Oparzenia słoneczne: jak się przed nimi chronić i jak je leczyć?

Oparzenia słoneczne to bardzo niebezpieczne zjawisko. Skóra długotrwale poddawana promieniowaniu UV narażona jest w znacznym stopniu na powstawanie zmian nowotworowych.

Oparzenia słoneczne: objawy

Oparzenia słoneczne w okresie letnim przytrafiają się bardzo wielu osobom. O ile są one niewielkie to nic strasznego się nie dzieje, jednak ważne jest, aby sytuacja taka nie powtarzała się nagminnie, gdyż skóra wystawiona na intensywne promieniowanie UV szybciej się starzeje, ale też narażona jest na powstanie poważnych zmian nowotworowych.

Jakie są najczęstsze objawy oparzeń słonecznych? Promieniowanie UV powoduje uszkodzenie wierzchnich warstw skóry, w wyniku czego dochodzi do powstania:

  • silnego zaczerwienienia na skórze
  • uczucia pieczenia, bólu i swędzenia
  • pęcherzy i bąbli.

W przypadku ostrych oparzeń powyższym objawom może towarzyszyć: gorączka, dreszcze, a nawet utrata przytomności. W takich sytuacjach konieczny jest niezwłoczny kontakt z lekarzem.

Zmiany powstałe w wyniku oparzenia zwykle utrzymują się przez kilka dni. Pozostawiają po sobie ślady w postaci łuszczącego się naskórka, przebarwień w miejscach oparzenia i przesuszonej skóry.

Zobacz też: Jak wygląda ugryzienie kleszcza? Co należy zrobić, gdy odkryjemy obecność pasożyta?

Oparzenia słoneczne: trzy stopnie oparzenia skóry 

Oparzenia słoneczne mogą wystąpić w różnych natężeniach. To, z jakim stopniem poparzenia mamy do czynienia zależy od tego jak długo i na jak intensywne promieniowanie była wyeksponowana skóra. 

  • oparzenie 1 stopnia - obejmuje tylko naskórek; skóra jest bardzo ciepła, zaczerwieniona i boli pod wpływem dotyku; po kilku dniach zaczyna się łuszczyć
  • oparzenia 2 stopnia - obejmują naskórek i skórę właściwą; przy takim poparzeniu pojawiają się na skórze bąble wypełnione płynem surowiczym; oparzenie 2 stopnia wymaga kontaktu z lekarzem i wdrożenia odpowiedniego leczenia
  • oparzenia 3 stopnia - to najcięższy typ oparzenia gdzie uszkodzeniu ulega nie tylko skóra, ale także nerwy znajdujące się pod nią; pacjent traci czucie w obszarach poparzonych; w tym przypadku konieczna bywa hospitalizacja i odpowiednie leczenie. 

Sposoby na oparzenia słoneczne: środki dostępne w aptekach

W przypadku poparzenia możemy zastosować na skórę szereg środków dostępnych w aptekach. Sposoby na oparzenia słoneczne to przede wszystkim preparaty zawierające substancje, takie jak:

  • panthenol - posiada właściwości łagodzące
  • alantoina - przyspiesza regenerację naskórka
  • aloes - nawilża i łagodzi podrażnienia
  • olejek jojoba – sprawdza się do skóry suchej i odwodnionej
  • olejek z wiesiołka – reguluje poziom nawilżenia 
  • olejek z ogórecznika – łagodzi stany zapalne
  • witaminę E – zmniejsza objawy fotostarzenia się skóry
  • olej arganowy – regeneruje skórę i przyspiesza gojenie.

Mają one właściwości, które pozytywnie wpływają na silnie podrażnioną skórę, przyspieszając proces jej regeneracji i łagodząc uczucie bólu, pieczenia i swędzenia. Pamiętać należy również, aby na poparzoną skórę nie stosować tłustych kremów czy oliwek, gdyż utrudniają one dostęp powietrza do skóry, co zwykle wydłuża proces gojenia. 

Czym smarować oparzenia słoneczne?

Większość osób jest przekonana, że skórę po oparzeniu słonecznym należy natłuścić. Jest to błędne przekonanie, gdyż ciężkie, tłuste substancje mocno obciążają podrażniony naskórek i blokują jego zdolności regeneracyjne. Czym więc smarować oparzenia słoneczne?

  • najlepiej środkami zawierającymi substancje łagodzące podrażnienia, które można otrzymać w aptece
  • dostępnymi w domu środkami, jak kefir, maślanka czy zwykłe kostki lodu owinięte w czysty ręcznik.

Zobacz też: Barszcz Sosnowskiego: gdzie występuje najczęściej? Mapa występowania

Domowe sposoby na oparzenia słoneczne

Najczęściej w ciągu lata ulegamy poparzeniom 1 stopnia, które obejmują warstwę naskórka. Jak poradzić sobie z oparzeniami słonecznymi domowymi sposobami? Na pewno warto stosować chłodne okłady z lodu, mleka, kefiru, jogurtu, które złagodzą uczucie pieczenia i zredukują zaczerwienienie. Ulgę przynieść może także chłodny prysznic. Tu jednak należy pamiętać by woda była chłodna, a nie zimna, gdyż kontakt z bardzo zimną wodą może nasilić niektóre objawy. 

W leczeniu objawów oparzeń sprawdzi się też okład ze świeżego ogórka. Zawiera on bowiem wiele witamin i działa na skórę łagodząco i regenerująco. Przyspieszyć gojenie może także kąpiel z dodatkiem kilku łyżek mąki owsianej, która tworzy na skórze barierę ochronną zapobiegającą odwodnieniu jej głębokich warstw.

Zobacz wideo Trzy sposoby na poparzoną skórę
Więcej o: