Colon C: działanie, stosowanie, przeciwwskazania

Colon C to suplement diety, który stosuje się w celu regulowania pracy jelit i zapobiegania zaparciom. Pomaga także w kontrolowaniu wagi. Polecany jako źródło błonnika, a także probiotyków i prebiotyków.

Colon C - co wchodzi w skład preparatu?

Colon C sporządzany jest z naturalnych składników. Zawiera przede wszystkim łupiny z nasion babki jajowatej (Plantago ovata), a także fruktooligosacharydy, pochodzące z cykorii oraz bakterie z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium.

Łupiny z nasion babki są źródłem błonnika, który ma za zadanie wspierać pracę jelit, przyspieszać perystaltykę i zapobiegać w ten sposób zaparciom. Błonnik nazywany bywa także włóknem pokarmowym. Długo uważano go za zbędny składnik pokarmów. Teraz jednak wiadomo, że pełni ważne funkcje w przewodzie pokarmowym, a jego obecność jest warunkiem prawidłowej pracy jelit.

Błonnik to jakby miotła w naszym organizmie, która wymiata zbędne i szkodliwe pozostałości przemiany materii. Błonnik nie jest metabolizowany, a przechodząc przez układ pokarmowy wchłania płyny i pęcznieje w żołądku oraz w jelitach, powiększając swoją objętość. Dzięki temu daje uczucie pełności, zapobiegając przejadaniu się. Dzięki temu łatwiej jest pilnować wagi.

Błonnik, gdy już znajdzie się w jelitach, pobudza je do sprawniejszej pracy, a więc przyspiesza wypróżnianie. Ponadto wchłania cholesterol i trójglicerydy, zapobiegając ich nadmiernemu stężeniu we krwi. Spowalnia także proces trawienia cukrów, zapobiegając tym samym nadmiernym wahaniom poziomu glukozy w organizmie. To zapobiega nagłym wyrzutom insuliny. Błonnik wiąże także jony sodu, wpływając w ten sposób na obniżenie ciśnienia krwi.

Z kolei fruktooligosacharydy to prebiotyki, mające wpływ na rozwój bakterii kwasu mlekowego. Pobudzają ich wzrost oraz aktywność w jelicie grubym.

Trzecim składnikiem preparatu Colon C są bakterie Lactobacillus i Bifidobacterium, które wspierają naturalną florę jelit. Są to probiotyki, czyli żywe drobnoustroje, wywierające korzystny wpływ na zdrowie układu pokarmowego.

Zobacz wideo

Colon C - zastosowanie

Colon C jest rekomendowany jako środek na zaparcia, regulujący wypróżnianie oraz podawany jest w celu uzupełniania niedoborów błonnika w pożywieniu. Wspiera rozwój pożytecznej flory bakteryjnej jelit oraz sprzyja utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Nie zawiera glutenu, pszenicy ani mleka. Może być stosowany przez wegetarian i wegan.

Colon C - stosowanie

Preparat na postać proszku do rozpuszczania w wodzie. Mogą go stosować dorośli oraz młodzież po dwunastym roku życia. Colon C przyjmuje się dwa razy dziennie przed śniadaniem i przed kolacją. Do wody lub soku dodajemy czubatą łyżeczkę proszku, czyli ok. 5 g, mieszamy, a następnie od razu wypijamy. Można dodatkowo popić go jeszcze drugą szklanką wody. Po dwóch tygodniach należy dawkę zmniejszyć o połowę. Colon C można stosować codziennie, ponieważ nie kumuluje się w organizmie. Trzeba przy tym pamiętać, aby wypijać co najmniej 250 ml wody lub soku owocowego na każde przyjmowane 5 g preparatu.

Colon C - przeciwwskazania

Nie powinno się stosować preparatu przy nadwrażliwości na którykolwiek składnik preparatu. Nie ma danych, dotyczących bezpieczeństwa stosowania tego preparatu przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, dlatego przed spożyciem preparatu koniecznie trzeba skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Nie ma również danych o interakcji preparatu Colon C z lekami czy innymi preparatami.

Należy pamiętać, że suplementy diety nie zastępują racjonalnego odżywiania się i nie mogą być nadużywane. Należy zjadać je z umiarem, stosując się do zalecanych dawek.

Więcej o: