Zyrtec zawiera substancję czynną o nazwie cetyryzyna (dichlorowodorek cetyryzyny), która ma właściwości blokujące obwodowe receptory histaminowe typu 1 (H1). Służy do łagodzenia objawów alergii, takich jak zapalenia błony śluzowej nosa, alergiczny katar i uciążliwe kichanie, alergiczne łzawienie oczu oraz do łagodzenia objawów pokrzywki alergicznej i idiopatycznej. Zyrtec jest lekiem wydawanym na receptę i refundowanym w 30 proc. Przeznaczony jest dla dorosłych, a także dzieci od drugiego roku życia.
W skład leku, oprócz cetyryzyny wchodzą: glicerol, glikol propylenowy, sacharyna sodowa, octan sodu, kwas octowy lodowaty woda oczyszczona oraz parahydroksybenzoesan metylu (E 218) oraz parahydroksybenzoesan propylu (E 216).
Leku nie wolno stosować przy ciężkiej chorobie nerek (ciężka niewydolność nerek) oraz w czasie karmienia piersią, ponieważ lek przenika do mleka matki. Kobiety w ciąży powinny unikać przyjmowania Zyrtecu. Ponadto Zyrtec nie mogą stosować osoby uczulone na którykolwiek składnik leku, w tym na dichlorowodorek cetyryzyny, hydroksyzynę lub pochodne piperazyny, czyli substancje czynne o podobnej budowie. Zyrtec w formie doustnych kropli zawiera roztwór parahydroksybenzoesanu metylu (E 218) oraz parahydroksybenzoesanu propylu (E 216), które mogą spowodować późniejsze reakcje alergiczne.
Przy stosowaniu leku trzeba zachować szczególną ostrożność i poinformować lekarza lub farmaceutę, jeżeli chorujemy na niewydolność nerek, mamy problemy z oddawaniem moczu, na przykład chory pęcherz moczowy lub prostatę. Ponadto: padaczkę i ryzyko wystąpienia drgawek.
W trakcie przyjmowania leku lepiej jest unikać alkoholu. Lek może ponadto wpływać na wyniki testów alergicznych, zatem należy na kilka dni przed zaplanowanymi tego typu badaniami odstawić Zyrtec. Aby uniknąć ewentualnych interakcji z innymi lekami trzeba poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Zyrtec natomiast nie wpływa na pogorszenie zdolności reagowania i może być być zażywany przez osobę prowadzącą pojazd.
Pierwsza zasada, to oczywiście, zastosowanie się do wskazówek lekarza lub farmaceuty. Krople zażywa się wlewając na łyżkę, można też rozcieńczyć je w niewielkiej ilości wody.
Dawkowanie:
Osoby starsze lub z chorobami nerek dawkowanie muszą uzgodnić z lekarzem.
Działania niepożądane występujące często to:
Działania niepożądane występujące niezbyt często:
Działania niepożądane występujące rzadko:
Działania niepożądane występujące bardzo rzadko:
Niezwykle rzadko lek może wywołać wstrząs anafilaktyczny.