Dieta ketogeniczna daje dobre efekty tylko przez krótki czas - pokazuj± badania na myszach

Dieta ketogeniczna, stosowana przez tydzieñ, mia³a korzystny wp³yw na metabolizm oraz zmniejsza³a stany zapalne i ryzyko rozwoju cukrzycy. Ale gdy trwa³a d³u¿ej, zaczyna³a dzia³aæ wprost przeciwnie - zwiêkszy³a oty³o¶æ i doprowadzi³a do stanów przedcukrzycowych u do¶wiadczalnych myszy. Teraz czas na d³ugoterminowe badania na ludziach.

Dieta ketogeniczna (lub ketogenna) jest restrykcyjn± diet±, w której ¼ród³em energii w 99 procentach s± t³uszcze i tylko 1 procent pozyskiwany jest z wêglowodanów. Reklamowana jest jako dieta, która daje dobre wyniki przy odchudzaniu siê, a tak¿e jako dieta korzystna dla zdrowia, w tym w profilaktyce cukrzycy. Jak dzia³a dieta ketogeniczna na organizm, sprawdzili naukowcy z Uniwersytetu Yale.

Wyniki eksperymentu, przeprowadzonego na myszach, pokaza³y, ¿e dieta ketogeniczna stosowana przez krótki czas poprawia stan zdrowia, obni¿aj±c ryzyko rozwoju cukrzycy oraz zmniejszaj±c stany zapalne w organizmie. Dieta ma jednak tak¿e negatywne skutki.

Naukowcy odkryli, ¿e w przypadku diety ketogenicznej wa¿n± rolê, i to zarówno pozytywn±, jak i negatywn±, odgrywaj± komórki uk³adu odporno¶ciowego zwane komórkami T gamma delta (limfocyty Tγδ). Dieta ketogenna powoduje, ¿e organizm pozyskuje energiê przede wszystkim z t³uszczu z powodu niskiej poda¿y wêglowodanów w po¿ywieniu, produkuj±c tzw. cia³a ketonowe. Sprzyja przy tym rozchodzeniu siê komórek T gamma delta po organizmie.

"Przy diecie ketogenicznej organizm jest jakby w stanie g³odu - chocia¿ tak nie jest - i zaczyna spalaæ t³uszcze zamiast wêglowodanów. W wyniku tego procesu powstaj± zwi±zki chemiczne zwane cia³ami ketonowymi jako alternatywne ¼ród³a energii. A gdy cia³o spala zwi±zki ketonowe, ochronne komórki Tγδ zaczynaj± rozprzestrzeniaæ siê po organizmie" - t³umaczy wspó³autor badañ Vishwa Deep Dixit z Yale School of Medicine.

Po tygodniu diety eliminuj±cej wêglowodany na rzecz t³uszczu w organizmach do¶wiadczalnych myszy obni¿y³ siê poziom cukru we krwi oraz zmniejszy³y siê stany zapalne i poprawi³ siê metabolizm. To oznacza, ¿e jednocze¶nie obni¿y³o siê ryzyko rozwoju cukrzycy i ró¿nych stanów zapalnych. Niestety, kontynuowanie diety ketogenicznej przez d³u¿szy czas przestawa³o byæ ju¿ takie korzystne dla zdrowia.

Naukowcy stwierdzili bowiem, ¿e gdy organizm jest w stanie g³odzenia (a nie g³odu), spala komórki t³uszczowe, ale jednocze¶nie intensywnie gromadzi t³uszcz. Gdy myszy po tygodniu nadal pozostawa³y na diecie ketogenicznej, zaczyna³y szybko przybieraæ na wadze i niebezpiecznie szybko wpadaæ w stan przedcukrzycowy. Dzia³o siê tak, poniewa¿ - jak odkryli naukowcy - organizm zacz±³ traciæ ochronne komórki T gamma delta w t³uszczu.

"D³ugotrwa³e karmienie myszy diet± wysokot³uszczow± i bez wêglowodanów spowodowa³o oty³o¶æ, upo¶ledzi³o zdrowie metaboliczne i wyczerpa³o komórki Tγδ rezyduj±ce w tkance t³uszczowej. Ponadto myszy pozbawione komórek Tγδ mia³y upo¶ledzon± homeostazê glukozy" - pisz± naukowcy na ³amach czasopisma "Nature Metabolizm".

Zobacz wideo

"Nasze badania pokaza³y, w jaki sposób oddzia³uj± na siebie wzajemnie metabolizm oraz uk³ad immunologiczny i jak organizm pilnuje, aby jego tkanki prawid³owo funkcjonowa³y" - mówi dr hab. Emily Goldberg z zespo³u badawczego.

Dieta ketogeniczna lepiej dzia³a, gdy jest stosowana przez krótki czas, w ma³ych dawkach

- stwierdza prof. Dixit. Zastrzega przy tym, ¿e potrzebne s± teraz badania kliniczne przeprowadzane na ludziach, aby mo¿na by³o potwierdziæ ich ustalenia.

Wyniki badañ zosta³y opublikowane w czasopi¶mie "Nature Metabolism".

¬ród³o: ScienceDaily