Maść na oparzenia słoneczne - co powinna zawierać? Co robić w przypadku oparzeń?

Maść na oparzenia słoneczne to obowiązkowy element kosmetyczki w trakcie wakacyjnych wyjazdów. Czym kierować się w trakcie wyboru produktu i w jakich przypadkach maść na oparzenia powinna być nałożona na skórę? Podpowiadamy.

Maść na oparzenia słoneczne

W trakcie przygotowań do wakacyjnych wyjazdów nie możemy zapomnieć o tym kosmetyku. Muszą o nim pamiętać zwłaszcza osoby, które wybierają się w bardzo ciepłe rejony świata.

Jednak maść na oparzenia słoneczne często przydaje się także w naszym klimacie. Wiosną i latem temperatury często przekraczają 30 stopni Celsjusza. Wówczas nietrudno o oparzenia słoneczne. Nawet gdy nie opalamy się na plaży, może do tego dojść w trakcie zwykłego spaceru.

Maść na oparzenia słoneczne - kiedy będzie potrzebna?

Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z oparzeniem słonecznym? 

  • intensywny rumień na skórze
  • uczucie pieczenia
  • podwyższona temperatura ciała

Musimy pamiętać także, że oparzenia słoneczne mają 3-stopniowy podział:

  1. Oparzenia pierwszego stopnia - skóra jest jedynie zaczerwieniona, gdyż  oparzenie dotyka tylko jej zewnętrznej warstwy. Po jakimś czasie skóra zaczyna się złuszczać. To najpowszechniejszy rodzaj oparzeń, który zazwyczaj nie wymaga konsultacji ze specjalistą. Warto jednak skorzystać z preparatów dostępnych w aptekach bez recepty, które przyśpieszą leczenie skóry. 
  2. Oparzenia drugiego stopnia - oparzenie dotyka także skóry właściwej. Zazwyczaj pojawiają się także pęcherze i obrzęk. W takich przypadkach zalecana jest konsultacja z lekarzem.
  3. Oparzenie trzeciego stopnia - dotyka także tkanki podskórnej i nerwów. W tego typu sytuacjach, musimy jak najszybciej udać się do lekarza. 

Zobacz także: Okulary na lato nie muszą być ładne, a bezpieczne. Niestety większość z nas posiada te szkodliwe dla oka >>

Jaka maść na oparzenia sprawdzi się najlepiej? Co dla dzieci?

Dobry preparat na oparzenia powinien zniwelować nieprzyjemne uczucie pieczenia. Poza tym dzięki niemu rumień stopniowo zacznie zanikać. Nie powinniśmy jednak oczekiwać, że nastąpi to w kilka godzin po nałożeniu kosmetyku. O ile pieczenie odchodzi dosyć szybko, najkrótszy czas oczekiwania na zanik rumienia wynosi zazwyczaj około doby.

O czym musimy pamiętać w trakcie zakupu preparatu? Radzi się, by kosmetyk nie zawierał substancji zapachowych i barwników. Dobrze jest, gdy produkt posiada w składzie:

  • aloes
  • masło Shea
  • witaminę A
  • witaminę E
  • witaminę F
  • aminokwasy
  • D-panthenol

W trakcie wyboru preparatu dla całej rodziny powinniśmy zwracać także uwagę na to, czy jest on właściwy dla dzieci.

Zobacz wideo

Maść na oparzenia bez recepty

Większość sprawdzonych preparatów na oparzenia pierwszego stopnia, dostaniemy w aptekach bez recepty. Znajdziemy je także w drogeriach i supermarketach.

Jednak w przypadku poważniejszych oparzeń (drugi i trzeci stopień) konieczna jest konsultacja z lekarzem, który przypisze nam odpowiednie preparaty.

Bezpieczne opalanie to podstawa

Oparzenia słoneczne są bardzo niebezpieczne, gdyż zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania na czerniaka. Szacuje się, że wystarczy pięć takich oparzeń, by zwiększyć ryzyko aż o 80 procent.

Specjaliści alarmują, że dorośli powinni w upalne dni uważać zwłaszcza na dzieci. Mimo że czerniak nie jest częstą chorobą wśród najmłodszych, oparzenia słoneczne w młodym wieku narażają nas na zachorowanie na ten nowotwór skóry w przyszłości. 

Co zrobić, aby uniknąć oparzeń słonecznych? Oto kilka wskazówek na upalne dni:

  • Przed wyjściem z domu używajmy preparatów z filtrem ochronnym.
  • Jeśli spędzamy długi czas na słońcu, aplikujmy kremy z filtrem co dwie godziny.
  • Nakładajmy kosmetyk także po każdym wyjściu z wody.
  • Pamiętajmy o okularach przeciwsłonecznych i nakryciu głowy.
  • Regularnie pijmy wodę.

Słońce jest najsilniejsze w godzinach 11-16. Wówczas powinny unikać go zwłaszcza kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze.

Uwaga! W razie jakichkolwiek zmian na skórze (nowe pieprzyki, plamki), powinniśmy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Nie każda taka zmiana to nowotwór, warto jednak to sprawdzić, by w razie choroby móc zadziałać jak najszybciej.

Zobacz także:

Więcej o: