Hematospermia dotyczy mężczyzn aktywnych seksualnie, choć jest trudna do zauważenia w czasie stosunku. W większości wypadków u mężczyzn poniżej 40-tego roku życia jest dolegliwością przejściową i rzadko wiąże się z groźniejszymi chorobami.
Ogólnie rzecz biorąc, możemy mieć do czynienia z hematospermią przejściową oraz stałą, towarzyszącą chorobom prostaty oraz nowotworom.
Wśród najczęstszych przyczyn hematospermii wymienia się stany zapalne oraz infekcje wirusowe męskiego narządu moczowo-płciowego. To niemal połowa przypadków hematospermii.
Przyczyny pojawiania się krwi w spermie:
Zapalenie prostaty charakteryzuje się obrzękiem, który zaciska przewody wyprowadzające wydzielinę z pęcherzyków nasiennych. W efekcie dochodzi do pękania drobnych naczyń krwionośnych i przedostawania się krwi do spermy.
Niepokojący objaw może towarzyszyć chorobie nowotworowej stercza, pęcherza moczowego oraz jądra. Dotyczy najczęściej starszych mężczyzn.
Objawy towarzyszące, które powinny nas zaniepokoić:
Ze względu na to, że przyczyny dolegliwości mogą być wielorakie, wydanie diagnozy wymaga dokładnych badań stanu ogólnego chorego, badań spermy, moczu oraz poziomu PSA w surowicy krwi. Lekarz bada narządy płciowe oraz stan prostaty. Wykonuje się ponadto badanie USG dróg moczowych i kilka innych badań, jeśli lekarz uzna je za konieczne. Po ustaleniu przyczyny leczy się chorobę, będącą przyczyną dolegliwości.
Ważnym zadaniem diagnostyki jest, przede wszystkim, wykluczenie choroby nowotworowej dróg moczowo-płciowych, w tym raka prostaty. Istotny jest wiek mężczyzny, ponieważ tego typu nowotwory atakują dopiero w późniejszym wieku. Częstotliwość występowania raka prostaty u młodych mężczyzn jest niska i wynosi mniej niż 1 proc.
Uważa się, że u młodych mężczyzn, nie mających innych niepokojących objawów, sporadyczna obecność krwi w spermie jest dolegliwością przejściową, powodowaną niewielkim krwawieniem z okolic aparatu nasieniotwórczego.
W przypadku stwierdzenia infekcji chorobami przenoszonymi drogą płciową podaje się antybiotyki.