Mężczyzna, który zdecydował się na wazektomię musi udać się do lekarza specjalisty. Urolog w mosznie pacjenta wykonuje dwa nacięcia, wcześniej znieczulając to miejsce. Później przecina lub zamyka nasieniowody, które odpowiadają za transport plemników. Po zabiegu na ciele pacjenta znajduje się jedynie niewielka rana, która najczęściej nie wymaga założenia szwów.
Z doświadczeń mężczyzn, którzy poddali się wazektomii wynika, że już po kilku dniach mogą wrócić do normalnego trybu życia. Pacjenci mogą także kontynuować swoją aktywność seksualną. Lekarze zastrzegają jednak, by przez pierwsze 10-20 wytrysków stosować jeszcze dodatkową antykoncepcję (np. w postaci prezerwatywy). Po tym czasie wykonuje się badanie, które ma potwierdzić, czy w spermie mężczyzny nie znajdują się plemniki zdolne do zapłodnienia.
Badania wskazują, że u większości przypadków nie występują żadne powikłania po wazektomii, a sam zabieg jest bezpieczny i skuteczny. Mimo to, należy pamiętać, że jest to chirurgiczna metoda antykoncepcji, więc należy się liczyć z niepożądanymi skutkami ubocznymi. Co najczęściej spotyka mężczyzn po wazektomii?
W całej Polsce w większych miastach jest już kilkanaście prywatnych klinik medycznych czy gabinetów lekarskich, w których odpłatnie możemy wykonać wazektomię. Cena takiego zabiegu kształtuje się w okolicach 2 000 zł. Dodatkowo należy liczyć się z kosztem konsultacji u lekarzy specjalistów - psychologa czy chirurga, który wynosi między 150 a 200 zł za wizytę.
To również może cię zainteresować: