Najnowsze badania alarmują: ze spermą coraz gorzej. Laptop, otyłość i ciasne spodnie - to zabija plemniki

Najnowsze badania wskazują na to, że w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat jakość spermy bardzo się pogorszyła. Przekłada się to na coraz częstsze problemy z płodnością, a co za tym idzie - przedłużaniem gatunku.

Naukowcy wzięli pod uwagę dane ze 185 badań prowadzonych na przestrzeni 38 lat, od 1973 do 2011 roku. W ten sposób przeanalizowano próbki spermy aż 42 935 mężczyzn. Okazało się, że stężenie plemników w spermie wśród mężczyzn z Europy, Ameryki Północnej, Australii i Nowej Zelandii przez 40 lat zmniejszyło się o ponad połowę. Co gorsza, badania sugerują, że sytuacja wciąż ulega pogorszeniu.

Wyniki analiz ukazały się w czasopiśmie naukowym "Human Reproduction Update".

Dołącz do Zdrowia na Facebooku!

"Koniec gatunku ludzkiego"?

Doktor Hagai Levine, epidemiolog i przewodniczący badań, w rozmowie z BBC użył mocnych słów: "W końcu będziemy mieli problem z reprodukcją w ogóle - może to oznaczać koniec gatunku ludzkiego". Nie wszyscy naukowcy są jednak aż tak pesymistyczni i zalecają zachowanie spokoju. Dlaczego?

Niektóre przeanalizowane badania nie są godne zaufania w stu procentach. Niektóre były przeprowadzane na zbyt małej grupie mężczyzn, inne uwzględniały tylko pacjentów z klinik leczenia niepłodności (a więc były z góry niemiarodajne). Co więcej, wczesne metody badania ejakulatu różniły się jakością od dzisiejszych i mogły dostarczać mylących informacji.

Nie zauważono znaczącego spadku jakości spermy u mieszkańców Ameryki Południowej, Azji i Afryki, nie wiadomo jednak, czy można te dane uznać za kompletne - na tych obszarach przeprowadzono o wiele mniej badań dotyczących jakości spermy.

Pozostaje jeszcze jedna kontrowersyjna kwestia; wydaje się, iż badania, które dowodzą, że liczba plemników w spermie ulega zmniejszeniu, są publikowane w czasopismach naukowych zdecydowanie chętniej niż te o odmiennej tezie.

Co robić, by mieć szansę na przedłużenie gatunku?

"Obawiam się tego, co nas czeka, jeśli nie zmienimy trybu życia, środowiska i środków chemicznych, na których działanie jesteśmy narażeni" - ostrzega doktor Levine. Co przyczynia się do pogarszania jakości spermy? Powodów jest wiele i wszystkie znamy pewnie aż za dobrze. Chemikalia, nieodpowiednia dieta, otyłość, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu... Problemów może nastręczyć również legendarne trzymanie laptopa na kolanach i noszenie zbyt obcisłych spodni.

Warto pomyśleć o zmianie diety i przerzucić się na duże ilości warzyw i owoców, ryby, tłuszcze roślinne. Ważne, by unikać silnie przetworzonej żywności, w której roi się od sztucznych substancji. Trzeba też pamiętać o dostarczaniu odpowiednich ilości witamin i minerałów - przede wszystkim witaminy C i E, cynku, selenu i kwasu foliowego. Więcej o problemie obniżania się jakości spermy i sposobom zapobiegania zmniejszania się ilości plemników możesz przeczytać tutaj.

To także może cię zainteresować:

Zegar biologiczny? Tyka nie tylko dla kobiet

Źródła: BBC, Huffington Post, Human Reproduction Update

Więcej o:
Komentarze (75)
Najnowsze badania alarmują: ze spermą coraz gorzej. Laptop, otyłość i ciasne spodnie - to zabija plemniki
Zaloguj się
 • piotr.grd

  Oceniono 43 razy 37

  A tam od razu koniec gatunku ludzkiego... Z pewnością nie.
  Ale gdyby zamiast obecnych 7 i prognozowanych kilkunastu miliardów w przyszłości zrobiło się nas znowu miliard albo pół, byłbym za. Lepiej dla planety i pozostałych gatunków, a przyszłość ludzkości przecież w żaden sposób nie byłaby zagrożona, wcale nie musi być nas tyle miliardów, setki milionów w zupełności wystarczą do spokojnego, zrównoważonego rozwoju i realizacji nawet największych naszych aspiracji (zdobywanie wiedzy, kosmosu itd. itp.).

 • szwejo72

  Oceniono 23 razy 17

  To chyba u mężczyzn rasy białej,bo inne rasy lęgnął się na potęgę.

 • hanklo

  Oceniono 14 razy 12

  Nie ma strachu.Wystarczy jeden zdrowy mężczyzna aby zapłodnić wszystkie kobiety na świecie

 • natassja

  Oceniono 12 razy 12

  No cóż, natura sama dba o to, by to co jej nie służy powoli zaczęło samo zanikać.

 • 0zatkaokakao0

  Oceniono 12 razy 8

  Tak tak, a może po prostu przestańcie nas oprys.kiwać jak stonkę ???

 • cezar85

  Oceniono 14 razy 8

  im szybciej znikniemy, tym lepiej dla ziemi

  więcej chemii w żarciu a będzie git

 • wannacry

  Oceniono 7 razy 7

  ,,Nie zauważono znaczącego spadku jakości spermy u mieszkańców Ameryki Południowej, Azji i Afryki."

  I wszystko jasne. Za 3oo lat wszyscy mieszkańcy Ziemi będą mulatami, metysami i zambosami.

 • zloty_cielec69

  Oceniono 6 razy 6

  i bardzo dobrze! za dużo ludzi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX