Wazektomia - na czym polega zabieg, jakie są skutki uboczne? Dowiedz się więcej o zabiegu wazektomii

Wazektomia to coraz bardziej popularna metoda antykoncepcji. To nic innego jak zabieg urologiczny, podczas którego dochodzi do przecięcia lub zablokowania nasieniowodów. Dzięki czemu sperma nie miesza się z nasieniem, w którym znajdują się plemniki. Podobnie jak przed zabiegiem, mężczyzna nadal jest w stanie osiągać orgazm. Wazektomia jest metodą o wysokiej skuteczności - wynosi ok. 99,9%.

Na czym polega zabieg wazektomii?

Mężczyzna, który zdecydował się na wazektomię musi udać się do lekarza specjalisty. Urolog w mosznie pacjenta wykonuje dwa nacięcia, wcześniej znieczulając to miejsce. Później przecina lub zamyka nasieniowody, które odpowiadają za transport plemników. Po zabiegu na ciele pacjenta znajduje się jedynie niewielka rana, która najczęściej nie wymaga założenia szwów.

Z doświadczeń mężczyzn, którzy poddali się wazektomii wynika, że już po kilku dniach mogą wrócić do normalnego trybu życia. Pacjenci mogą także kontynuować swoją aktywność seksualną. Lekarze zastrzegają jednak, by przez pierwsze 10-20 wytrysków stosować jeszcze dodatkową antykoncepcję (np. w postaci prezerwatywy). Po tym czasie wykonuje się badanie, które ma potwierdzić, czy w spermie mężczyzny nie znajdują się plemniki zdolne do zapłodnienia.

Wazektomia to nie kastracja, ale wielu Polaków w to wierzy. Są też inne mity na jej temat

Najpopularniejsze skutki uboczne wazektomii

Badania wskazują, że u większości przypadków nie występują żadne powikłania po wazektomii, a sam zabieg jest bezpieczny i skuteczny. Mimo to, należy pamiętać, że jest to chirurgiczna metoda antykoncepcji, więc należy się liczyć z niepożądanymi skutkami ubocznymi. Co najczęściej spotyka mężczyzn po wazektomii?

  1. Ból moszny - po ustąpieniu środków znieczulających część mężczyzn przez pierwsze dni po zabiegu może doświadczać niewielkiego bólu w mosznie.
  2. Obrzęk, krwiak, siniak - badania wskazują, że niewielkie powikłania w postaci krwiaka lub obrzęku dotyczą 1/40 przypadków. Są one niegroźne i mogą utrzymywać się parę tygodni.
  3. Obecność krwi w nasieniu - przez pierwsze tygodnie po zabiegu nie należy się martwić także niewielką ilością krwi w nasieniu, o ile zanika po krótkim czasie.
  4. Infekcja pozabiegowa i stan zapalny - jeśli do rany po zabiegu dostaną się drobnoustroje, mogą wywołać stan zapalny. To powikłanie dotyczy jednak niewielkiego odsetka pacjentów.
  5. Odtworzenie nasieniowodu - w niektórych przypadkach po długim czasie od zabiegu wazektomii może dość do rekanalizacji, więc antykoncepcja będzie nieskuteczna.
  6. Ziarniak spermy - skutek uboczny wazektomii objawiający się grudkami spermy o nieregularnych kształtach.
  7. Choroby immunologiczne - zdarza się, że układ odpornościowy pacjenta źle reaguje na zmiany w organizmie. Jest to przyczyną chorób takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca młodzieńcza, stwardnienie rozsiane czy miażdżyca.

Gdzie możesz wykonać zabieg wazektomii?

W całej Polsce w większych miastach jest już kilkanaście prywatnych klinik medycznych czy gabinetów lekarskich, w których odpłatnie możemy wykonać wazektomię. Cena takiego zabiegu kształtuje się w okolicach 2 000 zł. Dodatkowo należy liczyć się z kosztem konsultacji u lekarzy specjalistów - psychologa czy chirurga, który wynosi między 150 a 200 zł za wizytę.

To również może cię zainteresować:

Więcej o: