Wędzidełko napletkowe - co zrobić, gdy wędzidełko napletka jest zbyt krótkie lub naderwane?

Wędzidełko napletkowe to mały fałd skórny, którego zadaniem jest połączenie napletka z żołędzią prącia. Jest ulokowany w dolnej części penisa, poniżej ujścia zewnętrznego cewki moczowej. Przebiega ponad tzw. rowkiem zażołędnym i kończy się w okolicach blaszki napletka (wewnętrznej). Często usuwa się je podczas obrzezania. Wędzidełko jest bardzo czułe na dotyk.

Zdarza się, że wędzidełko napletkowe jest za krótkie. Krótkie wędzidełko uniemożliwia swobodne zsuwanie się napletka poza rowek zażołędny. Przy odprowadzaniu napletka można czuć bolesne pociąganie żołędzi w dół. Tego typu dolegliwość jest szczególnie odczuwalna podczas stosunku płciowego.

Najczęściej wędzidełko jest za krótkie od urodzenia. Niekiedy jednak do skrócenia dochodzi w wyniku urazów i stanów zapalnych. W przypadku wrodzonego skrócenia wędzidełka lub jego zbyt małej elastyczności może dojść do naderwań lub całkowitego zerwania. Dochodzi wówczas do krwawienia, które ustąpi po uciśnięciu rany. W wyniku przerwania ciągłości i bliznowacenia wędzidełko jeszcze bardziej się skraca.

Najczęściej rany i zerwania pojawiają się w wyniku zbyt intensywnego seksu.

Zbyt krótkie wędzidełko napletkowe – objawy

Zbyt krótkie wędzidełko objawia się przykrymi dolegliwościami związanymi z odprowadzaniem napletka. Dlatego, jeśli mężczyzna czuje ból przy takiej czynności – powinien zgłosić się do lekarza. Ważnym objawem jest także dyskomfort odczuwany podczas stosunku seksualnego. Niepokojące jest odczucie „naciągania” wędzidełka w trakcie seksu.

Krótkie wędzidełko a stulejka

Niekiedy zbyt krótkie wędzidełko może być mylone ze stulejką. Oba schorzenia powodują ból podczas uprawiania seksu. Stulejka jest jednak bardziej poważnym schorzeniem. Polega na zwężeniu ujścia napletka, przez co trudno go ściągać – zarówno w zwodzie, jak i w stanie spoczynku.

Za krótkie wędzidełko – leczenie

Jeżeli wędzidełko jest za krótkie lub dojdzie do jego zerwania/naderwania należy pójść do lekarza. Najprawdopodobniej zaleci on wykonanie operacji wzdłużenia wędzidełka napletkowego. Nie należy się obawiać takiego zabiegu. Trwa krótko i jest wykonywany ze znieczuleniem. Polega na specjalnym nacięciu i zszywaniu wędzidełka. Dzięki temu możliwe jest jego wydłużenie. Co prawda po zabiegu można odczuwać pewne dolegliwości, ale nie należy się nimi nadmiernie przejmować. Po pewnym czasie miną samoistnie.

Przez kilka dni po wykonaniu operacji zaleca się chodzenie lub leżenie. Siedzenie może wywoływać ból. Ponadto lekarze odradzają współżycia i masturbacji przez 3-4 tygodnie od operacji. Nie ma sensu nadmiernie narażać wędzidełka. Po operacji łatwo o kolejne zerwania.

Naderwane wędzidełko - wizyta u lekarza 

Jeśli doszło do całkowitego przerwania ciągłości wędzidełka, konieczna jest wizyta u lekarza. Specjalista zaproponuje sposób na odbudowanie fałdu skórnego. Nie trzeba spieszyć się do lekarza wtedy, gdy wędzidełko było tylko trochę naderwane i krwawienie samoistnie ustało. W takim wypadku wystarczy zadbanie o higienę prącia (mycie dwa razy dziennie). Pamiętaj, by w trakcie kąpieli delikatnie odsuwać napletek.

Jeżeli po zagojeniu się rany, mężczyzna nie odczuwa żadnych dolegliwości, wówczas nie trzeba iść do lekarza. Naderwanie samoistnie się „naprawiło”. Jeśli jednak wędzidełko wydaje się mniejsze, jest mniej elastyczne, przeszkadza podczas stosunku płciowego – lepiej wybrać się do specjalisty.

Więcej o: