Mimo podobieństwa objawów istnieją pewne różnice, które mogą nam pomóc w odróżnieniu alergii od przeziębienia. Jeżeli jesteśmy przeziębieni, czyli doszło do infekcji wirusowej, wszystko zaczyna się od kichania. W drugiej kolejności pojawia się katar i zatkany nos. W przypadku alergii napad kichania i katar pojawiają się jednocześnie. Teraz porównajmy czas trwania objawów. Jeżeli jesteśmy przeziębieni, to objawy powinny minąć po około tygodniu i wracamy do zdrowia. W przypadku alergii objawy będziemy mieć tak długo, jak długo działa na nas czynnik alergizujący: pylenie roślin i inne czynniki, na które jesteśmy uczuleni.
Wydzielina z nosa w przypadku przeziębienia jest gęsta, zielonkawa lub żółta. Przy alergii katar ma postać wodnistą i jest bezbarwny. Alergie objawiają się ze szczególnym zasileniem wiosną, w czasie intensywnego pylenia roślin, a także latem i wczesną jesienią. Z przeziębieniami natomiast mamy do czynienia głównie zimą, w okresie większej aktywności wirusów i czasu obniżonej odporności organizmu.
Wirus namnaża się w naszym organizmie zazwyczaj przez 2-4 dni, zanim objawi się kichaniem i katarem. Alergeny natomiast działają od razu. Osoba uczulona, dla przykładu, na pyłek brzozy zaczyna kichać natychmiast, gdy tylko znajdzie się w zasięgu alergenów. Alergia powoduje także zazwyczaj silne łzawienie oczu, czego przy przeziębieniu raczej nie doświadczamy. Przy alergii kichanie przechodzi nam, jak ręką uciął, gdy spadnie deszcz i oczyści powietrze z pyłków. Przy przeziębieniu deszcz może nam tylko zaszkodzić.
Alergia czy przeziębienie? Jakie jeszcze są różnice? Przede wszystkim przy alergii nie mamy gorączki ani, typowego dla przeziębienia, bólu mięśni, które tak nam doskwierają w czasie infekcji wirusowej.Alergia może być spowodowana obciążeniami genetycznymi. Jeżeli nasi rodzice są alergikami, to my, najprawdopodobniej, także. Przeziębienie ma natomiast źródło tylko w infekcji wirusowej.
Alergia (katar sienny) - specyficzne objawy, których nie mamy przy przeziębieniu
Katar sienny zaczyna się od nieprzyjemnego uczucia pieczenia, czy wręcz kłucia w wewnętrznych kącikach oczu, swędzenia odczuwanego na podniebieniu, a także swędzenie nosa i gardła. Napady kichania są zazwyczaj gwałtowne i następują seriami, a seria kichnięć może trwać nawet kilka minut. Najmocniej i najdłużej kichamy rano.
Wydzielina i zatkane przewody w nosie nie pozwalają nam prawidłowo oddychać i musimy oddychać głównie ustami. W ten sposób alergeny przedostają się także do gardła i podrażniają go, powodując napady kaszlu. Objawy alergii utrzymują się nawet przez kilka tygodni. W tym czasie mamy też kłopoty ze snem, co dodatkowo zwiększa nasz dyskomfort i powoduje drażliwość. Specyficzne dla alergii są też wysypki i świąd powiek.
Leczenie alergii jest trudne i długotrwałe. Po rozpoznaniu przyczyny uczulenia, najważniejsze jest unikać kontaktu z alergenem, co nie zawsze jest możliwe. Chwilową ulgę dają preparaty antyhistaminowe. Istnieją szczepionki odczulające oraz kombinacje leków obkurczających naczynka krwionośne w nosie, mające pomóc w udrożnieniu zatkanych przewodów nosowych.
Przeziębienie, w przeciwieństwie do alergii, jest spowodowane zakażeniem przez wirusy, które dostały się do naszego układu oddechowego drogą kropelkową. Zarażamy się przez kontakt z innym chorym lub przez kontakt z wydzieliną z nosa chorego.Czy katar da się wyleczyć? Uważa się, że można tylko niwelować przykre objawy przeziębienia. Istnieją leki antywirusowe, które pomogą zapobiegać zachorowaniu po kontakcie z wirusem, a gdy już chorujemy, leki powodują, że lepiej znosimy infekcję. Pomóc możemy sobie także domowymi sposobami na przeziębienie, takimi jak picie dużej ilości płynów, w tym herbatek ziołowych, płukanie gardła roztworami soli, inhalacje. Do inhalacji możemy wykorzystać m.in. suszone zioła, olejki i sól fizjologiczną.