W trakcie przygotowań do wakacyjnych wyjazdów nie możemy zapomnieć o tym kosmetyku. Muszą o nim pamiętać zwłaszcza osoby, które wybierają się w bardzo ciepłe rejony świata.
Jednak maść na oparzenia słoneczne często przydaje się także w naszym klimacie. Wiosną i latem temperatury często przekraczają 30 stopni Celsjusza. Wówczas nietrudno o oparzenia słoneczne. Nawet gdy nie opalamy się na plaży, może do tego dojść w trakcie zwykłego spaceru.
Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z oparzeniem słonecznym?
Musimy pamiętać także, że oparzenia słoneczne mają 3-stopniowy podział:
Dobry preparat na oparzenia powinien zniwelować nieprzyjemne uczucie pieczenia. Poza tym dzięki niemu rumień stopniowo zacznie zanikać. Nie powinniśmy jednak oczekiwać, że nastąpi to w kilka godzin po nałożeniu kosmetyku. O ile pieczenie odchodzi dosyć szybko, najkrótszy czas oczekiwania na zanik rumienia wynosi zazwyczaj około doby.
O czym musimy pamiętać w trakcie zakupu preparatu? Radzi się, by kosmetyk nie zawierał substancji zapachowych i barwników. Dobrze jest, gdy produkt posiada w składzie:
W trakcie wyboru preparatu dla całej rodziny powinniśmy zwracać także uwagę na to, czy jest on właściwy dla dzieci.
Większość sprawdzonych preparatów na oparzenia pierwszego stopnia, dostaniemy w aptekach bez recepty. Znajdziemy je także w drogeriach i supermarketach.
Jednak w przypadku poważniejszych oparzeń (drugi i trzeci stopień) konieczna jest konsultacja z lekarzem, który przypisze nam odpowiednie preparaty.
Oparzenia słoneczne są bardzo niebezpieczne, gdyż zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na czerniaka. Szacuje się, że wystarczy pięć takich oparzeń, by zwiększyć ryzyko aż o 80 procent.
Specjaliści alarmują, że dorośli powinni w upalne dni uważać zwłaszcza na dzieci. Mimo że czerniak nie jest częstą chorobą wśród najmłodszych, oparzenia słoneczne w młodym wieku narażają nas na zachorowanie na ten nowotwór skóry w przyszłości.
Co zrobić, aby uniknąć oparzeń słonecznych? Oto kilka wskazówek na upalne dni:
Słońce jest najsilniejsze w godzinach 11-16. Wówczas powinny unikać go zwłaszcza kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze.
Uwaga! W razie jakichkolwiek zmian na skórze (nowe pieprzyki, plamki), powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Nie każda taka zmiana to nowotwór, warto jednak to sprawdzić, by w razie choroby móc zadziałać jak najszybciej.
Zobacz także: