilkanaście tygodni. Stulejka fizjologiczna czasem przechodzi całkowicie dopiero w okresie dojrzewania. Tego typu stulejek nie operuje się. 

Najskuteczniejszą formą leczenia stulejki patologicznej jest zabieg chirurgiczny. Można poszerzyć ujście napletka, albo usunąć go całkowicie lub częściowo. Zabiegiem, w którym napletek jest całkowicie usuwany, jest obrzezanie. Zabiegi chirurgicznego usuwania stulejki u małych dzieci są rzadkie, wykonuje się je w sytuacji znacznego stanu zapalnego, zbliznowaceń, rogowacenia skóry itp.

Jeżeli u dziecka zauważymy obrzęk i stan zapalny napletka lub żołędzi, wydzielinę ropną, zaburzenia w oddawaniu moczu, nawracające infekcje układu moczowego, są to sygnały, które powinny nas skłonić do udania się do lekarza, najlepiej do urologa dziecięcego.

Zobacz wideo

Stulejka u dorosłych mężczyzn

Stulejka, czyli brak możliwości odprowadzenia napletka z żołędzi prącia, powoduje w dorosłym życiu wiele problemów natury fizjologicznej, seksualnej i psychicznej. Jest przyczyną bólu w trakcie współżycia seksualnego oraz w czasie wykonywania zabiegów higienicznych. Może być powodem braku wzwodu, dyskomfortu w czasie stosunku oraz źródłem frustracji.

Przyczyny powstania stulejki u dorosłych mężczyzn:

  • zaniedbania higieniczne
  • stany zapalne żołędzi, napletka i cewki moczowej
  • cukrzyca, powodująca trudności w gojeniu się ran i otarć

Wyróżnia się dwa typy stulejek:

  • zbyt długi i rozciągnięty napletek, w którym gromadzą się resztki moczu, plemników i złuszczającego się naskórka - źródło infekcji i podrażnień
  • napletek zbyt mocno przylegający do żołędzi, co wywołuje stany zapalne

Jak dochodzi do powstania stulejki u dorosłych osób? Napletek, który trudno zsunąć z żołędzi, powoduje kłopoty z prawidłową higieną prącia. A to z kolei prowadzi do powstawania stanów zapalnych napletka, który ulega uszkodzeniom, spękaniom, a zarastając tworzy blizny i jeszcze bardziej zmniejsza elastyczność skóry.

Stulejka u dorosłych mężczyzn - leczenie, konsekwencje braku leczenia

U dorosłych osób usunięcie stulejki wymaga niewielkiego zabiegu chirurgicznego. Wykonuje się zabieg powodujący poszerzenie ujścia napletka i wędzidełka, albo całkowite obrzezanie, czyli usunięcie napletka. Stosuje się przy tym znieczulenie miejscowe.

Nieleczona stulejka prowadzi do stanów zapalnych układu moczowego i trudności w oddawaniu moczu. Jest przyczyną wielu infekcji przenoszonych drogą płciową i źródłem zakażenia partnerki. Przyczynia się do zachorowania na nowotwory prącia, a u kobiet może być powodem zachorowania na raka szyjki macicy. Zbliznowacenia i stany zapalne prowadzą także do kłopotów ze wzwodem lub z jego utrzymaniem.

Więcej o: